Šutnja je zlato, kažu, a pogotovo na dan koji je šutnjom definiran. Jer, tko bude „previše pričao” od subote do nedjelje u 19 sati, kada se službeno zatvaraju biračka mjesta, njih ukupno 6600 diljem Hrvatske, toga bi njegov nekontrolirani jezik mogao skupo stajati. Zato, birajmo u tišini. Poslušajmo apel Državnog izbornog povjerenstva ( DIP-a ) i poštujmo izbornu šutnju jer nam za njezino kršenje prijete zbilja visoke novčane kazne- od 398 eura za fizičku osobu do 66.361 euro za pravnu osobu, primjerice političku stranku koja „oplete” po svojoj konkurenciji umjesto da se drži one „tko muči, dva uči”…
Kazne su predviđene i za odgovorne osobe u pravnoj osobi ( npr. stranci) i kandidate koje kršenje izborne šutnje moše stajati od 1327 do 3981 euro.
Ali, kao i kod svih dosadašnjih izbora, neki upozorenja o obvezi šutnje uoči izbora, naprosto ne shvaćaju ozbiljno. Valjda imaju viška novca pa im nije problem platiti „gušt” da krše zakon, reklamiraju „svoje” i vrijeđaju „tuđe” kandidate, vjerujući da bi to moglo utjecati na izborni rezultat. Pa je tako u subotu, dan prije odluke o novoj lokalnoj (samo)upravi u gradovima, općinama i županijama, DIP primio tri kategorije pritužbi o kršenju izborne šutnje, a odnose se na objave na društvenim mrežama i na portalima i slanje neprimjerenih SMS poruka građanima ( s uputama za koga glasati ), kako je to priopćio glasnogovornik DIP-a Slaven Hojski, javlja N1.
Iako traje izborna šutnja, DIP-u je dojavljeno da se na nekim profilima na društvenim mrežama naveliko objavljuju statusi promidžbenog karaktera, a čine to i sami kandidati, ali i građani kad je riječ o njihovim preferiranim kandidatima. DIP-u su prijavljeni i neki portali koji nisu nakon stupanja na snagu izborne šutnje s naslovnica uklonili promidžbene izborne sadržaje. A kao i kod svih izbora, i u ovima su se pojavile neželjene SMS poruke, pa su iz DIP-a, kazao je Hojski, zatražili od građana kojima su stigle takve poruke da im dostave telefonski broj s kojeg je SMS poslan, radi prijave HAKOM-u da taj broj blokira.
Naravno, nije nužno kršenja izborne šutnje prijaviti DIP-u, to je moguće učiniti i kod nadležnih, lokalnih povjerenstava u gradovima, općinama i županijama, odnosno Izbornom povjerenstvu Grada Zagreba. Još samo kad bi se kazne dosljedno primjenjivale…
Pa, sad vi vidite što vam je činiti, šutjeti ili predizbornoj šutnji prkositi. Višak novca bilo bi vam pametnije dati u humanitarne svrhe, onima kojima je zaista potreban, nego državi koja će s njime omogućiti novim uhljebima izmišljeni posao u izmišljenim agencijama, ustanovama, ministarstvima koja nemaju nikakvih rezultata, ili će osnovati još koju uz onih postojećih 556 jedinica lokalne samouprave, odnosno 428 općina, 127 gradova i 21 županiji. Kod tolikog broja, novih još nekoliko ne bi ni primijetili… I sva ta golema administracija servisira potrebe jedva 3,8 milijuna stanovnika!