Neovisni novinarski portal
5.11.2024.
POVIJEST/SADAŠNJOST
Dječji vrtić na Marjanu uskoro će ponovo nositi ime Palmine Piplović, splitske partizanske heroine i antifašistkinje

Dječji vrtić na Marjanu uskoro će ponovo nositi ime Palmine Piplović, splitske partizanske heroine i antifašistkinje

Prema splitskoj heroini, partizanki Palmini Piplović koja je brutalno ubijena, nakon višednevnog zvjerskog mučenja, u svojoj 22. godini, mogla bi uskoro biti ispravljena povijesna nepravda koja joj je učinjena na valu tzv. demokratskih promjena i uspostave samostalne Hrvatske. Kako je za Dalmatinski portal potvrdio Palminin nećak, Radovan Piplović, pozivajući se na informacije koje je dobio od splitskog gradonačelnika Ivice Puljka, Dječji vrtić na Marjanu ponovo će nositi Palminino ime. Čeka se samo formalna odluka Upravnog vijeća vrtića o njegovom preimenovanju. Inače, vrtić je denominiran 90-ih godina, a izvorno, Palminino ime vraća mu se na inicijativu SDP-ovog vijećnika Damira Barbira…

Obitelj Palmine Piplović nakon Drugog svjetskog rata je dala zemljište na Prvoj vidilici na Marjanu za izgradnju dječjeg vrtića koji je ponosno nosio njezino ime sve do 90-ih, kada je tadašnja vlast odlučila vrtić preimenovati u Tamarin, kako bi izbrisala sve poveznice sa splitskom i hrvatskom partizanskom, antifašističkom prošlošću.

No, onima koji su to učinili, a još više onima koji su im to šutke dopustili, savjest nije dala mira, pa se priča o Palmini u Splitu godinama perpetuirala s namjerom da se mladoj partizanki vrati oduzeta i zaslužena počast, a vrtiću njezino časno ime. Ali, kao i o svemu drugome, u ovoj je državi najvažnije što kažu braniteljske udruge, osobito u godinama nakon Domovinskog rata, a bogme, s nešto manjim intenzitetom, tako je ostalo i do danas.

Kad se 2020. činilo da je ispravljanje nepravde prema Palmini Piplović gotova stvar, protiv toga su se žestoko pobunile braniteljske udruge s tezom da je to neprihvatljivo “ideološko trovanje” najmlađih. Čime ih se to truje, nisu rekli, ali su vjerojatno mislili na istinu, na pravu istinu o Palmini Piplović koja je u cvijetu mladosti mučki ubijena od nacista jer je sanjala slobodu.

Palmina je rođena 1922. u Splitu, bila je dijete iz mnogobrojne, siromašne varoške obitelji ( s osmero djece ),  članica Komunističke partije, pripadnica pokreta otpora koja je djelovala kao splitska partizanska, civilna veza. U partizanima su joj bila i sva braća i sestre, od kojih je troje ubijeno. Jedan brat je poginuo na Zelengori, drugog, koji je bio nogometaš Splita i pripadnik Prvog splitskog partizanskog odreda Talijani su u zatvoru prebili tako da se nikad više nije oporavio, i skončao je u duševnoj bolnici. Palminu su Nijemci objesili o električni stup.

Palmina je radila na spajanju njemačkih dezertera i partizana. No, među dezertere je bio ubačen Gestapov agent, on je prokazao Palminu Nijemcima koji su je uhapsili 7. listopada 1944. i bestijalno mučili tri dana, čupali joj nokte, mlatili je, iživljavali se u bijesu i naposljetku je 10. listopada 1944. objesili o električni stup na Marjanu, zajedno s još dvoje drugova, gdje je visjela danima. Tek 12. listopada pripadnici pokreta otpora uspjeli su ih skinuti s vješala i pokopati pokraj puta.

Zatočena Palmina majci je, svjesna sudbine koja ju čeka, kazala da nikog nije izdala i zamolila je da joj splete kosu, da joj napravi pletenice s fjokićima. Kako piše Dalmatinski portal, navodeći kao izvor Radovana Piplovića, jednu takvu Palmininu fotografiju čuva nećak , a drugu njezina teta Rina.

Tek poslije rata Palmina Piplović je ekshumirana i dostojno sahranjena.

U rodnom Splitu Palmina Piplović ima, od listopada 2020., u Plinarskoj ulici, mural naslikan njoj u čast i na spomen, a otkriven je u sklopu Međunarodnog ženskog festivala kojeg je organizirala Udruga Domina.

Tags: , , , ,

VEZANE VIJESTI