Građanska inicijativa Gospić je naš dom je na svojim Facebook stranicama objavila plan i program sutrašnje prosvjedne akcije ‘Hodaj za Liku’ protiv brutalnog zagađenja Like opasnim otpadom, štetnih i industrijskih projekata, te bahate ignorancije i tragične nesposobnosti i neodgovornosti HDZ-ove državne i lokalne vlasti naspram žitelja Like. Podsjetimo, nakon što su kriminalci udruženi s ‘institucijama’ u Gospić ‘uvezli’ stotine tona opasnog otpada nije učinjeno ništa – za te teške zločine koliko je poznato još nitko nije pravedno kažnjen, a visokotoksično smeće je i dalje na lokaciji silos u Gospiću, te zagađuje tlo, podzemne i nadzemne vode i zrak, te ugrožava zdravlje ljudi i prirode. 

Lika, divotna hrvatska regija, za koju se desetljećima  tvrdi kako je to ‘tvrđava HDZ-a’, sada je utvrda zakopanog smeća i opasnih projekata.  Sva nesposobnost i nedostatak ikakve kompetencije vladajućih u ‘vladanju’ Likom sada je postala jasna većini Ličana, od koji su mnogi donedavno pred tim činjenicama zatvarali oči. Stoga će se, kako se može doznati, Ličani sutra masovno odazvati prosvjedu nazvanom ‘Hod za Liku’. Neće ih, čini se, pokolebati niti jedan od najvrućih dana u povijesti Like, niti nova prazna obećanja lokalnih i državnih vlasti…

– Objavljujemo program i rutu Hoda za Liku i nekoliko praktičnih informacija za sve koji nam se pridružuju u subotu. Temperature će biti visoke. Osigurali smo vodu na ruti, no svakako preporučujemo da ponesite i svoju, zaštitite glavu i nanesite kremu za sunce. Brinite o sebi da možemo zajedno hodati  do kraja. Za one kojima cijela ruta od pet kilometara nije opcija, organizirali smo prijevoz.  Svi koji dolaze automobilom, dočekuju vas naši redari u žutim prslucima na Silosu i na završnoj točki kod tvornice litja – pratite njihove upute za parkiranje.  Oni koji u kolonu kreću s vozilima, kada kolona krene, vozila se pridružuju iza pješačkog dijela. Na Alarovom brdu vozači se mogu odvojiti od kolone i nastaviti prema završnoj točki. – poručuju organizatori.

Okupljanje je sutra, 27. lipnja, između 9.30 i 10 sati kod silosa, a završetak programa je predviđen oko 13 sati… Organizatori imaju i dodatnu poruku političarima koji bi mogli poželjeti iskoristiti ovaj prosvjed za svoju promociju…

-Dodatno što želimo posebno naglasiti, kao građanska inicijativa, jasno se ograđujemo od svake stranačke i političke instrumentalizacije ovog skupa s bilo koje strane. Hod za Liku nije i neće biti politička pozornica! Tko god pokuša iskoristiti ovaj dan u stranačke svrhe, neka ima na umu da su upravo ti isti građani, čiji glas danas traži prostor, ti kojima je taj prostor godinama uskraćivan i da to ne prolazi nezapaženo. Ovo je dan građana! Organizirali su ga građani, hodaju građani i njihov glas – jedini, tražimo da se čuje u subotu. Svi su dobrodošli, političari koji žele biti dio ovog dana, mogu – rame uz rame sa svima nama. Medijima upućujemo poseban apel: dajte mikrofon građaninu koji godinu i pol dana ne može saznati je li voda koju pije sigurna. Dajte ga majci koja kupuje flaširana vodu u gradu koji je nekoć imao najčišću vodu u Europi. Dajte ga čovjeku koji živi uz zakopani otpad i ne zna što mu je u tlu. Jedan dan, samo jedan dan dajte prostor onima kojima je taj prostor predugo uskraćivan. Hvala vam svima koji ćete sutra koračati za Liku, za sve nas! – kaže GI Gospić je naš dom. 

A onima koji će sutra hodati za Liku moći će zahvaliti i buduće generacije, ako prosvjednici uspiju spasiti Liku od propasti i štetočina, te je sačuvati… za buduću djecu.