Neovisni novinarski portal
19.9.2024.
djeca / šibenik
Grad Šibenik “zaratio” s privatnim vrtićima: Žele nas zatvoriti uvođenjem strožih kriterija za upis!

Grad Šibenik “zaratio” s privatnim vrtićima:
Žele nas zatvoriti uvođenjem strožih kriterija za upis!

Vruće ljeto s početkom rujna i nove pedagoške godine za šibenske privatne vrtiće, doslovce se pregrijalo, do točke vrenja. Samo nekoliko dana prije otvaranja vrata, dječji vrtići Osmijeh, Žižula i Sunce čiji su osnivači privatnici, dobili su obavijest iz Grada Šibenika da će neke obitelji čija su djeca već bila upisana u ove vrtiće, izgubiti gradsku subvenciju, a to znači da će ona pasti na teret obitelji. Dosad su ravnopravno i roditelji čija su djeca upisana u javne, gradske vrtiće, i oni čiji mališani pohađaju privatne vrtiće, plaćali 90 eura po djetetu. Sve ostalo, do maksimalnog iznosa od oko 450 eura, koliko košta vrtićka usluga, subvencionirao je Grad. Što se odjednom promijenilo i zašto se zaprijetilo onima čija su djeca upisana u privatne vrtiće, gubitkom subvencije?

Grad je tijekom ljeta proveo reviziju upisa djece u privatne vrtiće i evidentirao troškova po svakom djetetu u svakom vrtiću, i na temelju toga odlučio mijenjati „pravila igre”. Dosad je, prema Odluci o sufinanciranju djece korisnika privatnih vrtića, glavni kriterij bio mjesto prebivališta. Tko je imao dokaz o prebivalištu na području Grada Šibenika, ostvarivao je i pravo na subvenciju. Prema prijedlogu Odluke, koja je netom pred početak rada vrtića u novoj pedagoškoj godini, dostavljena osnivačima privatnih vrtiće, Grad traži zadovoljavanje cijelog niza kriterija. Primjerice, da su oba roditelja zaposlena, da su djeca procijepljena itd. I to je prelilo čašu, jer se pronio glas da će po tim kriterijima koje je, navodno, Grad kanio retroaktivno primijeniti i na već upisanu djecu, čak 80 obitelji predškolaca ostati bez subvencije. Preuzimanje troška od 250 i više eura, za mnoge obitelji je naprosto nemoguće. Jer, njihov materijalni status to ne može podnijeti. I tako se pomalo nezadovoljstvo prelilo u medije, a neki su najavljivali da će i na ulice…

Ercegović : Silom su pokušali derogirati vlastitu Odluku (!?)

Ono što gradonačelnik Šibenika Željko Burić vidi kao pionirski iskorak svoje administracije, ogledni primjer kako se uvodi red prema utvrđenim kriterijima i realnim troškovima po svakom djetetu i svakom vrtiću, za osnivače tri šibenska privatna vrtića i dio roditelja to je udar na njihovu egzistenciju i završni čin dugogodišnje diskriminacije.

– Pokušali su progurati nešto što nije u skladu s njihovom vlastitom Odlukom koju smo kao partner zajedno s Gradom supotpisali, i koja je i dalje na snazi. Prebivalište je bio jedini kriterij za sufinanciranje. Da bi Grad pokušao nizom dodatnih kriterija, ako jedan od roditelja nije zaposlen, ako je jedan stranac, ako dijete nije procijepljeno itd. ,napraviti selekciju i uskratiti subvenciju gdje god po tim kriterijima može te time smanjiti proračunski trošak. Ali, kad su vidjeli reakcije i roditelja i javnosti, korigirali su prijedlog te sada idu s nešto umjerenijim pristupom. Sada bi sufinancirali i dijete kojem samo jedan roditelj radi, studente itd. Od nas su- priča nam ravnateljica vrtića Osmijeh Franka Ercegović– radi spomenute analize tražili ljetos da im dostavimo kompletnu dokumentaciju koju roditelji prilažu kod upisa djece u vrtić, i još uvijek je kod njih, već dva mjeseca, a to je izravno kršenje Zakona o zaštiti privatnosti, radi čega smo ih- napominje ravnateljica- tužili Agenciji za zaštitu osobnih podataka. Čekamo njihov odgovor. U svakom slučaju- dodaje- po tom spornom prijedlogu Odluke čak 80 djece u privatnim vrtićima, a u mome vrtiću Osmijeh njih 40, bi ostalo bez sufinanciranja. Što drugo da mislimo nego da Grad Šibenik želi zatvoriti privatne vrtiće? Kako bi ja u takvim uvjetima mogla nastaviti s radom: plaćam najam za prostor, plaćam četiri odgajateljice…? Drugi gradovi grade nove vrtiće, a mi zatvaramo svoje- revoltirano će. Naravno, pridodat će, to se na vjerske vrtiće ne odnosi. Za njih se ništa ne mijenja.

