Opet tema koja mnoge uznemirava, a jer se ne nazire kraj divljaštvu prema vlastitom okolišu. Naime, kako je poznato, dok se u europskim državama i gradovima užurbano i predano razbija beton i asfalt po gradskim ulicama i trgovima i pretvara ga se u nove zelene površine, parkove, vrtove i sve što je zeleno, dotle u Hrvatskoj ljudi kao da su raspamećeni: i dalje se ruše i uništavaju stabla, parkovi, šumarci i zelene površine, te se pretvaraju u betonske građevine.

Globalne vremenske neprilike jasno ukazuju i upućuju kako će jedini spas i štit protiv nesnosnih vrućina u gradovima biti zelene površine. no u Hrvatskoj se ponašaju – obratno. Na to upozorava i organizacija zaštitara prirode Biom.

  • -Posljednjih su tjedana diljem Zagreba destruktivno orezivana zrela stabla, ostavljajući za sobom uznemirujuće prizore. Ova štetna praksa ne samo da slabi drveće i skraćuje mu životni vijek, već i uništava ključna staništa za gniježđenje urbanih vrsta ptica. Brojne gradske ptice upravo sada othranjuju mlade ptiće te je ovakav postupak zasigurno doveo do stradavanja niza lokalnih gnjezdarica. – kažu u Biomu.
  • U Vrbovcu je još gore – ciljano je uništena kolonija gačaca rušenjem njihovih gnijezda s mladim ptićima. Ovakav postupak osim što je okrutan i neusklađen sa strateškim pristupom suživotu s vranama, također je i ilegalan jer je u suprotnosti sa zakonom koji štiti život svih ptica u osjetljivo vrijeme dok podižu potomstvo.

-Naime, Grad Vrbovec je ishodovao dozvolu za uništavanje gnijezda i jaja gačaca, ali ona ne uključuje i ubijanje mladih ptića. Naprotiv, u dozvoli Ministarstva poljoprivrede Gradu Vrbovcu stoji da ako u gnijezdima ima ptića, da je u tom slučaju gnijezda potrebno premjestiti na područje obližnjeg lovišta. Sam postupak premještanja ne znači puno ptićima koji bi na ovaj način svejedno stradali jer ih roditelji ne bi mogli pronaći, no u Vrbovcu niti ta obveza nije ispunjena, te smo svjedočili potresnim fotografijama mrtvih tijela mladih ptića. – ističu iz Bioma.

Slučajevi su, kažu, prijavljeni nadležnim službama, dok u suradnji s bliskim organizacijama i angažiranim građanima prate razvoj situacije i nastoje spriječiti daljnju devastaciju.

Osim što se radi o nezakonitom ubijanju divljih životinja, uništava se drveće. Očevidna nestručnost, kad je riječ o orezivanju van sezone mirovanja stabala, pokazala je snažnu potrebu zabrane te aktivnosti u proljeće i ljeto, ističu.

Ovršivanje krošnje (eng. tree topping) prema pojmovniku Hrvatske udruge za arborikulturu, predstavlja sveobuhvatno orezivanje i odstranjivanje većeg dijela krošnje bez vođenja računa o habitusu i fiziologiji stabla. Bitno je pritom napomenuti da se takva praksa ne smatra stručnom, što otvara pitanje kojim kriterijima su se prilikom trošenja javnog novca u lokalnim sredinama vodile osobe odgovorne za upravljanje elementima prirode oko nas.

Tree topping je direktni rezultat stihijske i nestručne sadnje stabala. Različite vrste stabala postižu različitu visinu i ta može biti od svega desetak metara (npr. razne voćkarice) ili dvadesetak (npr. lipa), pa do debla viših od 30 metara (npr. platane). Zadatak je onih koji planiraju sadnju zelenila da za određene lokacije biraju onu vrstu stabla koja u svojoj zrelosti neće prerasti prostorna ograničenja, pa time i takvo sakaćenje neće biti potrebno. Indikativno je da je veliki broj slučajeva ovršivanja krošnje vezan uz platane, kojima je potrebno puno prostora. -kaže Ivan Budinski, stručni savjetnik u Udruzi BIOM.

Ovršivanje krošnje je također najskuplja aktivnost koju gradovi plaćaju prilikom održavanja zelenila jer zahtijeva angažiranje vozila sa košarom na dizalici i podrazumijeva usporeni rad uz velike mjere sigurnosti.

-Trošenje javnih sredstava na ovakav način nije opravdano i vrijeme je da se zapitamo koliko je novca utrošeno na ovu aktivnost koja se protivi svim znanjima struke, uništava zelenilo i rezultira – kako smo svjedočili ovih dana – zločinima protiv životinja. – zaklučujunu Biomu.

Ptić ispao iz gnijezda, žedan i gladan (foto TRIS/G. Šimac)