Predsjednica Povjerenstva za sprječavanje sukoba interesa Aleksandra Jozić Ileković podnijela je neopozivu ostavku. Izjavila je da može samo naslutiti kako će se sada njezina neopoziva ostavka interpretirati, ali Povjerenstvo je vodila najbolje što je znala i ni pod kakvim političkim pritiscima nije bila. Pismom je upozorila na probleme u radu Povjerenstva, opstrukcije pojedinih članova, no, kao da to nije nikoga zanimalo. Uostalom, odavno je ovo Povjerenstvo za Vladu tek forma koju je trebalo zadovoljiti, ali s njegovim ozbiljnim, principijelnim i na zakonu osnovanim radom nije se ni računalo…

Jozić Ileković je sudjelovala na sjednici Antikorupcijskog vijeća na kojem se razmatralo i stanje u Povjerenstvu, ali, kako je tada kazala, ostavku je podnijela čim je tog dana stigla u Sabor. Dopis kojim se obratila saborskom Odboru za izbor, imenovanje i upravne poslove htjela je upozoriti na probleme s kojima se suočava u radu Povjerenstva, prije svega na činjenicu da pojedini članovi toga tijela, poimenice Nike Nodilo Lakoš i Igor Lukač, odbijaju raditi na predmetima koji se odnose na određene dužnosnike, suzdržavaju se od glasovanja i time opstruiraju donošenje odluka, ne žele postupati po sudskim presudama te tako izravno podrivaju rad Povjerenstva. Posebno se navodi namjera Igora Lukača da se uključi u sudski postupak protiv Povjerenstva a na strani HDZ-ove državne tajnice Vedrane Šimundža Nikolić.

Nakon pisma predsjednice Povjerenstva, stiglo je i drugo u kojem su se oglasile i preostale dvije članice koje su stale na stranu prozvanih članova, demantirajući tvrdnje Jozić Ileković.

Oglas

Pismo šefice Povjerenstva za sprječavanje sukoba interesa Odbor za izbor i imenovanja proslijedio je, smatrajući se nenadležnim, Odboru za Ustav, Poslovnik i politički sustav. Ali, gle vraga, i taj se Odbor, piše N1, proglasio nenadležnim. No, za razliku od predsjendika Odbora za izbor i imenovanja Pere Ćosića ( HDZ ), koji pismo Jozić Ileković nije zatajio nego s njim upoznao članove Odbora, napominjući da oni nisu nadležni za to pa je pismo uputio na razmatranje Odboru za Ustav, poslovnik i politički sustav, čiji predsjednik, pak, Ivan Malenica ( HDZ ) na Odboru nije o pismu rekao ni riječi, nego ga je naprosto izignorirao. To je, međutim isprovociralo SDP-ovog zastupnika Arsena Bauka, inače člana oba spomenuta saborska odbora, koji se založio da se omogući predsjednici Povjerenstva da se obrati Odboru za Ustav, tim prije jer su na dnevnom redu sjednice Odbora izvješća ( za 2022. i 2023. ) o radu Povjerenstva te Poslovnik o radu tog tijela, odnosno, ako to nije opcija da se u tom slučaju organizira tematska sjednica o radu Povjerenstva za sprječavanje sukoba interesa kako bi se vidjelo što se može učiniti da se poprave međuljudski odnosi ili pak zakon koji zbog svojih nedorečenosti dovodi do ovakvih situaicja u radu Povjerenstva.

No, za Malenicu, prenosi N1, nijedan od dva Baukova prijedloga nije bio prihvatljiv i tu je temu otklonio tvrdnjom da ni taj Odbor nije nadležan za problematiku o kojoj u svom pismu govori Aleksandra Jozić Ileković.

– Mi smo nadležni u dijelu koji se odnosi na izvješća o radu Povjerenstvu i o njima će se raspravljati kada dođu na dnevni red Hrvatskog sabora – zaključio je Malenica upadajući u očitu kontradikciju. Jer, ono o čemu u svom pismu piše Jozić Ileković nije ništa drugo do li problemi u radu Povjerenstva…No, njega to nije spriječilo da dopis vrati Odboru za izbor i imenovanja. Malenica je za Hinu izjavio da iz dopisa predsjednice Povjerenstva nije jasno traži li ona uopće razrješenje članova Povjerenstva. Smatra da se radi o situaciji koja bi se trebala interno rješavati unutar samog Povjerenstva, a da bi se to moglo, dodaje, potrebne su izmjene Poslovnika o radu Povjerenstva ili eventualno Zakona o sprječavanju sukoba interesa.

I umjesto da se problem kad se na njega upozori – i rješava, stvar se gura u administrativnu proceduru i Povjerenstvu poručuje da se od njega očekuje inicijativa za izmjenu Poslovnika, ako je potrebno i Zakona. O konkretnim postupanjima prozvanih članova, Malenica nije htio govoriti.

Jednako kao što se ni ministar pravosuđa Damir Habijan, koji inače cijeni stručnost šefice Povjerenstva, po njemu neovisnog tijela, nije želio upuštati u ocjenu narušenih međuljudskih odnosa u tom tijelu, ali je Ministarstvo, poručio je, otvoreno za suradnju sa svim članovima Povjerenstva.

Činjenica je da je vlada Andreja Plenkovića izmjenama Zakona o sprječavanju sukoba interesa potpuno obezvrijedila rad toga tijela, učinila ga de facto stranačkom institucijom, i pretvorila u nevažno tijelo koje nema ni snage ni alata u obračunu s korupcijom.