Murterska udruga za zaštitu prirode i okoliša te promicanje održivog razvoja, Argonauta, bila je dobar domaćin u razmjeni mladih koja je održana u Šibeniku tijekom travnja pod nazivom “Looking back- Moving forward!”. Sudjelovalo je 42 mladih iz Španjolske, Italije, Hrvatske, Srbije , Makedonije i Turske, a okupili su se s ciljem da se istraže prijašnji sukobi kako bi mladi izgradili most između prošlosti i budućnosti te postali nosioci mira.
Za projekt je zaslužan njegov idejni začetnik, Juan Cruz – Argonautin dugoročni volonter iz Španjolske koji je prošle godine, priopćili su iz Udruge, za vrijeme svoje volonterske službe u Murteru, sudjelovao u akcijama čišćenja brda Raduč. Radnim akcijama, volonteri su tada svakodnevno skidali slojeve kamenja i otkrivali nove dijelove Raduča te otpadnom kamenju smišljali neku novu svrhu.
-Umjesto da kamenom nekog udarimo i započnemo sukob, kamenom smo željeli izgraditi most – most koji spaja prošlost i budućnost, most koji nas civilizacijski izdiže iz nesavjesnog uništavanja ljudskih života i most koji nas približava onom humanom u čovjeku. Upravo to je esencija razmjene mladih „Looking back – Moving forward!“ koja je održana u Šibeniku – objašnjava u priopćenju Ivana Marin, voditeljica projekta.
Kroz neformalne metode, sudionici su oživjeti ideju suradnje, podijelili svjedočanstva generacija koje su bile u ratnim sukobima, istražili „male“ stvari koje su ih održale pozitivnima u vrijeme ratnih sukoba, naučili voditi konstruktivan dijalog, razaznati lažne vijesti u medijima te iskoristiti empatiju kao ključni alat za učenje povijesti. Osim toga, sudionici razmjene su posjetili brdo Raduč u Murteru te tvrđavu Sv. Mihovila u Šibeniku.
Na Raduču su mladi napravili akciju čišćenja te kroz razgovor s lokalnim stanovnicima obogatili svoje znanje o Drugom svjetskom ratu dok su na Tvrđavi sv. Mihovila saznali brojne zanimljivosti o prošlosti tvrđave i grada Šibenika. Svoja znanja, talente i želju za mirom, sudionici su prezentirali kroz „Večer poezije i performansa“ koja je održana u klubu Azimut. Kroz performans, mladi su prezentirali preko 40 vrijednosti koje ih vežu, emotivnu priču obitelji koja trpi posljedice rata te autorsku poeziju proizašlu iz dubokog suosjećanja s akterima priče. Za kraj su pripremili i autorsku pjesmu pod nazivom „Stop the war“ čiji se lako hvatljivi reggae ritam brzo proširio Azimutom i prenio glavnu poruku: „Želimo mir!“, kažu u svom priopćenju domaćini iz Argonaute.
Tijekom razmjene, navode, sudionici su stvorili i zanimljive plakate kao dio kampanje na društvenim mrežama, a koje će se objavljivati u narednim danima na FB stranici razmjena mladih udruge Argonauta. Projekt je financiran sredstvima programa Europske unije Erasmus+.