U subotu u ponoć završava se prikupljanje potpisa za Mostovu referendumsku inicijativu protiv covid-potvrda i protiv tzv. stožerokracije, odnosno za odlučivanje o svim epidemiološkim mjerama u pandemiji u Saboru, dvotrećinskom većinom. Je li prikupljeno dovoljno potpisa za raspisivanje referenduma, nije poznato. Trebat će vremena da se obavi prebrojavanje i provjera potpisa. A trebalo bi ih biti najmanje 369 tisuća da bi referendum bio raspisan. No, u Mostu su zadovoljni, i kako se čini, ne sumnjaju u uspjeh svoje inicijative…
Organizatori tvrde da je njihovu inicijativu potpisao i velik broj cijepljenih, pozivaju se na nezadovoljstvo i ogorčenost građana koja , kako reče Zvonimir Troskot za N1, nema veze s Mostom. To je odgovornost vlade Andreja Plenkovića.
Istodobno, iznimno su uvrijeđeni optužbama nekih kolega iz oporbe da parazitiraju na smrtima ljudi.
-Naša jedina želja bila je pružiti hrvatskom narodu referendum da sami odluče s obzirom na to da je Stožer parapolitičko tijelo. Otpočetka su postojali dvostruki standardi, Stožer nije bio pravedan, a odluke su bile nelogične – ne možete u knjižnicu, ali možete u kockarnicu- kazao je Troskot zadnjeg dana prikupljanja potpisa, ne krijući optimizam i uvjerenje da će ih imati i više nego dovoljan broj za referendum, a računa se da bi ih trebalo biti bar 400 tisuća kako bi bili sigurni da je njihova referendumska inicijativa uspjela.
U vikend su ušli, kako je javnost izvijestio Nikola Grmoja, s prikupljenih 300 tisuća potpisa, a u finišu su bili vrlo zadovoljni odazivom građana, pa je moguće da su u 15 dana, koliko su imali na raspolaganju, cilj i postigli. Iako, u Hrvatskoj referendumi i ne idu nimalo lako. Dosad je uspjela samo Željka Markić s udrugom “U ime obitelji”, 2013. godine, s inicijativom za referendum o definiciji braka kao isključive zajednice muškarca i žene koja je postala ustavna kategorija.
Dvije inicijative- o zabrani outsourcinga i monetizaciji autocesta– nisu dovedene do kraja, ali je tadašnja Milanovićeva vlada, pribojavajući se rezultata referenduma, odustala i od outsourcinga i od monetizacije, pa referendum nije bio ni potreban.
U slučaju referendumskih inicijativa “Narod odlučuje” o izmjeni izbornih pravila, i onoj protiv Istanbulske konvencije, Vlada nije priznala da su prikupli dovoljan broj potpisa, pozivajući se na slučajeve upisanih mrtvih osoba i pogrešnih OIB-a.
Zadnja je bila inicijativa “Hrvatskih suverenista” za očuvanje kune kao nacionalne monete i nakon ulaska u eurozonu, no koliko su uspjeli pribaviti potpisa građana organizatori nikad nisu objavili. U svakom slučaju inicijativa nije uspjela.