Neovisni novinarski portal
9.9.2024.
cvijeće / nagrađivanje / novinarstvo
Dobitnici.... (foto Facebook)

A dobitnici nagrade Velebitska degenija su… Robert Kakarigi, Ana-Bella Leikauff, Sanja Čatipović i Srđan Vrančić

Dobitnici.... (foto Facebook)

Svečana dodjela godišnje nagrade za najbolje novinarske radove u području ekologije “Velebitska degenija” održana je danas u Velikoj dvorani Novinarskog doma u Zagrebu. Ovogodišnji dobitnici Velebitske degenije su Robert Kakarigi, Ana-Bella Leikauff, Sanja Čatipović i Srđan Vrančić. U nastavku je priopćenje Hrvatskog novinarskog društva o nagradi i  nagrađenima. Čestitamo dobitnicima nagrade koju je svojedobno dobio i naš portal Tris.

Dodjela je zbog epidemioloških mjera protekla bez prisutnosti šire javnosti, a svečanost se mogla pratiti uživo na Facebook-stranici Hrvatskog novinarskog društva.

Nagrada “Velebitska degenija”, koju dodjeljuje Zbor novinara Hrvatskog novinarskog društva za okoliš u suradnji s HEP Opskrbom, dodjeljuje se svake godine novinarima i fotoreporterima za najbolje autorske radove s temom zaštite okoliša, i to u kategorijama: tisak i internet, radio, televizija i fotografija.

Pregled svih prispjelih radova i odluku o dodjeli nagrade donosi jednoglasno ili većinom glasova Ocjenjivački sud koji imenuje Izvršni odbor Zbora novinara za okoliš HND-a. Sud se sastoji od predstavnika novinarske struke, članova Zbora novinara za okoliš HND-a, stručnjaka za zaštitu okoliša te predstavnika HEP – Opskrbe Hrvatske elektroprivrede. Ove godine djelovao je u sastavu:

1. Silva Celebrini, novinarka, predsjednica Ocjenjivačkog suda i potpredsjednica Zbora novinara za okoliš

2. Lidija Komes, novinarka, predsjednica Zbora novinara za okoliš

3. Koraljka Eterović, urednica Portala Grada Zagreba

4. Marina Bujan, novinarka Hine

5. Darko Alfirev, Hrvatska elektroprivreda d. d.,

6. Davorin Marković – Zavod za prirodu i okoliš MZOE

7. Mirko Janković, slobodni fotoreporter

(Foto: Hrvoslav Pavić)

Na ovogodišnji natječaj kandidiralo se 28 novinara i fotoreportera s prijavljenih 70 autorskih radova izuzetne kvalitete. Ocjenjivački sud detaljno je pročitao, preslušao i pregledao sve radove i jednoglasno ili većinom glasova donio odluku o ovogodišnjim dobitnicima.

Dobitnici nagrade Velebitska degenija za 2019. godinu – prema kategorijama

– Tisak i Internet – Robert Kakarigi, autor teksta i fotografija u reportaži „Sudbina nordijskih ledenjaka“ objavljenoj u časopisu National Geographic Hrvatska

– Radio – Ana-Bella Leikauff za emisiju „Europa dossier“ objavljenu na 1. programu Hrvatskog radija, HRT.

– Televizija – Sanja Čatipović za reportažu „Pomor periski u Jadranu“ objavljenu u emisiji „Potraga“ RTL-a

– Fotografija – Srđan Vrančić za fotografiju podmorja u ekološkoj akciji „Think Green“ 2019. godine na otoku Visu, objavljenoj u fotoreportaži u Slobodnoj Dalmaciji i na internetu

Velebitska degenija, endemska biljčica po kojoj je nagrada dobila ime

OBRAZLOŽENJE

1. Robert Kakarigi u reportaži Sudbina nordijskih ledenjaka objavljenoj u časopisu National Geographic Hrvatska u prosincu 2019. godine govori o ubrzanom otapanju ledenjaka u Norveškoj i Švedskoj, što je jedan od najočitijih fenomena klimatskih promjena, te upozorava na dolazeće posljedice globalnog zagrijavanja na planet. Tekstualno zanimljiva, popraćena brojnim fotografijama, cjelovita, argumentiran, stručno napisana na temelju vlastitog iskustva i proučavanja, ova reportaža postaje alarmantan indikator posljedica na globalnoj i lokalnoj razini i upozorava na potrebu implementacije ozbiljnih politika radi sprječavanja i prilagodbe na globalno zatopljenje. Na najviše vrhove Skandinavije Kakarigi je u ekspediciju poveo svog petnaestogodišnjeg sina Roka kako bi ga iz prve ruke upoznao s problemom klimatskih promjena, svjestan da će njegova generacija osjetiti posljedice tih promjena. Robert Kakarigi je fotograf, tekstopisac i akademski stručnjak s područja zaštite okoliša, ekotehnologije i održivog razvoja te je dugi niz godina stručni konzultant časopisa National Geographic Hrvatska upravo na temu zaštita okoliša.

