„Korida Nevest, Kod tri prijatelja, borba za šampiona Hrvatske!“ veliki je napis plakata zalijepljenih pored ulaza u jedan trgovački centar u Šibeniku.

Alkar, Kukan, Mrkonja, Čađo… imena su bikova koji će se boriti za šampiona Hrvatske 18. svibnja u malom selu Nevest, Općina Unešić. Tako će se malobrojno stanovništvo Unešića u nedjelju nakon glasanja uputiti na treću tradicionalnu koridu, događaj koji, kako piše jedan portal, privlači sve veći broj posjetitelja. Osim koride, posjetitelji mogu očekivati zabavu do kasno u noć.

Koridu u Nevestu mlada žena porijeklom iz istog sela opisala nam je kratko kao „odvratan i primitivan događaj  gdje navijači urlaju dok se bikovi bore“.

No, nije Nevest jedino selo Dalmatinske zagore gdje se bikovi mrcvare. Bikijade se organiziraju u Prgometu, Radišiću, Glavini Donjoj i drugim selima, dok je Dicmo poznato po „Mega koridi kod kumova“.

Organizatori bikijada ne krše zakon. Bikijade nisu zakonom zabranjene, iako je Zakonom o zaštiti životinja zabranjeno huškati životinje na druge životinje, obučavati životinje za borbe, organizirati borbe životinja, izlagati životinje nepotrebnoj boli i patnji. Da, dobro ste pročitali, sve je navedeno zabranjeno, osim što su dozvoljene borbe bikova.

ilustracija

Zakonodavac kao da se vodio poslovicom „bolje da umre selo nego običaji“, ma koliko neki običaji bili primitivni i okrutni.

Organizatori bikijada ili korida predstavljaju se kao čuvari tradicije, iako tradicija podrazumijeva kontinuitet s prošlošću, a borbe bikova intenzivnije su se počele organizirati kod nas tek sredinom 1990-ih. Organizatori bikijada Zakon o zaštiti životinja mogu samo pozdraviti, jer članak 5. kao da je pisan po njihovu diktatu.

Sasvim je jasno da su bikijade mjesto gdje se životinje izlažu boli, patnji, strahu i stresu. Također, na bikijadama se krši niz sigurnosnih, veterinarskih i sanitarnih propisa. Tradicija se može čuvati na bolje načine. Umjesto borilišta mogu se organizirati izložbe bikova, sugeriraju udruge za zaštitu životinja