Zagreb slavi svoje velike antifašističke obljetnice. U povodu 77-godišnjice oslobođenja, izaslanstvo grada Zagreba predvođeno gradonačelnikom Tomislavom Tomaševićem, položilo je vijence i zapalilo svijeće na Grobnici narodnih heroja i partizanskom groblju na Mirogoju, te uz spomenik Put mučeništva i u Spomen-parku Dotrščina. Potom su se pridružili Savezu antifašističkih boraca i antifašista Hrvatske (SABA RH) na svečanoj akademiji u povodu Dana pobjede nad fašizmom ( 9. svibnja 1995.) i Dana oslobođenja Zagreba. Prikazan je i dokumentarni film Oslobođenje Zagreba. Svemu tome prethodili su tradicionalni Trnjanski kresovi…
Na svečanosti u Lisinskom, u povodu Dana oslobođenja Zagreba, predsjednik SABA-e Franjo Habulin poručio je kako “ne želimo da magle povijesnog revizionizma koje su sve gušće sakriju istinu”. I sve dok god se društvu budu podmetale laži, kazao je, govorit će o tome.
Devetog svibnja obilježava se i kao Dan Europe i Dan pobjede nad fašizmom, a u sjećanje na početak formiranja Europske unije i u spomen na konačan poraz nacističke Njemačke i završetak Drugog svjetskog rata, svečanošću u Lisinskom hrvatski i zagrebački antifašisti obilježili su i Dan oslobođenja Zagreba od ustaške vladavine. Bez antifašizma, kako je rekao Habulin, ne bi bilo ni današnje Europe, a kamoli slobodne i neovisne Hrvatske ( nasuprot propagandistima NDH i revizionistima koji tvrde da bez 10.travnja 1941. ne bi bilo ni današnje Hrvatske ).
U spomen na osloboditelje Zagreba, partizane i antifašiste, Habulin je sa svečanosti pozvao da se jedna ulica u glavnom gradu nazove Ulicom 8.svibnja.
Na svečanosti su, uz zagrebačkog gradonačelnika Tomaševića i predsjednika SABA-e Habulina, bili i bivši predsjednici Republike Stjepan Mesić i Ivo Josipović, izaslanik aktualnog šefa države Luka Džanko, izaslanik predsjednika Vlade Jure Martinović, te izaslanik predsjednika Sabora Davorko Vidović.
Zagrebački gradonačelnik Tomislav Tomašević poručio je da je antifašizam itekako utkan u hrvatski Ustav i u temelje EU-a, i nije slučajno što je Dan Europe isto tako i Dan pobjede i to trebaju znati sve buduće generacije i treba obilježavati te dane, kazao je, te vratiti dignitet određenim spomenicima koji na to upozoravaju. U Dotrščini je nestala spomen-ploča koju ćemo, obećao je Tomašević, vratiti do Dana antifašističke borbe.
U umjetničkom programu akademije nastupili su tenor Filip Kozjak i Marijana Krajina na harmonici, a čule su se i danas bezmalo zabranjene pjesme Šume šume, Konjuh planinom, Crveni makovi, dok je zbor Praksa iz Pule izveo Bella ciao, Pjevaj silo i nepravdo te Ay Carmela.
Dan ranije, u počast partizanskim postrojbama koje su 8. svibnja 1945. oslobodile Zagreb, Mreža antifašistkinja Zagreb i Savez antifašističkih boraca i antifašista na savskom su nasipu organizirali tradicionalne Trnjanske kresove na koje je došao i gradonačelnik Tomašević. Tom je prilikom podsjetio da od 2015. slave dan kada je Zagreb oslobođen od fašitičke, odnosno ustaške okupacije, te naglasio da Zagreb nikad nije bio pokoren, jer su brojni građani Zagreba zajedno s partizanima iz cijele Hrvatske sudjelovali u jedinicama narodnooslobodilačkog pokreta, Antifašističkoj fronti žena, provodili subverzije protiv okupatorske vojske i kvislinga, i ostat će, poručio je Tomašević, trajno nepokoreni grad.
U Drugom svjetskom ratu oko 30 tisuća građana Zagreba palo je za slobodu, bilo kao pripadnici partizanskih jedinica ili kao žrtve ustaškog, odnosno fašističkog terora.