-Već 20 godina trpim diskriminaciju, pogrde, kojekakve laži i optužbe, 20 godina rade budale od nas. Moje strpljenje je došlo kraju, otvorili su Pandorinu kutiju , nemam što izgubiti i neću šutjeti -poručuje Franka Ercegović, koja je, baveći se godinama ovim poslom, kao i njezina majka, primila brojne nagrade i priznanja za svoj rad.

Posebno je smeta što joj iz gradske uprave neki uzvraćaju kako zgrće bogatstvo na račun Grada, lijepe joj kojekakve etikete, a zapravo bi svima njima koji su svojedobno ušli u rizik i otvorili privatne vrtiće, trebali zahvaliti, a ne ih šikanirati. – Zahvaljujući nama oko 500 mališana je dobilo adekvatnu skrb a roditelji su mogli mirno odlaziti na posao. A da je Grad ispunjavao svoje zakonske obveze i vodio brigu o potrebama svojih građana, da je izgradio dovoljno vrtićkih kapaciteta, za privatnim vrtićima ne bi bilo ni potrebe- naglašava. To ponašanje Grada s pozicije sile, kako veli, Franka dijelom tumači i činjenicom da su na čelu tri privatna vrtića tri žene, a i ona dva vjerska vode dvije časne sestre…

U Gradu tvrde da, za razliku od vjerskih vrtića, privatni krše ugovor koji su sklopili s Gradom Šibenikom,, radi čega su ih prijavili i poslali im inspekciju u nadzor, ali , tvrdi Franka Ercegović- nikakvo kršenje ugovora nije utvrđeno. Dosta joj je, kaže, svega, godinama se nada da će se stvari promijeniti, da će biti bolje, ali sve je gore. Ovog puta stvari su eskalirale kad su silom pokušali provesti nešto nelegalno, pozivajući se pritom na zakon!? A Odluka koju su sami donijeli i dalje je na snazi.

Burić: Znamo točno koliki su troškovi za svaki vrtić…

Gradonačelnik Šibenika Željko Burić ima sasvim drugačiju optiku

-Između Grada Šibenika i privatnih vrtića postoji ugovor i još je važeći. Grad ne financira privatne vrtiće nego subvencionira cijenu djeteta u privatnom vrtiću prema državnim pedagoškim standardima. Dogovorili smo da će roditelji plaćati 90 eura a sve ostalo Grad. Vidite, postoje i dva vjerska vrtića u Šibeniku i oni poštuju ugovor. Oni nisu podigli cijenu svoje usluge za razliku od privatnih vrtića, i u tome je ključ problema. Svi mi pretendiramo na to da jednog dana država preuzme predškolski odgoj i pokriva troškove vrtićkog rada, ali zar mislite da bi država prihvatila cijenu koju privatni vrtići nameću? Samovoljno dižu cijene jer su to cijene njihova opstanka. Oni ne žele poštivati odredbe ugovora, a mi ćemo svim roditeljima koji ne žele prihvatiti takve elemente ugovora, omogućiti upis u gradske vrtiće uz plaćanje 90 eura po djetetu. Postoje kriteriji za upis – ističe gradonačelnik- a neke kriterije je propisao zakon, kao što je procijepljenost, zaposlenost roditelja, prebivalište …Kod privatnih vrtića zatekli smo nered- roditelji nemaju prebivalište, djeca su neprocijepljena itd., a ipak su upisani. Sada idemo sasvim benevolentno- kaže Burić. – Subvencionirat ćemo i one slučajeve gdje nisu oba roditelja zaposlena, za djecu studenata ćemo osigurati besplatan vrtić itd., ali stvar je u tome da bi privatni vrtići sve to prihvatili uz subvenciju Grada plus 250 eura od roditelja. Tko može pristati na to?- čudi se gradonačelnik. Plaćat će se- naglašava- skrb po djetetu u punom iznosu koji određuje državni pedagoški standard.

