Kolinda Grabar Kitarović našla je način da se vrati u fokus javnosti! Okružena policijskom zaštitom, gdje god išla, putovala, kretala se, privukla je pažnju javnosti i postala top-tema. Dokle će hrvatski porezni obveznici plaćati zaštitu i osiguranje bivše predsjednice koja je s Pantovčaka otišla prije tri godine? E, to je pitanje svih pitanja! Je li životno ugrožena, tko joj prijeti, zašto, koristi li beneficije koje joj ne pripadaju, je li njezino osiguranje, zapravo njezina matična stranka, anticipirala njezin budući možebitni status HDZ-ove kandidatkinje za ponovno osvajanje pozicije šefa države, sva ta pitanja intrigiraju javnost, ali nema odgovora. Razlozi su, naime, tajni…
Ono što je javno poznato jest da prema Uredbi o određivanju štićenih osoba, objekata i prostora te provođenju njihove zaštite i osiguranja ( donesena 2013. a pooštrena 2020. nakon Bezukove pucnjave na saborsko osiguranje), štićene osobe iz prve kategorije, među koje spada i Kolinda Grabar Kitarović, imaju pravo na fizičku policijsku zaštitu još šest mjeseci nakon isteka mandata, a bivšoj predsjednici mandat je istekao 18. veljače 2020. !
Ali, Grabar Kitarović je dobila pravo na produženu zaštitu i osiguranje na prijedlog Savjeta za koordinaciju sigurnosno-obavještajnih agencija kojeg je Vlada amenovala.
Kako je to za Hrvatski radio objasnio ministar unutarnjih poslova Davor Božinović, zna se kako ide procedura, odgovarajuće službe rade procjenu i mjere predlažu Vladi koja donosi odluku. Ništa neuobičajeno, veli Božinović. No, ipak jest. Jer, ako bivšoj predsjednici prijete, ako je izložena životnoj ugrozi, građani koji financiraju njezinu zaštitu imaju pravo to znati, ako im već, zbog nekih drugih razloga, mora biti uskraćen podatak o tome tko joj i zašto ugrožava sigurnost.
S druge strane, nije baš uobičajeno da bivši dužnosnik pod mjerama tako visokog stupnja osiguranja neprestano putuje, napose u inozemstvo. Dakle, službe neka rade svoje, ali oni koji ih plaćaju morali bi bar znati da to čine s opravdanim razlogom.
Inače, u prvoj kategoriji štićenih osoba kod nas su predsjednik države ( Zoran Milanović ), predsjednik Sabora ( Gordan Jandroković ) i predsjednik Vlade ( Andrej Plenković ). Njihova zaštita podrazumijeva i članove njihove uže obitelji. Štiti ih se od trenutka izbora i nemaju mogućnost, poput nekih skromnijih zapadnoeuropskih kolega, odreći se svoje “pratnje”. Mjere se provode još šest mjeseci nakon isteka dužnosničkog mandata, osim ako sigurnosne službe ne procjene drugačije, a Vlada njihovu procjenu prihvati.
Koliko će koristiti fizičku zaštitu i osiguranje, izvan one propisane Uredbom, ovisi dijelom i o osobnosti dužnosnika. Bivšem predsjedniku Ivi Josipoviću nije padalo na pamet koristiti takve usluge nakon isteka šest mjeseci od završetka mandata, a njegovom kolegi Stipi Mesiću nije padalo na pamet toga se odreći, pa mu je određena doživotna fizička zaštita. Sukladno Zakonu o pravima predsjednika Republike po prestanku obnašanja dužnosti, tu bi mogućnost mogla koristiti i Grabar Kitarović, ukoliko joj ništa ne znači gubitak privatnosti, niti joj smeta do kraja života hodati uz “sjene” koje je posvuda prate…