Na riječkom Trgu 128. brigade Hrvatske vojske postavljena je privremena skulptura Stog sijena, jednog od najpoznatijih hrvatskih kipara, akademika Ivana Kožarića. Do početka veljače simbolički će označavati početak žetve kulturnih događanja u godini riječkog domaćinstva Europske prijestolnice kulture. Postavljanje skulpture organizirao je Muzej moderne i suvremene umjetnosti, uz potporu obitelji Kožarić i podršku Komunalnog društva Čistoća, kao dio programa Europske prijestolnice kulture, programskog pravca Doba moći. Prva je to u nizu umjetničkih intervencija u javnom prostoru u okviru projekta Izvrnuti džep, unutar kojeg umjetnici i kustosi preobražavaju i personaliziraju urbane lokalitete, integrirajući umjetnost u rutinu svakodnevice, s naglaskom na pitanjima gostoprimstva i tolerancije.
Izmješteno iz svog prirodnog okoliša i vremena u kojem se inače skuplja, sijeno zbijeno oko središnjeg štapa pojavljuje se kao začuđujući totem javnog prostora, kao nagovještaj ruralnog uz glavni simbol urbanosti – riječko Korzo. Izmještanjem sijena iz njegovog prirodnog okruženja u urbano u koje uvjetno rečeno ne pripada EPK Rijeka 2020. želi izazvati zanimanje građana, a što se značenja tiče, kažu, skulptura je podložna interpretaciji svakog promatrača ponaosob.

Foto: Rijeka 2020
-Ako govorimo o nekom značenju u njegovom najširem smislu, valja uzeti u obzir kako su Kožariću u njegovim radovima uvijek bili važni koncepti mjesta i vremena, a trenutak u kojem se on postavlja u Rijeci, neposredno prije samog otvorenja Europske prijestolnice kulture simbolički predstavlja početak žetve bogatih kulturnih događanja koje nas očekuju tijekom ove 2020. godine – govori Kora Girin, kustosica Muzeja moderne i suvremene umjetnosti, o skulpturi čija je da uloga da zaintrigira i koja iako nekontroverzna i bez političkih konotaciju, izaziva interes i reakcije građana kojima je prepušteno da sami protumače njezino značenje. U EPK kažu da u karnevalskom periodu, nakon Adventa, usred zime, Kožarić u javni prostor uvodi teksturu stoga i miris sijena, propadljivost i prolaznost, potvrđujući svoj nepogrešivi osjećaj za prostor i razigravanje gradskih točaka i simbola.

Foto: Rijeka 2020
Iako je Kožarić u osnovi kipar, njegova praksa uključuje javne spomenike, ready-madeove, elemente performansa, instalacije, konceptualne proklamacije, tekstualne radove, crteže i slike. Sve ih povezuje smisao za humor koji se kreće od suptilne ironije i apsurda do ismijavanja i karnevalizma. Minimalistički, sažeto i koncizno, sa skromnim materijalom i jednostavnom formom umjetnik prenosi maksimalne vizualne i višeslojne umjetničke poruke.
Rijeka, recimo na kraju i to, nije prvi grad koji je ugostio Kožarićev Stog sijena.
-Ova je skulptura prvi put postavljena u Dubrovniku 1996. godine ispred Kneževog dvora, zatim ponovno u istom gradu 2001., te 2005. godine u umjetničkom paviljonu u Zagrebu i budući da je riječ o neobičnom materijalu postavljenom u urbane prostore, svaki je puta izazvala reakcije građana – objasnila je pranećakinja akademika Kožarića, Barbara Kožarić Pajić i prenijela da je akademik Kožarić, koji zbog poodmakle životne dobi (99 godina) nije mogao svjedočiti postavljanju riječke skulpture, zadovoljan je što je ona postavljena u Rijeci.
Na Stog sijena, umjetničku intervenciju u javnom prostoru koja u središtu Rijeke ostaje do 3. veljače, očekuju se reakcije prolaznika koji i inače čine integralni dio Kožarićevih radova.

Foto: Rijeka 2020