Navodno nezavisni Ante Gašperov Čače, uspio je privoliti šibenskog gradonačelnika Željka Burića (HDZ) da na prvu narednu sjednicu Gradskog vijeća uvrsti prijedlog za ukidanje vijećničkih naknada. Štoviše, i naknada za članstvo u nadzornim (upravnim) odborima gradskih tvrtki.
To je jedan od ključnih Čačinih uvjeta za potporu vladajućoj koaliciji (HDZ-HSP AS) u gradu. No, ne i jedini. Obeštetit će se i svi oni koji su komunalni doprinos u legalizaciji svojih objekata platili po tri puta skupljoj cijeni od današnje. Čače je tražio “ravnopravnost svih pred zakonom”, a gradonačelnik susretljivo obećao, dopusti li zakon. Ali, može li se zakon retroaktivno primjenjivati?
Eskalirajuća napetost unutar vladajuće koalicije (HDZ- HSP AS) neutralizirana je, kako izgleda, već samim razgovorom partnera. Što pokazuje da treba više razgovarati, zaključuje Burić, i tada neće biti problema niti kakofonije unutar koalicije. “Pravaši”će sastaviti listu svih obećanja koja su dali biračima, ali ne kao listu lijepih želja, veli gradonačelnik, nego kao popis realnih prioriteta, a stručne službe će ih formulirati u zakonske odluke za provedbu. Time su “pravaši” umireni, a Čačina potpora osigurana. No, koliko će Grad stajati populistički zahtjevi vijećnika Ante Gašperova, tek treba utvrditi. – Struka treba reći možemo li onima koji su tri puta skuplje platili komunalni doprinos, vratiti novac u skladu s novom odlukom i koliko bi to opteretilo proračun – suzdržano će gradonačelnik.
– A Gradskom vijeću dat ćemo priliku da se očituje je li za ukidanje vijećničkih naknada i naknada za članstvo u nadzornim i upravnim odborima, odnosno vijećima. Osobno podržavam taj Čačin prijedlog, ali nisam siguran da će ga podržati i većina u GV-u, jer, iz iskustva znamo da svi sebično čuvaju svoje sinekure. Ali, slažem se, treba prijedlog dati na glasanje, pa ćemo vidjeti kolika je razina solidarnosti i tko štiti opći, a tko samo vlastiti interes – zaključuje Burić. Iako Ante Gašperov nije u formalnoj koaliciji “zacementiranoj” pisanim sporazumom, njegov glas se poštuje, priznat će šibenski poteštat. A bio bi, veli, najsretniji kad bi se u Gradskom vijeću glasalo sukladno interesima Grada, a ne stranaka…


