Šibensko Gradsko vijeće završilo je rad za ovu godinu maratonskim dnevnim redom od čak 42 točke, uglavnom vezane za proračun. Donijeli su i rebalans proračuna za 2015. „tanji“ za 3,5 milijuna kuna, ili oko 1,7 posto, i sveden na razinu od 205,4 milijuna kuna. A u tim gabaritima kreće se i budžetska projekcija za 2016. Skromno, minimalistički, na razini jedne malo solidnije turističke općine. Ali gradonačelnik Željko Burić svejedno tvrdi da je razvojni jer se nije odustalo ni od jednog planiranog projekta. A o kakvim se to projektima radi sasvim dobro ilustrira onaj kojega Burić stavlja na prvo mjesto svojih prioriteta- uređenje plaže Rezalište u prigradskom naselju Brodarica, s iznimno velikim turistički potencijalom, ali i infrastrukturom „ u povojima“. Tek sada u tom se naselju radi kolektor, a eto, na radost gradonačelnika, nakon desetljeća jalovih priča na red bi mogla doći i plaža…U sjeni ugaslog industrijskog diva, bivšeg TLM-a…
Pričalo se tu o svemu, pa i o golemom zaduženju Grada, preko 75 milijuna kuna, radi čega je SDP-ov vijećnik Joško Šupe prognozirajući bankrot gradske blagajne, poklonio gradonačelniku posve prigodan božićni dar- Zakon o stečaju. Šupe je upirao prstom i na drastična prekoračenja nekih gradskih investicija, uređenje dječjeg vrtića na Jamnjaku ili obnovu sportske dvorane na Baldekinu. Vrtić je bio projektiran na 1,6 milijuna kuna ulaganja, a u finišu je dostigao čak 3,4 milijuna. Navodno zbog neplaniranog inventara i didaktičkih pomagala koja nisu bila predviđena, kako je pojasnio dogradonačelnik Danijel Mileta. Dvorana na Baldekinu nije probila dogovorene cijene, ali jest obim predviđenih radova, pa je zbog želje „gradskih otaca“ da bude još ljepša i bolja stajala grad 4,150 milijuna kuna.
Plaće smanjene 5 posto, a trošak za “bušte” porastao ( ?!)
A na red su dospjele i plaće zaposlenika gradske uprave, za koje, drže oporbeni vijećnici Petar Baranović (Reformisti) i Joško Šupe (SDP) odlazi oko 2 milijuna kuna više nego je bilo planirano, iako su, temeljem zakonskih obveza, svima plaće smanjene za 5 posto. Nešto tu ne štima, primijetio je Baranović, uvjeren kako je bilo prekomjernog zapošljavanja stranačkih pouzdanika.
Nema greške, tvrde u gradskoj upravi, radi se tek o tome da su na teret proračuna „sjeli“ i asistenti u nastavi, a i javni radovi u kojima je bilo zaposleno 30-ak ljudi, „očešali“ su se o gradsku blagajnu. Ali, nikakvog značajnog zapošljavaja “naših ljudi” nije bilo, uporno demantira gradonačelnik objavljujući kako u gradskoj upravi radi tek 91 stalno, i 8 djelatnika na određeno vrijeme i to zbog angažmana na legalizaciji. A kad je on došao u Grad, stalno zaposlenih je bilo 86, i jedan privremeno. No, kad za koji mjesec pet službenika ode u mirovinu, uprava će ponovo doći na 86 “stalnih”, izložio je “dinamiku zapošljavanja” Burić. I tako redom. I kad je u pitanju udvostručeni izdatak za službena putovanja ili reprezentaciju, sve ima svoje zašto i kako. Ako želite aplicirati za EU fondove kako bi vaši projekti prošli, morate biti transparentni i učiti od onih koji sve o tome znaju, dakle, i putovati i educirati se. I tu nema osobitog prigovora, naročito kad takva putovanja daju efekta. A u Šibeniku tvrde da su po broju projekata koji su financirani „europskim novcem“ u samom hrvatskom vrhu. Pa neka, ako je tako, red je da se nešto i potroši…
HSM i HURS: Mogli ste se bar iz solidarnosti sjetiti radnika TLM-a!
No, dok su u Gradskoj vijećnici oni sa sigurnim poslom, plaćama i političkim sinekurama ležerno razgovarali o tome kako se troši javni novac, svjesni da i kad se troši sasvim neodgovorno za to nitko neće odgovarati, na drugom kraju grada, u propalom TLM-u konferenciju za novinare održavali su sindikalisti Zdravko Burazer ( HSM) i Ozren Matijašević ( HURS ). Pozvali su novinare da bi preko njih transponirali apel Trgovačkom sudu u Zadru o žurnoj smjeni tek imenovanog stečajnog upravitelja u TLM Aluminiumu ( Valjaonice), 73-godišnjeg Branka Morića. Uostalom, kazali su, Morić je i sam izrazio skepsu oko toga imenovanja, pa dao naslutiti i kako će možebitno tražiti izuzeće. A k tome, otkrivaju, saznali su i da Morić vodi predstečajni postupak u tvrtki Badis d.o.o. koja je dužnik TLM Aluminiuma. Ako je tomu tako, nesuđeni TLM-ov stečajni upravitelj evidentno je u sukobu interesa.
Apel Trgovačkom sudu iz šibenske Tvornice odnosi se i na urgentnost stečajnog postupka čije bi odugovlačenje , kako su rekli Matijašević i Burazer, moglo biti kobno za tvrtku, jer bi zbog predugog trajanja ove (pred)stečajne trakavice strateški partner ( slovenski Impol) mogao i odustati. A to bi bio kraj aluminijske industrije u Šibeniku.
I za kraj, sjetili su se sindikalisti u TLM-u i šibenskih „gradskih otaca“ koji su baš u to vrijeme raspravljali o reprezentaciji, plaćama, službenim putovanjima… Ali ne i o TLM-u. Čak ni sasvim informativno, načelno. Toliko da vijećnike obavijeste što se u toj bivšoj hraniteljici grada upravo događa. Stečaj. Nisu pokazali ni solidarnosti, ni zabrinutosti, kazao je Burazer, s radnicima TLM-a koji ovaj Božić ne mogu i nemaju s čime proslaviti. Njima plaće već dugo ne stižu…