HDZ je oduvijek koalirao sa srodnim i nesrodnim strankama zbog imperativa vlasti i tu za puno ideologije nije bilo mjesta, radilo se o partnerstvu s manjincima, s liberalima ili “narodnjacima”. Sve se svodilo na matematiku. No, aktulni savez HDZ-a i Domovinskog pokreta opasno muti ideološke vode pokušavajući snagom ultimativnog savezništva bez kojeg nema vlasti, iznuditi društvo srednjovjekovnog morala i inkvizicijskog lova na “rodne vještice “, pri čemu sasvim pogrešno tvrde da su za to dobili mandat od građana. To je notorna laž, jer od ukupno 151 mandata u Saboru osvojili su ih tek 13, dakle, ispod 9 posto, kako je precizno utvrdio i Faktograf. Prema tome, DP daje sebi prava koja mu ne pripadaju, pritom opasno obmanjuje javnost, a koliko će daleko u tome otići, ovisi ponajviše o AP-u ( i HDZ-u ).

Skupina koju predvodi odmetnuti HDZ-ovac Ivan Penava dokazano je potkapacitirana u svakom smislu. Imaju tri ministra koje je pristojnom čovjeku neugodno i komentirati. A trenutno se jagme za mjesta državnih tajnika, i pretendiraju ih nominirati čak 11-15. Ako za ministre nisu imali bolji “materijal” od onog koji su dali, kakav tek mogu ponuditi za mjesta državnih tajnika?!

Premijer Plenković im je poručio da se stave u realne okvire. “Dogovorit ćemo se, mora biti realan broj, realan broj je takav da državnih tajnika mora biti manje nego zastupnika, i time sam”, veli, “sve rekao”. Pitanje je jesu li u DP-u to razumjeli…

Jer, mnogo toga u DP-u ne razumiju. Primjerice, sustavno kontaminiraju društvo sijanjem moralne histerije oko rodne ideologije koja je točku usijanja dosegla na pitanju uvođenja Rodnih studija na zagrebačkom Filozofskom fakultetu. Za DP, pogotovo njihovog ideološkog gurua Stephena Bartulicu, to je ravno smaku svijeta.

To neće ići, rezolutan je i šef stranke.. Kako to Penava misli? Otkud mu ideja da to uopće o njemu ovisi? I zašto su Rodni studiji, koji desetljećima postoje diljem Europe, pa čak i kod naših susjeda ( u Beogradu, Sarajevu, Ljubljani ), za Penavu i društvo ideološka “baba roga” pred kojom se panično križaju moleći Svevišnjeg da se ovom narodu smiluje i spasi ih takvog svetogrđa?

To je vrlo jednostavno: Penava, Bartulica i njihovi stranački drugovi smatraju da su vlast, a vlast može sve i o njoj ovisi sve. Nekmoli otvaranje nekakvih Rodnih studija!

Nema te autonomije Sveučilišta koja bi, dok su oni na vlasti, mogla proizvesti takvo “akademsko zastranjivanje” i ugroziti njihove konzervativne vrijednosti za koje su se biračima obećali boriti. Za lažnog moralistu Bartulicu Rodni studiji predstavljaju nadrealno nametanje rodne ideologije na Sveučilištu, a to je, veli ovaj licemjerni materijalist s krunicom, zadnja stvar koja Hrvatskoj treba. Porezni obveznici, kaže, nisu dužni financirati ovakvu kvazi znanost. Zar se o tome pita Bartulica?

Zagrebački Filozofski fakultet je priveo kraju kompletan postupak vrednovanja novih studijskih programa među kojima su i Rodni studiji koji će se izvoditi an diplomskoj razini a godišnje će upisivati 20 studentica i studenata, dok će ih 30 kolegjje moći pohađati. A kako je za srednja.hr pojasnila voditeljica Rodnih studija Ankica Čakardić, studenti će, uz ostalo, upisivati i tri obavezna kolegija: Feminističku teoriju, Rodnu povijest i feminističku metodologiju. Čeka se još samo odluka Ministarstva znanosti i obrazovanja. Na koju, čini se, Penava & com. kane utjecati. Radikalno. Zabranom Rodnih sudija. Adio pameti!