Burić odbacuje i tezu da su u privatnim vrtićima bolji uvjeti, oni, kaže, mogu djeci ponuditi učenje stranog jezika, sportske aktivnosti i sl. Ali to je nadstandard. A mi govorimo o redovnoj usluzi. Znamo točno koliki su troškovi za svaki vrtić i oni se u privatnim vrtićima dramatično razlikuju-tvrdi gradonačelnik i dodaje:

-Naš je cilj da sva djeca budu jednaka, da za sve roditelje bude isti trošak vrtića bez obzira je li javan ili privatni, a to je 90 eura po djetetu. Znamo točno koliki je trošak za svako dijete u vrtiću, a to nitko osim Šibenika nije napravio– reći će Burić i pohvaliti se novim vrtićima na Jamnjaku, u Crnici, na Šubićevcu, a priprema se, kaže, i izgradnja vrtića na Brodarici.

Žurić : Povećanje cijene na 250 eura je enormno!

Kronologiju sukoba detaljno nam je izložila i šibenska gradska pročelnica za društvene djelatnosti Mirjana Žurić.

-Sve je- priča- počelo u lipnju nakon završetka upisa kada su privatni vrtići roditeljima najavili povećanje cijena usluga na 250 eura. Mi s njima imamo ugovora na 90 eura koje plaćaju roditelji a sve ostalo sufinancira Grad. Prošle pedagoške godine su cijenu podigli na 130 eura, dakle 40 eura iznad ugovora. Njihovo objašnjenje za veće cijene je da oni pružaju djeci samo obogaćene programe, a ne obične, redovne. Tražili smo da roditeljima omoguće izbor, žele li da im djeca imaju redovni ili obogaćeni program. Pristali su ali su primjenu toliko komplicirali, da je većina roditelja od toga odustala i prihvatila obogaćeni program ( učenje stranih jezika, sport…) . Unatoč tome, nismo s njima raskidali ugovor, on je i dalje na snazi, i nismo ništa poduzimali dok nas roditelji nisu obavijestili da im podižu cijenu na 250 eura! To je ogromno povećanje! Zbog toga smo odlučili napraviti reviziju broja djece koju sufinanciramo u privatnim vrtićima. Ukupno je bilo 448 djece u privatnim vrtićima koju smo sufinancirali, a trenutno ih je upisano 374. Otvorili smo, naime, roditeljima mogućnost da djecu upišu u gradske ustanove i dosad ih se upisalo 116 koji su ranije bili upisani u privatne- navodi Žurić.

