Neovisni novinarski portal
19.1.2025.
GRAĐANI
Ilustracija: jedna od brojnih akcija Dubrovčana protiv projekta golfizacije i apartmanizacije na Srđu

Srđ nije ‘njihov’:
Pobjeda hrabrih građana nad megalomanskim projektom iznad glava Dubrovčana

Ilustracija: jedna od brojnih akcija Dubrovčana protiv projekta golfizacije i apartmanizacije na Srđu

Dubrovačko Gradsko vijeće jednoglasno je  utvrdilo raskid ugovora o koncesiji tvrđave Imperial na brdu Srđ ponad grada, a koji je 25. ožujka 2009. godine Grad Dubrovnik zaključio s tvrtkom Razvoj Golf, javlja Hina. Kako se navodi, predsjednik Gradskog vijeća Marko Potrebica (HDZ) čestitao je vijećnicima KLGB Srđ je Grad na upornosti. No treba se prijetiti kako njegova stranka proteklih godina baš i nije razmišljala na ovaj način, budući da je megalomanski projekt gradnje golf igrališta i apartmanskog kompleksa Dubrovčanima iznad glava uporno guran i forsiran od najviših državnih i lokalnih vlasti. Interes i potencijalni profit tzv. investitora tada im je bio važniji od kvalitete života građana Dubrovnika, očuvanja kulturne baštine i jedinstvenog dubrovačkog krajobraza.

Gradski vijećnik Nikša Selmani (Kandidacijska lista grupe birača Srđ je Grad) podsjetio je u ime predlagatelja kako su tvrđava Imperial i brdo Srđ ključne točke Dubrovnika, koji je u Domovinskom ratu obranjen baš na tom mjestu.

Ilustracija: jedna od brojnih akcija Dubrovčana protiv projekta golfizacije i apartmanizacije na Srđu

»Grad je ugovorom Razvoj Golfu dao tvrđavu u najam, osim donjeg dijela u kojem je Muzej Domovinskog rata, a koncesija se odnosi na obavljanje ugostiteljske ili hotelske djelatnosti najviše kategorije. Izrijekom je u ugovoru navedeno da se ugovor sam po sebi raskida, a ugovorne strane oslobađaju obveza, ukoliko Urbanističkim planom uređenja ne bude predviđena ugostiteljska i hotelska djelatnost. A UPU (Urbanistički plan uređenja) iz 2013. predviđa uglavnom kulturnu namjenu. Dakle, ugovor se raskida sam po sebi«, naveo je Selmani obrazlažući prijedlog.

Naglasio je kako je na arbitražnom postupku koji na Međunarodnom centru za rješavanje ulagačkih sporova (ICSID) protiv Republike Hrvatske vodi tvrtka Razvoj Golf završeno prikupljanje dokaza te da odluka o utvrđenju raskida ne može utjecati na daljnji tijek postupka.

»Konzultirali smo tri pravna ureda pri sastavljanju prijedloga odluke«, dodao je Selmani.

Gradonačelnik Dubrovnika Mato Franković (HDZ) izjavio je kako se očekivalo da će se ulaganje Razvoj golfa ostvariti, ali na koncu ipak nije, a ostao je jedino muzej u raspadnutom stanju.

Arhiva: Prosvjed u Dubrovniku (foto Zelena akcija)

 

»Za krenuti u ovu priču morali smo čekati danas. Sedam godina ovo Gradsko vijeće u različitim sastavima je strpljivo. Vrijeme je da se razdružimo i krenemo različitim putem, da napravimo Memorijalni centar Domovinskog rata u cijelom opsegu tvrđave Imperijal, koji će imati i određeni ugostiteljski sadržaj. Vjerujem da ćemo svi skupa, zajedno i jedinstveno, donijeti ovu odluku. Predugo smo čekali«, naglasio je gradonačelnik Franković, kao prenosi Hina.

Predsjednik Gradskog vijeća Marko Potrebica (HDZ) čestitavši vijećnicima KLGB Srđ je Grad na upornosti, rekavši da ‘HDZ nije bio protiv odluke o raskidu, već su se trebale stvoriti okolnosti koje ne bi štetile Gradu Dubrovniku i Republici Hrvatskoj.’

Čestitka je lijepa gesta, no činjenica kako je u ovom, jednom u nizu žalobnih hrvatskih slučajeva ustupanja najvažnijih resursa države u privatne ruke pod egidom ‘razvoja’, pobjedila višegodišnja nesebična i hrabra borba entuzijasta, građana Dubrovnika iz inicijative Srđ je naš, uz podršku drugih hrvatskih građanskih udruga, a koji se nikako nisu mirili sa svojevrsnom ‘okupacijom’ jednog od simbola dubrovačkog kraja, o čemu više možete pročitati i u brojnim tekstovima na Trisu. 

Karta na kojoj se vide razmjeri tzv. projekta u odnosu na Dubrovnik

Tags: , , , , , , , ,

VEZANE VIJESTI