Poanta je u tome da DP nema pojma da je Sveučilište autonomno, i da na njegove programe inkompetentni političari ne bi smjeli ni pomišljati raditi pritisak ili još gore diferencirati ih na podobne i nepodobne, a neke, poput Rodnih studija, čak i zabranjivati. Vlast na to ne bi smjela imati upliva. Doduše, živimo u zemlji koja je u mnogočemu fake, pa je i njezina akademska zajednica dvojbene vrijednosti i kredibiliteta. Znamo da su počasne doktorate zagrebačkog Sveučilišta dobivali čak i notorni politički probisvijeti prljavih ruku, samo zato što su bili bliski vlasti. Ali, za vjerovati je da Andrej Plenković neće tako nisko pasti da vlast čuva i po cijenu destrukcije i demontaže osnovnih postulata na kojima počiva Sveučilište, a na zahtjev primitivnih desnih ultraša koji istodobno sa zgražanjem nad Rodnim studijima koji nisu nikakav novum u suvremenom svijetu, organiziraju skupove za obranu prava i dostojanstva muškaraca koji kleče s krunicama po trgovima diljem Hrvatske moleći za dokidanje prava žena na rodnu ravnopravnost.

Radi se o političkoj skupini koja elementarno ne razumije, koja spol i rod poistovjećuje, sve u strahu da im rodna ravnopravnost, koju vulgarno svode na WC-e za “ono”, ne okrnji lažnu, slabašnu muškost. Oni se osjećaju jakima samo dok su žene slabe i nemoćne, potlačene i ponižene, dok im je zadana društvene uloga reducirana na reproduktivne obaveze, kuhaču i pelene. Žene znanstvenice, vrhunske umjetnice, književnice svim svojim postignućima unatoč, zahvaljujući psihologiji takvih alfa-mužjaka koji su preplaćeni na vlast, uvijek ostaju zakinute.

DP-ovci su jurišali i na deratifikaicju Istanbulske konvencije, ali im se taj zahtjev obio o zid HDZ-a čiji predsjendik ipak čuva svoju reputaciju u EU, pa sada tom dokumentu pristupaju selektivno. Apsolutno su, kaže Ivan Penava, za prava žena, za zaštitu od nasilja i agresije, ali implementaciju rodne ideologije u sustav, kako to zamišljaju “možemovci” i slična ekipa, nećemo dopustitit“. S  koalicijskim partnerima je, tvrdi Penava,  dogovoreno i što se tiče inicijative Filozofskog fakulteta, da se implementacija takvih programa koji promoviraju rodnu ideologiju, neće podržati. Što li će na to reći ( učiniti ) AP?

Ustavom zajamčenu autonomiju Sveučilišta potpuno ignoriraju, što je klasična metoda onih koji vjeruju da se silom vlasti može sve, da pred njom svi padaju na koljena s krunicama ili bez njih.

Rodni studiji samo su odgovor na sveprisutnu ekonomsku, socijalnu, političku rodnu neravnopravnost i povijesno prešućivanje autorica i teoretičarki u postojećim obrazovnim kurikulima, na seksizam u učionicama i u literaturi, na stalne prijetnje ukidanjem izbornih ženskih prava. Njihova je uloga, ističe voditeljica Studija Čakardić, da takve fenomene prepoznaju, istražuju i korigiraju, da utječu na dokidanje rodne nejednakosti. Godinama se na Sveučilištu radi na osnivanju ovakvih Studija, a formalno i operativno od 2018. Ta je priča dovedena do kraja, i doista bi bilo perverzno da joj jedan Penava, ili Bartulica stanu na put. Zbog žalosnog neznanja i agresivnog inzistiranja na njemu. Kod nas postoji opsjednutost desničarskih krugova promjenama spola medicinskom intervencijom, i ma koliko da je to rijetka pojava, u doista iznimnim slučajevima, oni problem rodne ideologije razumiju kao prava gey, transrodnih, nebinarnih osoba, kojima bi, ako se njih pita, utjerali “rodnu ispravnost” silom. Kamoli da bi podržali osnivanje Rodnih studija! Kao da ih tko o tome pita? Ili ih ipak Plenković namjerava i pitati i poslušati? Možda im objasniti što znači autonomija Sveučilišta koja je Ustavom definirana, uz ostalo i kao pravo da samostalno donosi svoje programe ne pitajući o tome ni Penavu ni Plenkovića. Nažalost, za njih ne vrijedi ono vječito pravilo, nisu možda čuli za njega, što ne znaš pitaj onoga tko zna ( stručnajke ), ne sramoti se svojim nezanjame, a još manje se bahato ne razmeći s njime, samo zato što si na poziciji vlasti.