Jedan od najpopularnijih kantautora u regiji, legendarni Đorđe Balašević umro je danas u 68. godini, od posljedica covida-19, kako javljaju beogradski mediji. Prije desetak dana završio je na infektivnoj klinici s upalom pluća koja mu je na kraju bila kobna.
Popularni Đole je prije dvije godine doživio infarkt, ugrađeni su mu stentovi i nakon toga se oporavio. Nažalost, ovog puta to nije uspio, upala pluća ga je stajala života.
Balašević je rođen u Novom Sadu 1953., u mladosti je imao ambiciju biti nogometaš, iako je svoje prve stihove napisao još u osnovnoj školi. Zanimljivo je da je gimnaziju prekinuo u trećem razredu i naposljetku završio izvanredno, potom upisao geografiju, koju nikad nije diplomirao ali je, piše beogradski Danas, u povodu 50 godina Novosadskog univerziteta ipak dobio počasnu diplomu.
rom@nski foto
Veliki hit “U razdjeljak te ljubim” njegove prve grupe “Žetva”, kojoj je pristupio 1977., prodan je u, za današnje prilike nevjerojatnih, 180 tisuća primjeraka.
Žetvu je napustio početkom 1978. i sa Vericom Todorović osnovao Rani Mraz, koji je s pjesmom “Moja prva ljubav” sudjelovao na Opatijskom festivalu . Bila je to plodna Balaševićeva godina, 1978., tijekom koje je imao cijeli niz hitova. Solo karijeru započeo je 1982.
Objavio je 14 albuma, glumio je i u nekoliko serija, snimio film “Rani mraz”, u kojem je glumio s Radom Šerbedžijom, a u filmu se pojavljuju i njegova djeca.
Tijekom karijere doživio je i mnoga osporavanja, a posebno mu se spočitavalo što je snimio pjesmu “Računatje na nas”. U svoju obranu Đole je navodno rekao: Ja sam tu pjesmu napisao prije 30 godina. Da sam ubio Tita već bi do sada izašao sa robije.
Neposredno pred snimanje pjesme “Računajte na nas” pridružili su im se i bivši članovi grupe Suncokret Biljana Krstić i Bora Đorđević. Bila je to generacijska himna koja se redovito prigodno izvodila.
No, Bora Đorđević nije dugo ostao s Đoletovim Ranim mrazom, nakon samo dva mjeseca ih napušta i osniva Riblju čorbu. Potrkaj te iste 1978. izlazi album “Odlazi cirkus” i bit će to zadnja stvar Đorđa Balaševića sa Ranim mrazom.
Samostalni album Pub, piše Index.hr, objavljuje 1982. i njime i službeno kreće u solo karijeru. Bio je to album prepun hitova, poput “Boža zvani Pub”, “Pesma o jednom petlu”, “Lepa protina kći”, “Ratnik paorskog srca” itd.
Snima TV seriju “Pop Ćira i pop Špira”, igra ulogu brijača Šace, a u zimu 1982./83. odlazi na turneju i po prvi put rasprodaje beogradski Sava centar. Tijekom 1983. izlazi njegov LP “Cjelovečernji The Kid” s uspješnicama “Svirajte mi jesen stiže, dunjo moja”, “Neko to od gore vidi sve”, “Blues mutne vode”, “Lunjo”, “Don Francisko Long Play”.
Sljedeći LP “003” donosi nove hitove: “Slovenska”, “Al’ se nekad dobro jelo”, “Badnje veče”, “Olivera”. I ovu ploču je producirao Josip Boček. Sljedeći album “Bezdan” Balašević radi sa ekipom koja će mu ubuduće biti redovita studijska i koncertna potpora. LP producira Đorđe Petrović, a za aranžmane je zadužen klavijaturist Aleksandar Dujin. Tada prvi put u studiju uspijeva vjerno zabilježiti emotivnost svojih pjesama, a posebno je upečatljiv u temama “Ne lomite mi bagrenje”, “Bezdan”, “Slow motion” i “Ne volim januar”.
Na duplom albumu uživo “U tvojim molitvama – balade” našli su se snimci sa uspješnih koncerata u Zetri (Sarajevo, studeni 1986.), Ledenoj dvorani (Zagreb, studeni 1986.), Sava centru (Beograd, prosinac 1986.), Studiju M (Novi Sad, svibanj 1987.) i Šalati (Zagreb, srpanj 1987.). Uz snažnu potporu publike, Balašević je otpjevao neke od svojih najupečatljivijih balada, a jedina nova pjesma “Samo da rata ne bude”, snimljena je u studiju uz pomoć djece iz sirotišta “Sonja Marinković” i osnovne škole “Đ. Natošević”.
Sličnu glazbenu liniju Balašević nastavlja, navodi Index, na ploči “Panta rei”. Tako u pjesmi “Soliter” analizira političko-nacionalno stanje u tadašnjoj Jugoslaviji, blues formu razrađuje u “Neki se rode kraj vode” i “Nemam ništa s tim”, osobna preispitivanja u “Starim” i “Jednom su sadili lipu” , a odgovor na “Računajte na nas” i svoje aktualno viđenje druga Maršala formulira u pjesmi “Requiem”.
LP “Tri posleratna druga” koji je dobio podnaslov “Muzika iz istoimenog romana” snimaju 1989. godine Dujin, basist Aleksandar Kravić i glazbenici iz Rijeke, gitarist Elvis Stanić (ex Linija 32, Denis & Denis, Dr Doktor) i bubnjar Tonči Grabušić. Na toj ploči Balašević se pozabavio karikiranom rap formom u “Sugar rap”, etno zvukom u “Devojka sa čardaš nogama”, a ponudio je svoje osjećajne iskaze u “Kad odem”, “D-moll”, “Ćaletova pesma”, “Saputnik”, “O bože”.
Na snimanju ploče “Marim ja” pored redovitih suradnika, u studiju u Novom Sadu lipnja 1991. godine sudjeluju Davor Rodik (pedal steel gitara), Nenad Januzović (udaraljke) i Josip Kiki Kovac (violina). Ploča donosi pjesme “Nevernik”, “Divlji badem”, “Ringišpil” i mnoge druge.
Bio je veliki kritičar Miloševićevog režima, a u vrijeme dok je Srbija bila pod sankcijama, uzeo je slovensko državljanstvo. Bio je ambasador dobre volje visokog sekretarijata UN-a za izbjeglice. Nakon 2000., piše Danas, nije se javno politički eksponirao, sve do 2008. kada je, ipak, odlučio sudjelovati u predizbornoj kampanji Borisa Tadića.
Na vijest o Balaševićevoj smrti reagiraju, emotivno se opraštajući od legendarnog glazbenika i pjesnika, svi oni koji su ga voljeli. Diljem ex-Jugoslavije. Evo, samo jednog u mora reagiranja:
“Jednostavno ću da zašutim. Neka ti je laka crna zemlja”, napisao je Halid Bešlić.