Ako vas pitaju koliko nas je, svi smo! Tako su danas poručili svim znatiželjnicima sudionici velikog prosvjeda održanog u Gospiću pod egidom „Hodaj za Liku” kojeg je organizirala građanska inicijativa „Gospić je naš dom” a podržale udruge Zelena akcija, Siščani ne žele biti Smetlišćani i druge. Glas za čistu i ponosnu Liku dali su i Darko Rundek, Vedran Mlikota, Rade Šerbedžija, Stipe Božić i brojne druge javne osobe od kojih su neki izravno sudjelovali i u prosvjednoj povorci koja je hodala od silosa PPK do tvornice litija, dva ključna toponima koja ugrožavaju život i zdravlje Gospićana. Gospić nije deponij, niti je Lika nevidljiva periferija, poručili su s prosvjeda zbog činjenice da je prije godinu i pol otkriven nelegalno odložen opasni i neopasni plastični i medicinski otpad u i oko silosa PPK Velebit gdje i danas stoji, prekriven tankim slojem zemlje.

Prosvjedovalo se i zbog tvornice litija koja je u Gospiću izgrađena u tišini, netransparentno, bez javne rasprave, bez studije utjecaja na okoliš i mimo zakonom predviđene procedure.

Ali, Ličani, koje su zadesile svakojake muke, kojima se sustavno truju i vode i zrak, znaju što je zakopano ispod njihove zemlje i više ne žele šutjeti. Danas su prosvjedom pokazali da se mogu uspješno mobilizirati na zaštiti interesa svoje zajednice, ali i da uživaju golemu podršku i solidarnost drugih gradova u Hrvatskoj. Za njih šutnja nije opcija, shvatili su da se moraju sami za sebe boriti, i zato su danas hodali za Liku povezani, ne stranačkim zahtjevima, nego borbom za ljudska prava o kojima se, kako kažu, u jednoj civiliziranoj europskoj državi ne bi trebalo pregovarati, ona bi se morala podrazumijevati.

Prohodali su pet kilometara kroz grad uzdignute glave, od silosa do tvornice litija u Smiljanskom polju koja je izgrađena bez studije utjecaja na okoliš i bez zakonite građevinske dozvole.

Najzaslužniji, ne samo za današnji akciju „Hodaj za Liku” nego i za alarmiranje cijele Hrvatske zbog problema s kojima su suočeni, su članovi građanske inicijative Gospić je naš dom koji već godinu i pol uporno pokušavaju od nadležnih institucija dobiti sve relevantne informacije u vezi sa sanacijom opasnog otpada ali i tvornicom za preradu litijevih soli, ali ih institucije zaobilaze, ignoriraju, uskraćuju im odgovore na njihova pitanja, od njih kriju analize tla i kontaminata. A samo dva dana prije prosvjeda pokušali su ih odvratiti od akcije Hodaj za Liku obećanjem da će država financirati sanaciju, a Fond za zaštitu okoliša preuzeti operativnu izvedbu. No, što to znači? Nije to prvo obećanje države, a činjenica je da je nelegalno deponirani otpad i dalje na istom mjestu, da sanacija nije ni blizu početka, a za Tvornicu litija njezin vlasnik najavljuje da će zatražiti uporabnu dozvolu. Jer, svim prijeporima i otporu građana Gospića usprkos, pogon je izgrađen, ne protivno volji nadležnih institucija, nego uz njihovu suradnju i podršku.

S gospićkog mimohoda otpora institucijama je upućen zahtjev da do 15. srpnja javno objave sve analize tla i ukupno deponiranog otpada, da se stavi izvan snage građevinska dozvola za Tvornicu litija te da se napravi studija utjecaja na okoliš kao polazišna točka za javnu raspravu o tom projektu i na kraju da se procesuiraju svi u lancu odgovornosti za ovakvo nezakonito postupanje na štetu zdravlja građana i očuvanja okoliša. Zatražili su također, da ih Vlada pozove na razgovor kao ravnopravnog partnera u problematiziranju ovih pitanja. Zahtijevaju da se, kao što je bilo u slučaju Vjesnik, i ovdje provede hitni postupak javne nabave jer u pitanju su životi Gospićana koji ne smiju vrijediti manje od drugih. I da se zna: hodat će dok god se ne ispune njihovi zahtjevi– poručili su sudionici prosvjeda.

Danas sam sudjelovala na Hodu za Liku .

Hodala sam za osnovna ljudska prava koja su nam uskraćena: čistu vodu, čist zrak i pravo ljudi da žive u zdravom i sigurnom okolišu.

Kako je moguće da se Lika, jedan od posljednjih bisera netaknute prirode u Hrvatskoj, danas suočava s opasnim otpadom koji se godinama odlagao, a još nije niti započeta sanacija, i s izgrađenom tvornicom za preradu litija bez studije utjecaja na okoliš u krškom području kakvo je ličko?!

Kako i tko je dopustio da područje poznato po čistoj vodi, šumama i kršu dođe u ovakvu situaciju? Lika zaslužuje odgovorno upravljanje, transparentnost i razvoj koji čuva prirodu, a ne odluke zbog kojih građani danas moraju prosvjedovati i izlaziti na ulice kako bi zaštitili svoj kraj.

Lika ne smije postati primjer kako se zanemaruje ono najvrijednije što imamo.

Hvala svim ljudima iz građanske inicijative Gospić je naš dom koji mjesecima ulažu svoje vrijeme, znanje i energiju kako bi zaštitili Liku. Vaš trud zaslužuje istinsko poštovanje i primjer ste mnogima kako se voli svoj kraj.

Za Liku koja ostaje čista. Za prirodu. Za ljude– napisala je na društvenim mrežama jedna od sudionica prosvjeda sublimirajući zapravo kolektivni osjećaj dobrog dijela Hrvatske koji je danas s njima bio ili u povorci kroz Gospić ili s mislima na njih.