Točno je, potvrđuje, da je prebivalište u važećoj odluci glavni kriterij, a sve ostalo su prednosti koje je zakon definirao i oni se tog zakona, također, moraju pridržavati. Sada idemo u javno savjetovanje i vidjet ćemo što građani imaju za reći, spremni smo uvažiti opravdana i argumentirana mišljenja i sugestije, novi prijedlog Odluke je vrlo detalja i proširen. Nakon javnog savjetovanja idemo pred Gradsko vijeće i bit će kako ono odluči, Sadašnju odluku, po kojoj je prebivalište kriterij, a prednosti su samo navedene, je donio gradonačelnik. Nama je stalo da se problem i sve nesuglasice riješe. Imamo preko 500 djece u privatnim i vjerskim vrtićima. Dio djece će sigurno preći u gradske vrtiće, a privatni će taj manjak djece pokušati nadoknaditi cijenom. Neki će roditelji i na to pristati da bi svoje dijete smjetili u vrtić, ali neki će se naći pred ozbiljnim problemom. To je tako: izvor svih nesuglasica je u tome što je njima uvijek malo, a nama je uvijek puno. Ne vjerujem da će se ijedan vrtić zatvoriti, naći će načina da opstanu, još uvijek imaju zadovoljavajući broj djece, iako je točno da se na njihovo financiranje značajno odrazilo povećanje koeficijenata za odgajatelje koje je država donijela. Moraju ih platiti, ili će otići, jer ih na tržištu nema. Ali- smatra pročelnica- to ne opravdava dramatično visoko poskupljenje usluga privatnih vrtića.

Oporba smatra da to kako se gradska vlast ponaša prema predškolskom odgoju i osnovnom školstvu samo dokazuje da su njima neki drugi, tzv. mega projekti, na pameti i da su im važniji jer su možda unosniji, kako veli šef šibenskog SDP-a Tonči Restović. SDP je napetosti između Grada i privatnih vrtića problematizirao i na konferenciji za novinare. Njihov je stav da vrtići trebaju biti besplatni i moderni, a danas ih je, smatraju, bar pola u neadekvatnim uvjetima. Prema pedagoškim standardima bi trebalo biti maksimalno do 600 djece u vrtiću, što je u Šibeniku, veli, već premašeno. Ovog trenutka Gradu privatni vrtići trebaju kao partneri da bi se zbrinula sva djeca za koju nije bilo mjesta u javnim ustanovama.

Restović: Vrtići bi morali biti besplatni!

Grad probleme ne rješava nego samo zataškava, kažu, i pitanje je hoće li roditelji ponovo na ulici tražiti svoja prava. Privatni vrtići nisu dobili od Grada nikakvo rješenje na temelju kojeg bi se mogli žaliti, prijedlog nove odluke je u javnom savjetovanju i njime se postrožuju uvjeti rada za privatne vrtiće. Ako je u neki vrtić upisano 40 djece, kaže Restović, onda Grad mora osigurati subvenciju za svih 40, bez izuzetka. Uostalom, na privatne vrtiće je za preko 500 upisane djece lani iz proračuna izdvojeno svega milijun eura. A mi od toga pravimo problem, navodno, preispitujemo troškove privatnih vrtića, dok su milijuni europskog novca uloženi u izgradnju studentskog doma na Palacinu koji je -hostel! No, europski novac je odobren za studentski smještaj, pa se postavlja pitanje hoće li Grad morati vraćati novac za Palacin s obzirom da sredstva, očito, nisu namjenski potršena- reći će Restović.

I to sada? Što će donijeti javno savjetovanje, hoće li Grad uvažiti prijedloge roditelja i osnivača privatnih vrtića ili će se ionako narušeni odnosi dodatno zaoštravati? Žalosno je da se sve to prelama preko interesa djece koja bi morala biti na prvom mjestu svakoj odgovornoj vlasti. Treba se vratiti dijalogu, naći najbolje rješenje za djecu i roditelje, jer, prije svega o njima se radi. Grad ne bi trebao zaboraviti da su privatni vrtići otvoreni iz prijeke potrebe, ne zbog zarade i bogaćenja, tja, tko se to obogatio privatnim vrtićem? Da je bilo dovoljno gradskih kapaciteta, ne bi se otvarali privatni. Sad kad ih imamo treba im omogućiti da rade i opstanu. Ali, ne na enormnim cijenama jer sve je veći broj roditelja koji to ne mogu platiti. Jednog dana, uz veći standard i bogatije društvo, u privatne će vrtiće ići djeca dobrostojećih roditelja, kojima nije problem platiti, a javni će biti za one koji nemaju ni 90 eura. Možda im neće ni trebati, možda će doista biti besplatni… 

Tags: , , , , ,

VEZANE VIJESTI