2. Ana-Bella Leikauff, novinarka i urednica u redakciji za vanjsku politiku Hrvatskog radija, nagrađena je za emisiju „Dossier Europa“ emitiranu 26. rujna 2019. o finskom predsjedanju Europskom unijom koje je gotovo u potpunosti bilo posvećeno borbi protiv klimatskih promjena i zaštiti klime. Novinarka je na poziv finske vlade boravila u Helsinkiju i okolici gdje je snimila izuzetno zanimljivu emisiju s relevantnim sugovornicima finske politike i znanosti kao i dionicima ekološki osviještene javnosti. Ispričala je uvjerljivu radijsku priču o razrađenim planovima i provedbi recikliranja otpada i cirkularne ekonomije, stvaranju tržišta za sekundarne sirovine u cilju borbe protiv klimatskih promjena. Borba protiv klimatskih promjena bila je na vrhu prioriteta finskog predsjedanja Europskom unijom s jasnim ciljem da su u iduća tri desetljeća nužne velike i sustavne promjene. Poruka je da su nužne konkretne akcije kako bi planet održali živim za našu djecu i unuke i sačuvali bioraznolikost.

Dobitnici…. (foto Facebook)

3. Sanja Čatipović u reportaži „Pomor periski u Jadranu“ objavljenoj u RTL-ovu dnevnom istraživačkom magazinu „Potraga“ 15. studenoga 2019., koja ukazuje na brzo nestajanje najveće i najugroženije školjke Jadrana i Mediterana – periske. Premda je riječ o zaštićenoj školjci, njezinom nestajanju pridonose lokalni moćnici koji tonama kamena i pijeska radi turističkog razvoja zasipaju posljednja prirodna staništa te školjke. Taj je problem prisutan i u Crikvenici (Jadranovo), o čemu govori priča kolegice Čatipović u koju uključuje vrstan krug eminentnih hrvatskih znanstvenika – biologa koji analiziraju razloge nestanka periske i argumentirano se zalažu za zaustavljanje sličnih zahvata. Autorica na tečan i zanimljiv način gledateljima približava važnost očuvanja morskih organizama te nedvosmisleno ukazuje na to da se Jadran mijenja i uništava ovakvim nerazumnim gradnjama. Periska je životno ugrožena, nalazi se pred izumiranjem. Ima li znanost još vremena pomoći joj – pita se s pravom autorica reportaže.

4. Srđan Vrančić snimio je seriju izvrsnih fotografija u akciji čišćenja podmorja kod Visa koje nas navode na pitanje – koliko nam je potrebno da globalno postanemo svjesni onoga što činimo? Što sve more može i mora progutati zbog nas? Odličan i poticajan primjer je fotografija trulog bicikla koji ronioci izvlače s dna mora. Fotografija potiče na razmišljanje o promjeni ponašanja prema dubinama Jadrana.

Priznati rječki fotograf, ekolog Srđan Vrančić, zahvaljujućim svom velikom iskustvu i očitoj ljubavi prema Jadranu i njegovim dubinama, ne iznenađuje serijom kvalitetnih i dramatičnih fotografija snimljenih prilikom ronilačke akcije čišćenja podmorja kod Visa. Uhvaćeni trenutak, emocija i dramatika zbivanja jasan su dokaz neodgovornosti prema plavim dubinama postanka života. Sve je to preciznim okom, fotografskim umijećem i velikim srcem, u simbiozi sa svojom kamerom, uhvatio Srđan Vrančić te iz skrivenih dubina iznio na lice dana.


O nagradi Velebitska degenija:

Nagrada nosi ime zaštićenog, rijetkog i dragocjenog endema – Velebitske degenije (Degenia Velebitica) koja kao grmolika malena, ali snažna biljka sunčano-žutih cvjetova uspijeva na oporom staništu Velebita. Svojim korijenom duboko prodire u velebitski kamen, iz njega crpi snagu, odolijeva suši i velebitskoj buri, jedinstven je simbol izdržljivosti i opstanka.

Prije 22 godine nagradu su zajednički utemeljili Zbor novinara za okoliš HND-a i tvrtka APO u sastavu Hrvatske elektroprivrede. Nakon što je tvrtka APO prestala s djelovanjem, nagradu zajedno sa Zborom novinara za okoliš HND-a dodjeljuje HEP – Opskrba Hrvatske elektroprivrede.

Svojim autorskim radovima za nagradu se mogu se kandidirati novinari i novinarke koji se u Hrvatskoj bave zaštitom okoliša i prirode.

Na godišnjoj svečanosti dodjeljuju se četiri nagrade – po jedna za najuspješnije autorske radove objavljene na radiju, televiziji, u tisku i na internetu te za fotografiju.

Pravo predlaganja kandidata za nagradu imaju ustanove koje se bave zaštitom okoliša, redakcije, ogranci i zborovi HND-a te pojedinci.

Nagrada se sastoji od diplome i statue – plakete Velebitska degenija, koju je izradio akademski kipar Stjepan Divković te novčanog dijela.

Tags: , , , , , , ,

VEZANE VIJESTI