Uskoro, valjda prije ljeta i vrućina, po Šibeniku će biti postavljeno ukupno 10 javnih špina, a čije se postavljanje priprema od 2023. godine.
-Grad Šibenik postavit će 10 javnih slavina za pitku vodu na javnim površinama u gradu, a ugovor o njihovoj izradi i ugradnji, vrijedan 92,251,18 eura, potpisan je danas s tvrtkom Mediashark iz Zlatara, koja će slavine izraditi i postaviti kroz sljedeća dva mjeseca. Dvije javne špine će tako biti postavljene u parku Rasadnik, po jedna u šibenskoj luci, na Zlarinu, Baldekinu, Crnici, u parku kod Gospe van Grada, Zatonu, na rivi kod katedrale sv. Jakova te na Šubićevcu. Izvršitelj radova će radi što brže i kvalitetnije proizvodnje koristiti ranije izrađeni prototip, a iz tog razloga slavina na Baldekinu neko vrijeme neće biti u funkciji.-javljaju iz Grada Šibenika.
Inače, tvrtka Mediashark, koja je dobila ovaj posao, se u osnovi bavi digitalnim oglašavanjem.
-Prototip šibenske javne špine djelo je dizajnera Ante Filipovića Grčića koje zadovoljava najviše higijenske standarde i visoko je ekološki učinkovit proizvod. Nudi tri mogućnosti za pijenje te za punjenje boca vodom.U podnožju špine nalazi se posudica za kućne ljubimce koja se puni zahvaljujući posebnom dovodu svježe i čiste vode samo za njih te je suptilna reminiscencija na ‘Amor di cani“ kamene posude u šibenskoj Kalelargi, kojima su stari Šibenčani također iskazivali poštivanje i brigu prema životinjama . Čelična konstrukcija prototipa špine izrađena je od cijevi različitih profila, a lagano zakrivljena forma i blage linije koje se dobivaju spajanjem naglašavaju funkciju špine. Grad Šibenik i kroz ovaj „jednostavan“ korak u uređenju javnih površina, traži „drugačiji“ suvremeni proizvod, u skladu s vizijom grada kao prostora inovacije, održivosti i napretka. Postavljanjem dizajna urbanih objekata na visoku razinu, Šibenik se izdvaja kako u svom okruženju, tako i šire.- opisuju ‘špine’ gradske vlasti.
Dakle, autor produkt dizajna je Ante Filipović Grčić, međunarodno priznati dizajner s brojnim svjetskim priznanjima za svoj rad, autorom nebrojenih sjajnih dizajnerskih rješenja (pa tako i prvog dizajna ovog portala,), a koji živi i djeluje u Šibeniku, u svojem 2FG studiju.
Izradu i postavljanje slavina sufinancira Fond za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost, kroz provedbu mjera prilagodbe klimatskim promjenama iz nacionalnih i lokalnih planskih i strateških dokumenata. Akcijski plan energetski održivog razvoja i prilagodbe klimatskim promjenama za Grad Šibenik (Sustainable Energy and Climate Action Plan – SECAP), koji je Gradsko vijeće usvojilo u svibnju 2022. godine, između ostalog predviđa osiguranje pitke vode na mjestima duljeg čekanja (npr. autobusna stajališta, luke, igrališta i sl.).
S obzirom da je zelenih površina u gradu sve manje. a klimatske promjene tj. vrućine doprinose sušenju postojeće vegetacije, ovaj projekt doista ima smisla. osim toga, postavljanje javnih česmi za vodu je jedan snažan simboličan i praktičan čin, a koji osvjetljava zasjenjena neka od najbitnijih načela čovječnosti i civiliziranosti, a taj je da je voda javno dobro i da mora biti dostupna svima za utaživanje žeđi. Postavljanje česmi je mjera za kojom su odavno posegnuli u razvijenijim demokratskim sredinama, a kako bi naglasili kako svi imaju pravo na pitku vodu, ali i kako mi smanjili zagađenje plastičnom ambalažom.
Podsjetimo, voda je ujedno i sredstvo za enormno bogaćenje onih koji je prodaju nakon što crpe zajedničke prirodne izvore vode, pune ih u plastične boce i prodaju ih, i usput su ‘zaslužni’ za nepregledne količine odbačene plastične ambalaže.
Inače, ekolozi su izračunali kako jedna javna česma znači sprječavanje proizvodnje oko jedan milijun plastičnih boca manje.
Dakle, postavljanje šibenskih javnih česmi planet će se spasiti od 10 milijuna novih plastičnih boca.

Ante Filipović Grčić (foto Novosti)