Neovisni novinarski portal
13.12.2024.
OKOLIŠ - NEMA OKOLIŠANJA! / POLITIKA
Referendum u Supetru nije uspio: Slaba izlaznost Supetrana dovodi kompletno bračko smeće u grad

Referendum u Supetru nije uspio:
Slaba izlaznost Supetrana dovodi kompletno bračko smeće u grad

Supetar ipak nije uspio. Na referendum kojeg je raspisalo Gradsko vijeće o rješenju Ministarstva zaštite okoliša i energetike u vezi sa zatvaranjem jednog ( od dva ) odlagališta na Braču i preusmjeravanju ukupnog otočkog otpada baš u Supetar, nije se odazvalo više od 50 posto mještana…

Na referendum je, javlja N1, izašlo svega 1966 od ukupno upisanih 4198 upisanih birača. No, od onih ( 47 posto ) koji su izašli, čak 99 posto je glasalo protiv Ćorićeve odluke o koncentriranju ukupnog bračkog smeća u Supetru.

Ako referenduma i neće biti, Supetrani, međutim, ustavnu tužbu protiv sporne odluke ministra Tomislava Ćorića, neće povući. Zašto bi sve smeće s Brača, 10 tisuća tona otpada iz sedam jedinica lokalne samouprave, bilo odlagano na supetarskom deponiju?! Mještani su žestoko ustali protiv takve odluke uvjereni da Supetar toliku količinu otpada jednostavno ne može podnijeti. Uostalom, svoj deponij su naumili zatvoriti i provesti sanaciju za koju su već ishodili građevinsku dozvolu, a čekali su, kako piše N1, samo da im Fond za zaštitu okoliša odobri sredstva. U tome ih je, pak, potpuno sabotirao ministar Ćorić odlukom da se baš na njihov deponij taloži kompletno otočko smeće! Tako je sav njihov dosadašnji višegodišnji trud da se provede sanacija odlagališta, pao preko noći u vodu.

Odluka ministra Ćorića, čija provedba izravno ovisi o dovršenju Regionalnog centra za gospodarenje otpadom u Lećevici koji je na dugom štapu, mobilizirala je cijelo mjesto, i homogenizirala Supetrane neovisno od stranačkih i ideoloških boja. Da stvar bude zanimljivija, referendum su inicirali upravo lokalni HDZ-ovci, pokazujući time što misle o oportunosti odluke ministra iz vlastitih stranačkih redova. Ili, kako to oni kažu, nije cilj bio opstruiranje ministra, nego obrana interesa stanovnika Supetra. A turizam i poljoprivreda, ključni izvori egzistencije u Supetru, uz gomile smeća ne idu.

Svi su u Supetru bili zajedno u ovoj akciji, na čelu s gradonačelnicom Ivanom Marković, koja tvrdi da nezadovoljstvo ključa i u drugim gradovima i moglo bi narasti kao plima. Uostalom, protiv ovakve Ćorićeve odluke već su se pobunili i Biograđani koji su također pokrenuli ustavnu tužbu kao i Supetar. A bit će ih još, vjeruje Marković…

Ministru Ćoriću SDP-ova gradonačelnica Supetra nimalo nije po volji. Optužuje Grad da ne odvaja dovoljno smeća, i veli da bi gradonačelnica trebala brinuti o tome, a ne kako će svima oko sebe prkositi ( ?! ). Ministar, izgleda, još ne zna da je inicijativa o raspisivanju referenduma došla iz HDZ-ovih redova. Iako je to, kad je otpad u pitanju, za Supetar irelevantno, jer u ovom su slučaju i HDZ i SDP bili na istom valu. Samo je ministar Ćorić kontra vala…

-Ministar nas može ignorirati, može zatvoriti neko odlagalište koje ne valja, ali ne može nikoga natjerati da primi tuđe smeće- smatra Vladimira Mascarell iz udruge Za naš Supetar. Uvjerena je da tuđe smeće u Supetar neće doći, neovisno o referendumu. Uostalom, postojeći kapaciteti deponija u Supetru jedva će dostajati za četiri godine prihvata samo njihovog otpada.

O odlaganju otpada odlučuju jedinice lokalne samouprave, a supetarsko Gradsko vijeće je odlučilo jednoglasno da se raspiše referendum, i pokazalo da je protiv ministrove odluke. Nažalost, presudila je nedovoljna izlaznost građana na referendum.

Svojedobno je tako na otoku Zlarinu ( početkom 90-ih ) poznati američki biznismen i inovator zlarinskih korijena, Anthony Maglica, izgradio spalionicu otpada koja je trebala služiti za potrebe svih šibenskih otoka koji bi na Zlarin dovozili svoje smeće. No, Zlarinjani nikad na to nisu pristali, a spalionica je i danas mrtvi kapital i dokaz kako se silom malo što postiže…

Tags: , , , , , , , ,

VEZANE VIJESTI