Profesor Prve zagrebačke gimnazije, Ivan Janjić, gostovao je u HRT-ovoj emisji „Nedjeljom u 2” kako bi nas podsjetio na važnost učiteljskog posla, za njega najljepšeg od svih poziva. Janjić ima 25 godina iskustva, a još uvijek s idealizmom gleda na svoju profesiju kojoj, kaže, nije cilj puko prenošenje znanja nego i odgoj samostalnih, odgovornih mladih ljudi. Uvijek nastoji svoje učenike motivirati da razmišljaju kritički i samostalno, pripremiti ih na sve izazove koje im sprema ovaj svijet, ali da bi uspio smatra nužnim ostvariti povezanost između profesora i učenika. Jedan je od onih koji se svojoj profesiji potpuno posvećuje, koji u nju, unatoč godinama podcjenjivanja, vjeruje, smatra to najboljim poslom, za njega potpunim ispunjenjem svega što postoji. A kad bi, iskreno je rekao, svatko bio tako zadovoljan i ispunjen svojim poslom kao što je on, to bi bilo fantastično. Njegov entuzijazam i iskrenost nagnali su voditelja Aleksandra Stankovića da ga na kraju emisije isprati prijateljskim zagrljajem i otvorenim žalom što sam nije imao takvog profesora…
Odgovarajući na ključno pitanje kako djecu naučiti da misle kritički, svojom glavom, Janjić je rekao:
– Teza da se mora razvijati kritičko mišljenje često je deklarativna jer je opasna stvar stvoriti mladog čovjeka koji misli. To znači da razmišlja o svemu i sve dovodi u pitanje. Nastava hrvatskog jezika idealna je za to, ali ne mislim da su drugi predmeti tu oštećeni. Moraš pronaći neki model u koji ćeš ga dovoditi non-stop da promišlja zašto- kazao je, posebno napominjući da je njegov zadatak probuditi “spavače”. Zato je njegov sat hrvatskog jezika aktivan, motivirajući, svi sudjeluju u raspravi.
Komentirao je i pretjeranu brigu i zaštitu roditelja koji na taj način djeci onemogućuju da se nauče nositi s problemima. Roditelji rade prevelik pritisak na djecu, moraju imati same petice, već vrlo dobar je – loša ocjena. Za njega je, međutim, činjenica da neko dijete ima prosjek 5.0 problematična, tu nešto ne štima. Na kraju dobijete nikad uspješnije učenika i nikad nesretniju djecu, rekao je. Pretjerana briga i utjecaj na dijete čini ga slabijim, smatra. Roditelji bi trebali imati više povjerenja u učitelje.
– Agresivnost roditelja je vrlo nezgodna. Na prvom sastanku roditeljima sam rekao da ako su mi dali djecu i da ako imamo problem, to ćemo riješiti nas dvoje – vi ste nepotrebni, i oni to prihvate-rekao je. Ne prihvaća te nekakve nove standarde po kojima dijete više ne smiješ dotaknuti jer se iz toga može svašta izroditi. Svaki dan, kaže, tu djecu grlim, ljubim, rukujemo se, ali svatko od nas zna do koje mjere je zagrljaj zagrljaj, kazao je Janjić, piše HRT.
Već desetak godina vodi dramsku grupu, vjeruje da dramski odgoj ima terapijski učinak i ponosan je što se šest njegovih polaznika upisalo na Akademiju dramskih umjetnosti, Ali, nema čarobne formule kako biti dobar učitelj, na svakome je da nađe svoj put i način, smatra.
Za sebe kaže da je „teški antistemovac”, STEM se kod nas tretira kao nova religija, sve se gura u to, a tko će sutra raditi u školi, pita se Janjić.
– U školama nitko ne želi raditi. Škole su mjesta u kojima je još ostalo nešto “stare ekipe”. Mislim da su naša djeca možda zadnja generacija koja će imati školovane učitelje i nastavnike. Slijedi razdoblje u kojem će se “kaubojski” pojavljivati neke osobe koje će završiti neki sitni tečaj. Jednostavno, nema profesora matematike i fizike. Ako ti je bitna škola, a mislim da bi trebala biti bitna, onda ti moraš napraviti sistem u kojem će najbolji student matematike i fizike reći: “Ja idem raditi u školu”, jer u pravilu dolazi najlošiji kadar– konstatirao je Janjić.
I za kraj, profesor je zapjevao Čolinu”Zagrli me”, a s pjesmom i zagrljajem pridružio mu se i voditelj Nu2 Aleksandar Stanković. Slika kakva se ne viđa često…