“Umjesto zajedništva, sve češće svjedočimo okupljanjima na kojima se Hrvatska dijeli na ‘prave’ i ‘krive’, a domoljublje zamjenjuje buka mržnje, povici i ideološki revizionizam”, upozorili su iz SDP-a u priopćenju kojim socijaldemokrati reagiraju na rastući broj nasilnih incidenata i govor mržnje koji se, kako tvrde, prelijeva s pozornica na društvene mreže, stadione i ulice. Nisu to više iznimke već obrazac u kojem se nasilje opravdava, a povijest krivotvori, stvarajući klimu koja je iznimno opasna, jer što se danas ne sankcionira sutra će postati norma, upozorili su iz SDP-a. Naravno, odmah im je stigao odgovor iz HDZ-a u kojem ih optužuju da šire crnilo dok Hrvatska ( čitaj HDZ ! ) stvara tisuće radnih mjesta…
“Svjedočimo porastu poruka koje se šalju u javni prostor, a koje nas podsjećaju na mračna vremena NDH i pojedine periode bivše Jugoslavije u kojima se fizičkom eliminacijom i manje ili više perfidnim pritiscima nastojao ograničiti pluralizam hrvatskog društva. Šalju se poruke o nekim imaginarnim i izmišljenim ‘drugovima’ i ‘Jugoslavenima’, u koje implicitno svrstavaju sve koji ne dijele njihov vrlo usko shvaćen identitet i uvjerenja”, ističe se u SDP-ovom priopćenju, kojim se prije svega proziva i osuđuje hrvatsku Vladu da tolerira i potiče da se mržnja manjine nametne kao glas nacije, koja svojim postupcima djeci poručuje da se povijest ne uči u školi nego na koncertima, stvara društvo u kojem su lažni mitovi važniji od stvarnog domoljublja, u kojem nacionallni simboli postaju opravdanje za ekstremizam i nasilje.
SDP u svome priopćenju HDZ naziva ekstremno desnom strankom, opasnijom nego što je bila u Karamarkovo doba, te poručuju da mržnju treba zaustaviti, edukacijom, jasnim vrijednosnim stavom i zakonima.
Najavljuju i prijedlog izmjena Kaznenog zakona i Zakona o prekršajima protiv javnog reda i mira kako bi se zabranilo isticanje simbola i pozdrava koji potiču na mržnju. Tražit će, kažu, također i interpelaciju Vlade zbog neprovođenja EU Okvirne odluke o borbi, putem kaznenog prava, protiv određenih oblika i izraza rasizma i ksenofobije. Spremaju se i pokrenuti društvenu kampanju čija je poruka da definicija domoljublja nije paljenje bengalki i visoko podizanje desnice u zrak, nego briga da država bude siguran i pravedan dom za sve.
SDP ocjenjuje da Plenković, Jandroković i družina osjećaju da im je gospodarsko-socijalni model pred pucanjem, pa slreću radikalno u desno i manipuliraju domoljubljem na štetu Hrvatske.
– Padaju maske Plenkovićeve centrističke politike – zaključuje se u priopćenju SDP-a.
HDZ, pak, na to odgovara hvaleći svoja postignuća: broj radnih mjesta stalno raste, pa u prvih sedam mjeseci ove godine, navode iz HDZ-a, Hrvatska u prosjeku ima 315.948 radnih mjesta više nego u istom razdoblju 2015., u posljednjoj godini SDP-ove vlade „nacionalne katastrofe”, čiji je član bio i aktualni predsjednik SDP-a Siniša Hajdaš Dončić.
SDP optužuju da prljavom kampanjom proizvodi krize i izmišlja gospodarski slom. Odlučno odbacuju teze SDP-a o Plenkovićevom gospodarskom modelu pred krahom i skretanju HDZ-a radikalno u desno. Zapravo je sasvim suprotno, tvrde, i nakon teškog poraza na lokalnim izborima upravo SDP, u nedostatku razvojno-socijalnog programa „radikalno ideologizira i skreće u isključivi ljevičarski aktivizam”.
“U pokušaju da udahne kakav-takav smisao vlastitom postojanju i prikrije svoju jalovost, SDP agresivno širi strah o ‘mraku’, ne libeći se etiketirati/vrijeđati pola milijuna ljudi s Hipodroma i iz Sinja kao ustaše, naciste, fašiste, revizioniste...”, uzvraćaju iz HDZ-a, optužujući SDP da je „sličnom agresijom i prljavom kampanjom” nastupao na posljednjim parlamentarnim i lokalnim izborima, izmišljajući gospodarski slom i podmećući crnilo kao sliku Hrvatske. Nasuprot tome stoje podaci HZMO-a prema kojima je u zadnje tri godine Plenkovićevog mandata stvoreno 142.480 novih radnih mjesta, „unatoč SDP-ovom crnilu i gospodarskom modelu pred pucanjem”
“Hrvati su jasno odgovorili što misle o takvom pristupu politici, ali Hajdaš iz svojih poraza očito ništa nije naučio. Očito ne zna što je bilo, a ni ono što će biti”, uzvraćaju iz HDZ-a na priopćenje SDP-a.