Nevjerojatno je kako hrvatske državne institucije de facto redovite sezonske pojave nikad ne dočekaju spremne. Kiše u rujnu nisu nikakvo iznenađenje, osobito nakon dugih ljetnih suša. Pa ipak, kada su krenule obilne kiše i krenule poplave koje su proteklog vikenda pogodile karlovačko i banijsko područje, pokazalo se kako su Hrvatske vode ponovo zatečene. Direktor Hrvatskih voda Zoran Đuroković gostujući na N1 televiziji izjavio je da kod Karlovca nije došlo do pucanja nasipa, nego nasipa naprosto nema. A nema ih jer je obrana od poplava na tom području zapuštena već 30 godina, priznaje, baš kao da se poplave tu nikada i ne događaju. Zanimljivo je da Đuroković u tome ne nalazi ni najmanje i vlastite odgovornosti, mada su štete goleme, a prijete i klizišta…
Direktor Hrvatskih voda očito preferira tradicionalni način obrane od poplava, i postavljanje manjih vreća s pijeskom za koje tvrdi da nikada neće otići u povijest, uvijek će trebati za izvangradske, osobito neravne terene. To je najbolje rješenje, smatra prvi čovjek Hrvatskih voda, pogotovo u kombinaciji s box barijerama.
No, kad je tomu tako, doista je pravo pitanje, kako navodi i Telegram, zašto je kod Karlovca s jedne strane Kupe podignut nasip, a s druge nije. E, zašto? Za to je kriv cijeli sustav, ali i građani jer ne surađuju, veli Đuroković, hvaleći se kako do prije pet godina oko Karlovca gotovo i nije bilo nasipa, a zamislite, sad ga s jedne strane Kupe ipak ima. Što, naravno, treba zahvaliti Hrvatskim vodama, a onaj dio gdje je nasip neizgrađen, e, za to su zaslužni nekooperativni građani(?! ). Nevjerojatno, možda su se građani trebali samoorganizirati, financirati i izgraditi nasipe, jer nije to valjda posao Hrvatskih voda, Civilne zaštite i lokalne samouprave!
Upravo zbog takvog shvaćanja djelokruga rada državnih institucija, svake godine kad krenu obilnije kiše i rijeke se izliju, poplave kuće i dvorišta, kao što je u naselju Brodarci kod Karlovca, ili u Ozlju gdje je najteže, velevažni predstavnici Hrvatskih voda, Civilne zaštite i lokalne samouprave stradalnicima od poplava drže predavanja o tome kako je važno izgraditi kompletan sustav obrane od poplava i kako to ne mogu bez suradnje s vlasnicima terena uz obale rijeka. Pa tko u ovoj državi donosi zakone, tko je odgovoran što sustav zaštite od poplava ne funkcionira jer naprosto ni nakon tri desetljeća samostalne hrvatske države- nije izgrađen?
Đuroković kaže, piše Telegram, da se u posao izgradnje sustava obrane od poplava krenulo tek prije pet godina, da će trebati još tri do pet godina da se završi i tek onda će biti uspostavljena puna sigurnost karlovačkog i sisačkog područja koja su najugroženija. Neki su dijelovi nasipa završeni ( u Logorištu ), na nekima se trenutno radi ( Selce-Rečica ), a drugdje se radi na ishodovanju dozvola i otkupljivanju zemljišta. Srećom, nije bilo katastrofalnih poplava kao u nekim drugim zemljama, iako je, primjerice Ogulin imao povijesno rekordnih 124 mm kiše , a maksimum su dosegli i neki drugi dijelovi uz Kupu.
Zanimljivo je da su iz Hrvatskih voda Karlovčane smirivali uvjeravanjima da vodostaj neće biti preko 750 centimetara, a dogodilo se da je premašio i 800! No, što se Đurokovića tiče, za to su krive obilne popodnevne i večernje kiše, ali i to što se Korana ulijeva u Kupu, pa je to dodatno podiglo vodostaj. Zar se Korana oduvijek ne ulijeva u Kupu?
U karlovačkim Brodarcima postavljane su barijere punjene vodom ( !), navodno da bi se zaštitila cesta od poplavljivanja, ali barijera nije izdržala. No, štete nema, kaže nehajni direktor Đuroković, “samo je prelivena cesta koja bi ionako bila prelivena da se nije pokušala zaštititi”(???)
Karlovački gradonačelnik Damir Mandić potvrdio je da je u Karlovcu vodostaj Kupe premašio 800 centimetara, da je značajno iznad prognoziranog, da je dio predgrađa odsječen zbog vode na DC 36, a u Brodarcima su poplavljene i kuće i gospodarski objekti, štete su goleme, a što je najgore sada prijete i klizišta.
Ali, nema panike, poručuju iz Hrvatskih voda, jer vrhunac vodnog vala je blizu, i najveći dio vode odlazi nizvodno prema Sisku…
Dok je nama Hrvatskih voda takvih kakve jesu, nema brige. Bit će kako bude, a što se tu može, nešto je do prirode, nešto do građana koji ne surađuju, nešto do eksperimenata ( s box barijerama koje baš nikoga i ništa ne štite! ) koji nisu uspjeli, ali ništa nije do Hrvatskih voda. Jer, ništa i ne rade, samo konstatiraju stanje i kad stvari izmaknu kontroli interveniraju. Zapravo, više popuju i relativiziraju probleme. A što je s preventivom, gdje su nasipi, zašto u tri desetljeća nisu izgrađeni? Zar ćemo svake godine sa zebnjom čekati nove Gunje?