Machu Picchu, drevni slikoviti stari južnoamerički grad na nadmorskoj visini od 2438 metara, sagrađen navodno u 15. stoljeću po nalogu cara Inka Pachacuteca (1438.-1470.), je jučer, a vjerojatno i danas, zatvoren za posjet turistima. Tako se oko sedam stotina turista jučer moralo okrenuti za 180 stupnjeva i vratiti se neobavljena posla natrag odakle su došli, bez da su ugledali dojmljivi prizor zelenih ruševina u visovima Anda. Razlog tome je bio ozbiljan prosvjed lokalnog stanovništva koje se usprotivilo, kako je rečeno, privatizaciji prodaje ulaznica za turistički posjet Macchu Picchuu.
Ništa neobično, kokošara, lopova i pljačkaške bagre na vlasti ima svuda na svijetu, a u zemljama s posebno nesposobnim vlastima je turizam osnovna gospodarska grana, pa su korumpirani političari i kriminalci i u Peruu fokusirani na svakojaku privatizaciju zajedničkih resursa za potrebe mizernog osobnog bogaćenja.
Kako javljaju svjetske agencije, pa tako i naša Hina, gotovo 700 turista evakuirano je u subotu iz Machu Picchua nakon prosvjeda stanovnika protiv “privatizacije” prodaje ulaznica za tu megapopularnu turističku atrakciju, pozivajući se na priopćenje peruanske vlade.
Djelić atmosfere s tog prosvjeda u slikovitom mjestu Ollantaytambo do kojeg turiste koje žele vidjeti Macchu Picchu vozi željeznička pruga možete vidjeti na ovoj vijesti:
-Otišlo je više od 660 turista, domaćih i stranih – zakukao je za AFP dužnosnik Ministarstva turizma koji je želio ostati anoniman.
To isto Ministarstvo, suprotno upozorenjima stručnjaka kako to nije pametan nego štetan potez, zbog karakteristične lopovske jagme i gramzljivosti je odobrilo povećanje dnevnog broja posjetitelja Macchua Picchua, s 3.600 na čak 4.500 tisuća od 1. siječnja 2024. godine.
Štoviše, prema Ministarstvu kulture Perua , u nekim danima mjesto će primiti do 5600 posjetitelja dnevno koji ulaznice kupuju na internetskim stranicama za otprilike 45-ak eura.
Vratimo se na prosvjede koji su pokrenuti radi nezadovoljstva odlukom peruanskog Ministarstva kulture o korištenju privatnog posrednika za upravljanje internetskom prodajom ulaznica, a jer stanovnici tog područja kažu da bi tvrtka Joinnus mogla imati koristi od provizija do 3,2 milijuna dolara godišnje zahvaljujući novom sustavu.
“Protiv smo sustavne privatizacije Machu Picchua. Udruge zahtijevaju otkazivanje ugovora s Joinnusom”, rekao je za AFP Darwin Baca, bivši gradonačelnik okruga Machu Picchu.
Ministarstvo kulture tvrdi da bi novi sustav prodaje trebao omogućiti kontrolu protoka turista i očuvanje citadele, koja je od 1983. godine uvrštena na popis svjetske baštine.
Kako planiraju očuvati taj svjetski spomenik povećanjem broja turista za 50 posto, ostaje neobjašnjeno.
Arheološki kompleks, smješten 130 kilometara od grada Cusca i na nadmorskoj visini od 2438 metara, sagrađen je u 15. stoljeću po nalogu cara Inka Pachacuteca (1438.-1470.), a otkrio ga je 1911. američki istraživač Hiram Bingham.
U ovom tekstu koristimo fotografije Macchu Picchua koje su fotografirali naš nedavno preminuli prijatelj i kolega Joso Gracin Joka i Nina Živković za svoje ekspedicije s još četvero Šibenčana po Južnoj Americi, a klikom na ovu poveznicu možete pogledati još mnoštvo njihovih fotografija u tekstu (FOTO) Los Mihovilerosi se vratili kući: U Južnoj Americi je sve ogromno… I vrijeme i prostor…