Neovisni novinarski portal
14.1.2025.
POLITIKA
Sporazum o slobodnom ulazu za djecu (foto ŠKŽ)

Političari se pohvalili jer školska djeca neće više morati plaćati (grupni) ulaz na šibenske tvrđave

Sporazum o slobodnom ulazu za djecu (foto ŠKŽ)

Političari hvataju svaku priliku kako bi se nasmiješeni fotografirali i pohvalili nečime za što najčešće nemaju nekakve posebne zasluge. Tako je danas, javljaju iz Šibensko-kninske županije, potpisan Sporazum o suradnji na projektu „Moja tvrđava znanja“ na tvrđavi Barone u Šibeniku, a potpisali ga župan Goran Pauk i gradonačelnik Grada Šibenika Željko Burić s Goranom Barišić Bačelić, ravnateljicom Javne ustanove Tvrđava kulture Šibenik koja je osmislila i provodi ovaj edukativni projekt.

Kako se pojašnjava, Sporazumom, koji na snagu stupa 1. ožujka 2019. godine, omogućava se slobodan ulaz na šibenske tvrđave sv. Mihovila i Barone djeci i učenicima s područja grada i županije u okviru organiziranih školskih i predškolskih grupa. Uistinu plemeniti Sporazum, reklo bi se, no može se postaviti pitanje zašto takvo što nije omogućeno od prvog dana otvaranja preuređenih tvrđava. Osim toga, još od vremena kada su šibenski entuzijasti, prvotno bez podrške lokalne politike, ostvarivali naume o preuređenju zapuštene baštine, često je naglašavano kako ona nakon uređenja mora biti otvorena za posjet lokalnom stanovništvu, posebice djeci i mladima, te kako njezina komercijalna upotreba treba biti isključivo u svrhe njezina redovita održavanja, te za organizaciju primjerenih kulturnih sadržaja.

Sporazum (foto ŠKŽ)

– Kulturna baština predstavlja naš vrijedan resurs koji smo dužni ostaviti u nasljeđe budućim generacijama. Potpisivanjem Sporazuma dajemo punu podršku ovom projektu koji će kroz
kreativan pristup senzibilizirati mlade naraštaje od najranije dobi o važnosti očuvanja kulturne baštine – reče župan Goran Pauk prilikom potpisivanja Sporazuma.

Kako se veli, cilj sporazuma je osigurati djeci predškolskog i školskog uzrasta slobodan pristup kulturnim dobrima uključivanjem posjeta tvrđavama u programe terenske nastave obrazovnih ustanova na području grada i županije. Osim slobodnog ulaza na tvrđave, djeca se mogu detaljnije upoznati s povijesnim nasljeđem kroz edukativne sadržaje i programe koje je osmislila Tvrđava kulture u sklopu projekta „Moja tvrđava znanja“. Radi se o nizu radionica na kojima se kroz kreativan pristup djeci i mladima omogućuje da pobliže upoznaju, dožive i razumiju vrijednost spomeničke i kulturne baštine.

Ne bi bilo loše da iste radionice pohađaju i neki dužnosnici lokalne uprave, a kako bi bolje razumjeli kako u njegovanje baštine ne spada prekopavanje jezgre za potrebe privatnih komercijalnih projekata, kao ni uništavanje zelenila u najužem središtu Šibenika.

– Obrazovne ustanove su nositelji znanja i mjesto razvoja kulturne osviještenosti mladih naraštaja. Iznimno je važno omogućiti im što kvalitetnije načine obrazovanja novih generacija
koje će nastaviti promovirati naše kulturno nasljeđe, čemu ovaj sporazum uvelike doprinosi – reče gradonačelnik Željko Burić.

Obnovljene šibenske tvrđave pravo su mjesto za upoznavanje s lokalnom baštinom, ali i za odgoj i obrazovanje djece i mladih željnih učenja kroz zabavu čemu i služe edukativni programi
Tvrđave kulture osmišljeni upravo za njih, ističe se.

Treba se nadati kako će se prilikom skorog uređenja tvrđave sv. Ivan strogo voditi računa o provedbi za nju zamišljenog projekta, a koja je prvotno prvenstveno namijenjena za programe obrazovanja  i boravka djece i mladih.

Sporazum o slobodnom ulazu za djecu (foto ŠKŽ)

Tags: , ,

VEZANE VIJESTI