Ministrica zaštite okoliša i zelene tranzicije Marija Vučković obišla je u petak Nacionalni park Krka i posebno njegov opožareni dio, oko 400 hektara površine koju je poharala vatra u recentnom skradinskom požaru. Vučković je najavila brzo donošenje akcijskog plana kojim će se obuhvatiti i pitanje zapuštene privatne imovine, neovisno je li vlasnik poznat ili nije, i ma koliko da to može dovesti lokalne jedinice u probleme pa i sudske postupke, ipak je najveći rizik novi požar, rekla je Vučković.
U Dubravicama je, zajedno s lokalnim čelnicima, sudjelovala na sastanku na kojem je bilo riječi o požarima koji haraju Dalmacijom. Razgovaralo se i o tome da se dio pogodnog šumskog zemljišta stavi u funkciju poljoprivredne proizvodnje, što nije nikakva novina, jer su takvi modeli, kako je naglasila, bili poznati i uspješni i prije 15 godina.
Ministrica nije mogla zaobići ni “aferu nakaze” usred koje su se tijekom požara našle, zbog krajnje neprihvatljivih izjava i vrijeđanja vatrogasaca i policajaca, supruga i kćer predsjednika uprave Hrvatskih šuma Nediljka Dujića. Protiv Anne Dujić policijska službenica koju je vrijeđala podnijela je prijavu zbog prisile na službenu osobu.
Komentirajući incident ministrica je nastojala relativizirati slučaj, podsjećajući da se Dujić ispričao u ime svoje obitelji, a u petak je isprika došla i od Anne Dujić. Vučković se zahvalila vatrogascima koji bespoštedno danonoćno gase požare diljem Dalmacije, spašavajući živote i imovinu ljudi, u čemu im, dodala je, pomažu i šumari, pa je, primjerice, navela je, postrojba Hrvatskih šuma aktivno sudjelovala u gađenju požara na Biokovu, a pomagala je i u borbi s vatrom na skradinskom području.
Nakon što je vatra poharala šume, slijedi njihova sanacija, kazala je.
Na inicijativu Grada Skradina, županija će, kako je naveo šibensko-kninski župan Marko Jelić, proglasiti prirodnu nepogodu, te rebalansom proračuna osigurati sredstva za pomoć svima koji su u ovom požaru pretrpjeli veliku štetu, pogotovo na nasadima, a gorjeli su i vinogradi i maslinici u zaleđu Skradina. Srećom, kuće su obranjene, ali su stradale poljoprivredne površine i šume. Problem je tim veći jer je značajan dio prostora koji je bio ugrožen požarom u zoni najstrože zaštite, područje nacionalnog parka i područje Nature 2000, a za njihovu obnovu sredstva se moraju naći.
Svi se slažu s tim da se treba baviti uzrocima požara i kako ih prevenirati, a potom i kako opožarena područja uspješno i brzo sanirati, kako su posebno upozorili gradonačelnici Skradina i Šibenika Antonijo Brajković i Željko Burić.
Brajković je rekao i da je Grad Skradin, na prijedlog stožera civilne zaštite, proglasio veliku nesreću kao pretpostavku da se sutra proglasi i stanje elementarne nepogode kako bi se obeštetilo one koji su u požaru pretrpjeli najveće štete, pri čemu se to odnosi, naglasio je, samo na one koji su u sustavu OPG-a.
Ravnateljica Nacionalnog parka Krka Nella Slavica podsjetila je da je NP, nakon što je dva dana zbog požara Roški Slap bio zatvoren, sada ponovo otvoren za posjetitelje. Inače, požar je zahvatio oko 400 hektara površine NP, pa se procjenjuje da su štete višemilijunske, ne samo zbog nužne sanacije, nego i činjenice da se dva dana u prostoru Parka nisu mogli organizirati ni izleti. No, moglo je biti i puno gore, a da se to ne dogodi zaslužni su vatrogasci kojima se posebno zahvalila, kao i svima koji su sudjelovali u gašenju požara. Kad je riječ o prostoru NP Krka, požar još nije sasvim ugašen, aktivan je i dalje u kanjonu Krke gdje je teren sasvim nepristupačan.