Moram malo i o ovoj temi zato jer mi je fascinantno kako dosta osoba s invaliditetom imaju pristup internetu troše svoje vrijeme na kojekakve stranice, provode sate i sate na mreži, ali kad treba neke osnovne stvari u kojima se svakodnevno govori zapamtiti onda se prave kao da prvi puta nešto čuju. Ovo pišem zato što već dosta vremena primjetim po tim grupama u kojima sam član na Facebook-u, a to je da ukoliko je neka tema aktuelna 1.368 puta najmanje će  postaviti isto pitanje, neće prevrjeti malo niti malo istražiti nego postaviti isto pitanje.

Fascinira me činjenica kad treba nešto dobro popljucati onda su prvi u tome, a kad treba malo istražiti internet medije, kontakte ministarstva, mail adrese, onda ne. Onda je lakše postaviti jedno te isto pitanje po ne znam koji put. Interesantno je kako ta lijenost kod osoba sa invaliditetom za sebe i svoje bolje sutra prevlada a kako ona nije prisutna kad treba pokazati svoje pravo lice iz boriti se za sebe tj. kad treba stati uz tko se zalaže za promjene. Radije ćemo tu osobu sabotirati, nego da poboljšamo život. Naravno da postoje iznimke i zahvalan sam što ima takvih, što ih je sve više. To stoji, ali još uvijek je to manji broj naspram ovakvih što je žalosno u današnje vrijeme.

Dakle lakše je padati s Marsa, praviti se da ništa ne znaš, postavljati stalno isto pitanje nego malo pročačkati po referentnim izvorima, koji nam se na svakom koraku pogotovo na internetu i sami nude. Zbilja čudno. Plačemo nad situacijom, ali nećemo poduzeti ništa da slučajno ne bi izašli iz svoje komfor zone. Radije ćemo padati s Marsa i čekati da netko drugi napravi nešto umjesto nas samih jer lakše je komentirati anonimno, biti jadan i žaliti sam sebe, nego se založiti za sebe i biti promjena koju želiš. Ne moraš ti apsolutno sebe izložiti javnosti nešto slično, ali možeš izabrati način na koji ćeš nešto takvo raditi na sebi prihvatljiv način, ima ih milijun, a možda ako se i potrudiš i ti smisliš neki novi način pa onda za promjenu oni koji se bore stalno i traže promjenu, možda oni budu pali s Marsa od iznenađenja što si ti smislio.

Tako se rade promjene: istražujući, kopajući razne izvore, a ne čekajući, žaleći se i napadajući one koji pokušavaju napraviti nešto dobro. Malo čitati, informirati se i pratiti bar ono što se osobno može ticati tebe za početak je veliki i važan korak, jer mislim da nam je dosta “Marsovaca” u ovoj našoj državi…