Blagdan Sv. Mihovila, svoga zaštitnika, Šibenik 29.rujna slavi kao Dan grada. Nizom manifestacija koje se provode cijelog tjedna. Od posebne čestitke mališana iz šibenskih gradskih vrtića koji će bolje upoznati stari Šibenik i njegove znamenitosti, a potom ih i nacrtati onako kako ih dječje oko vidi, pjevati svome gradu u čast, sudjelovati u brojnim igrama ali i sportskim natjecanjima. Sve počinje neobuzdanom dječjom cikom, a završava zvonkim glasovima klapskih pjevača okupljenih na Trgu Republike Hrvatske. Šibenik će na svoj praznik odati počast i zaslužnim sugrađanima kroz povijest i hrvatskim braniteljima u Domovinskom ratu polaganjem paljenjem svijeća na gradskom groblju Kvanj. U petak je i svečana sjednica Gradskog vijeća na kojoj će biti dodijeljene nagrade grada ovogodišnjim laureatima. Na sam praznik, Grad primat daje Crkvi, procesiji i misnom slavlju koje će odjekivati iz zvučnika raspoređenih po starom gradu…
Uoči Dana grada, svojim sugrađanima se opširnim ekspozeom obratio i gradonačelnik Željko Burić, poznat po optimizmu i velikim projektima koji bi ga trebali upisati u povijest Grada. Što će sve o tih obećanih mega projekata biti ostvareno pokazat će vrijeme, neki će ponešto od toga doživjeti, neki i neće. No, gradonačelnik s ponosom ističe: Šibenik je grad koji je uspio!
Objasnio je u čemu je to Šibenik uspio i najavio svoj dugo sanjani san- izgradnju nove bolnice.
-Šibenik je grad koji je uspio! I to nije zato što je to kažem, niti zato što bih ja to želio, nego je to činjenica!‘ – smatra gradonačelnik- A uspio je, kaže, u čemu mnogi drugi gradovi nisu,.
– Svi u Hrvatskoj smo imali jednake mogućnosti, ali je činjenica da svi to nismo iskoristili na jednaki način. Šibenik je to realizirao doslovno do kraja, počevši od velikih projekata, poput Aglomeracije, ili gospodarenja otpadom, pa do gospodarskih projekata i turizma. Ono što je jako važno je i to da smo mi platili i sve svoje obveze, jer svaki EU projekt osim velikog udjela EU novca ima i vlastite udjele, koji sežu od nula pa do čak 20 ili 25 posto. Sve smo to riješili, svi projekti su uspješno završeni, bez ikakvih repova, bilo u kvaliteti, bilo u zakonitosti provedbe tih projekata. I svaki je taj projekt valorizirao sam sebe! Nije slučajno obnova šibenskih tvrđava proglašena na razini Europe, nakon godina praćenja, kao najbolji projekt u revitalizaciji spomenika kulture. A postali su prepoznatljivi i među građanima, što je najbolja potvrda da su uspjeli.
Pohvalio se i konsolidiranim proračunom, Šibenik, navodi, u ovom trenutku ima nekoliko milijuna eura na računu, sve svoje obaveze plaća bez odgode, a što mu omogućava da počne razmišljati i o nadgradnji- da sudjeluje u troškovima komunalnog prijevoza, u potporama umirovljenicima, učenicima, studentima, da subvencioniraju i grade nove vrtiće. Najavio je gradnju nove škole u Ražinama, u Vrpolju, a neće se, obećao je, zatvoriti ni postojeće škole u Sitnom i nijedna područna škola u kojoj ima djece. Dokaz da to nisu samo slavljenička obećanja, veli, je i škola na Kapriju u koju sada ide samo jedno dijete, ali jednog dana…tko zna.
– Zatvaramo financijsku konstrukciju da grad za dvije i pol do tri godine ima potpuno novi Vatrogasni dom iz proračuna, na novoj lokaciji, zajedno s novom lokacijom Zavoda za urgentnu medicinu, a u produžetku dolazi i Nova bolnica…
E. sad , nije baš sve kako je gradonačelnik htio, građanima obećao, javno prezentirao i ne jednom najavio kao gotovu stvar. Recimo, projekt Batižele, kojeg je svojedobno nazvao projektom svoga drugog mandata, sad je već pri kraju trećeg, a na prostoru TEF-a, nesuđene nove gradske četvrti Šibenika, još uvijek brda troske i sve više građevinskog i kućnog otpada kojeg neodgovorni građani odlažu baš tamo, očito ne percipirajući taj obećani „grad na kraju grada” kao blisku perspektivu.
– Što se TEF-a tiče, dovoljno je reći da je račun tvrtke bio blokiran 22 godine, a da grad tamo nije imao ništa u vlasništvu, jer je sve bilo pod hipotekom i razlučnim pravom vjerovnika. Svi oni dugovi koji su bili na TEF-u, bili su dugovi grada, u visini od čak 160 milijuna kuna. Sve smo mi to riješili, pravno i imovinski očistili, doveli tu lokaciju od 22 hektara do natječaja, taj natječaj je i proveden, koštao nas je nula eura, jer je to sve financirala EBRD i konzultantske kuće. I zato me žalosti kad ja čujem iz dnevno – političkih razloga kako je propao natječaj, kako je to fjasko, jer ništa nije propalo, niti je grad što izgubio. Imali smo natječaj na koji se nitko nije javio, i mi ćemo sada imati novi natječaj, dobit ćemo investitora prije ili kasnije, u novi gradski kvart. Sada, s novim investicijskim rejtingom Hrvatske, naše su pozicije čak i bolje, a mi sigurno nećemo odustati od toga da 40 posto sadržaja na tom prostoru čine javni sadržaji, škole i vrtići. Mi smo u situaciji da možemo čekati i birati najbolje od najboljeg! – samouvjereno će šibenski gradonačelnik koji je svoj fokus već prebacio na Pode gdje je, navodno, u pripremi mega investicija tvrtke Valis Solaris koja bi trebala zaposliti nekoliko tisuća ljudi.
Hoće li ikad u Poduzetničkoj zoni Podi Valis Solaris izgraditi neki pogon ( za fotonaponske ćelije itd. ) ili će i Šibenik, kao nova lokacija tvrtke koja je s tim projektom obišla bezmalo cijelu Hrvatsku i nigdje nije učinila ništa, proći jednako kao i drugi koji su ovog investitora primili raširenih ruku, vidjet ćemo. Ono u što treba vjerovati i što doista u dogledno vrijeme može biti realizirano, je nova bolnica. A ona je, čini se, i poseban motiv Željku Buriću da ozbiljno razmišlja i o kandidaturi za svoj četvrti mandat…
Na kraju, da ne zaboravimo pripomenuti, za Dan grada Šibenčane čeka i promenada Šibenske narodne glazbe gradskim ulicama, koja je sinkronizirana ( ? ) s otvaranjem svetkovine sv. Mihovila u Katedrali sv. Jakova, u sklopu koje je najavljena i promocija knjige pjesama šibenskog biskupa u miru Ante Ivasa.
A kako Grad i Šibenska biskupija idu ruku pod ruku, šibenski praznik, 29.rujna, proći će u znaku vjerske procesije gradskim ulicama nakon koje slijedi nezaobilazna misa na Trgu republike Hrvatske, uz ozvučenje, tako da poruke Crkve, na svjetovni praznik, čuje svaki građanin Šibenika u staroj gradskoj jezgri, neovisno o tome je li vjernik i koje vjeroispovijesti, ili je ateist.