Aktivisti Greenpeacea na središnjem zagrebačkom trgu predstavili su šestmetarsku skulpturu kitova koji izranjaju iz mora prepunog plastičnog otpada.
Ovom javnom akcijom Greenpeace upozorava da “naša mora i bića koja u njima žive trpe posljedice onečišćenja plastikom za jednokratnu upotrebu”.
Donošenje europske Direktive o plastici za jednokratnu upotrebu, koje je u tijeku, jedan je od oblika borbe protiv sve veće najezde plastike, istaknuli su aktivisti.
-Želimo potaknuti Ministarstvo zaštite okoliša i energetike da se založi za ambicioznije mjere Direktive te njezinu provedbu u što kraćem roku, kaže Petra Andrić, voditeljica kampanje Greenpeacea, ali i dodaje kako posebna odgovornost leži i na proizvođačima i tvrtkama koji na tržište plasiraju ogromne količine plastične ambalaže i jednokratne plastike.
-Plastika koja zatrpava naše plaže i naše živote traži i naš individualni angažman. Svatko od nas može pridonijeti rješavanju problema jednostavnom promjenom navika. Danas se ovdje posebno osvrćemo na plastične vrećice koje su sveprisutne i svojevrsni su simbol onečišćenja plastikom, a vrlo lako ih je zamijeniti: potrebno je samo prije izlaska iz kuće ponijeti platnenu vrećicu sa sobom, zaključuje Andrić.
Prema procjenama u mora i oceane ulazi do 12,7 milijuna tona plastike, odnosno jedan kamion plastike svake minute, a do 2050. godine čak 12 milijardi tona plastičnog otpada moglo bi se naći u okolišu.
Iz Greenpeacea pozivaju građane da potpišu peticiju kojom od korporacija traže “da prestanu hraniti našu ovisnost o jednokratnoj plastici, a od Vlade da poduzme stvarne korake za rješavanje krize onečišćenja plastikom!”
Privatnost i Kolačići: Ova web-stranica koristi kolačiće. Nastavkom korištenja ove web-stranice prihvaćate korištenje kolačića. Kako bi saznali više, uključujući kako kontrolirati kolačiće, pročitajte ovdje: Politika kolačića