Uoči sjednice šibenskog Gradskog vijeća, zakazane za srijedu, 9.travnja, s početkom u 9 sati, u Gradskoj vijećnici, predsjednik SDP-a Šibenika i kandidat te stranke za šibenskog gradonačelnika, Tonči Restović stao je pred kamere i mikrofone i prozvao gradsku vlast zbog držanja u tajnosti ugovora koji je Grad sklopio s Fondom za zaštitu okoliša o dobivanju pozajmice u iznosu od 3 milijuna eura za izradu projektne dokumentacije za buduću energanu na gradskom deponiju Bikarac. Zašto gradonačelnik Željko Burić taji od Gradskog vijeća i građana spomenuti ugovor, zanima Restovića, kao i pod kojim okolnostima će Šibenčani morati vraćati ta 3 milijuna eura Fondu …
Već sama namjera gradnje energane na korak od središta Šibenika, na Bikarcu, za većinu oporbenih stranaka je u najboljem slučaju kontroverzna, ako ne i sasvim neprihvatljiva. A sada još od Restovića doznaju i da mu je, kako piše Šibenski.hr, nepoznati netko u saborski kaslić ubacio ugovor koji je Grad Šibenik potpisao s Fondom za zaštitu okoliša o osiguranju pozajmice od Fonda u iznosu od 3 milijuna eura, namjenski za izradu projektne dokumentacije za spornu energanu.
Restović je novinarima kazao da je ostao u „blagom šoku” kad je vidio ugovor te je naveo kronologiju događaja oko dogovora s Fondom.
– Grad Šibenik je– kazao je Restović- u listopadu 2023. uputio Fondu za zaštitu okoliša pismo namjere o gradnji energane, u travnju 2024. dobio je pozitivan odgovor i uskoro slijedi potpisivanje ugovora s Fondom o financiranju projektne dokumentacije. Dva mjeseca nakon toga pozajmica Fonda teška 3 milijuna eura dolazi i na Gradsko vijeće i vladajuća većina izglasava bankarsku zadužnicu prema Fondu kao sredstvo osiguranja.
Ali, do danas nema odgovora kad i u kojim okolnostima bi Grad morao vratiti ta 3 milijuna eura pozajmice Fondu.
– Neshvatljivo mi je, evo, iskreno, ne razumijem, zašto Grad taji taj ugovor s Fondom – rekao je Restović, napominjući da samo zahvaljujući anonimnom dostavljaču koji mu je u kasliću ostavio rečeni dokument, sada znade i što u ugovoru piše.
– U članku 3 i u članku 8 piše da će Grad platiti svih tri milijuna eura Fondu u dva slučaja: ako projektna dokumentacija i sklopljeni ugovor za izradu samog projekta ne bude gotov do kraja 2026. godine. A pošto se ništa nije počelo događati, složit ćete se da je to jako izgledan scenarij. Grad će morati platiti tri milijuna eura i ako studija pokaže da ne postoji svrsishodnost gradnje takve energane ili da nije isplativa ili da nije po propisima – prenio je navode iz ugovora Restović.
Inače, u studenome prošle godine na inicijativu oporbe održana je tematska sjednica Gradskog vijeća o oportunosti izgradnje postrojenja za energetsku oporabu otpada i mulja iz uređaja za pročišćavanje otpadnih voda na gradskom deponiju Bikarac, na samom rubu grada. Kako to uspješno funkcionira izaslanstvo Grada uvjerilo se tijekom posjete Eko- centru u Bolzanu, a kako to izgleda vijećnici su mogli vidjeti i na promotivnom filmu koji im je prikazan. Gradonačelnik je tada vijećnicima kazao da je u tijeku izrada projektne dokumentacije, Studije izvodljivosti i Studije utjecaja na okoliš, ali nema nikakvih razloga za uzbunu, rekao je Burić, jer se energana u Šibeniku još uvijek ne gradi. Tek je raspisan natječaj za izradu dokumentacije, dodao je, a dok projektna dokumentacija bude sačinjena proći će još dosta vremena, a tek tada će se moći na temelju relevantnih pokazatelja opredijeliti želimo li energanu ili ne želimo. To bi značilo da će ona tri milijuna eura uložena u izradu dokumentacije, pokaže li se da je projekt neisplativ, ili neprihvatljiv, bačeno u vjetar!?
U međuvremenu, dok se dokumentacija ne završi, bit će organizirane tribine, okrugli stolovi, javne rasprave i skupovi na koje će biti pozvani respektabilni stručnjaci za tu problematiku, jer, rekao je tada Burić, cilj gradske uprave je transparentnost u nastojanju da se riješi problem zbrinjavanja otpada…
A, kako vidimo, čak ni gradski vijećnici nisu znali ni što sadrži ugovor Grada s Fondom ( dok Restoviću nije ostavljen u saborksom kasliću ) a pogotovo u kojim će situaicjama Grad biti obvezan vratiti Fondu pozajmicu. Usput, Šibenik s Fondom nikad nije imao sreće, a pogotovo prilikom sanacije zemljišta TEF-a koje je trebalo biti obveza države ( Fonda ) a umjesto toga Fond je Gradu Šibeniku dao pozajmicu koja mu je i vraćena…