Neovisni novinarski portal
8.12.2021.
GRAĐANI / HRVATSKA / izbjeglice
Novi ozbiljni nasrtaj na ‘Are You Syrious?’

Novi ozbiljni nasrtaj na ‘Are You Syrious?’

– Sinoć je prostorije AYS-a ponovno posjetio Nepoznati Netko. Noću, jer kukavice ne dolaze danju. Jučer, jer histerija i lažne vijesti o izbjeglicama imaju direktne, opipljive posljedice. Svojim korisnicima poručujemo da smo i dalje uz njih. Svojim susjedima poručujemo da nećemo dozvoliti da itko remeti njihov mir. Svojim sugrađanima poručujemo da znamo da naš grad može bolje. Počinitelju poručujemo da se loše dobrim vraća i da idemo dalje – izvjestili su posredstvom društvenih mreža iz zagrebačke podružnice inicijative Are You Syrious?,  udruge građana koja pruža podršku izbjeglicama i migrantima na području Balkana i Europske Unije.

Naime, preko noći je udruga koja svoju pažnju naviše posvećuje djeci-izbjeglicama opet ozbiljno napadnuta: vandali su išarali i pogrdno iscrtali fasadu na ulazu,vrata, ime udruge, kao i kombi-vozilo  kojim se koriste za svoj humanitarni rad. Kontinuirano plasiranje i širenje lažnih vijesti o izbjeglicama daje svoje rezultate: neinformirani vandali najprije su se okomili na prostorije onih koji uglavnom volontirajući nastoje ublažiti patnje izbjeglica.

Iz AYS-a šaljku poruku…

– Svima koji žele pomoći:  bili bismo izuzetno zahvalni na donacijama koje bi nam omogućile da pročelje zgrade i kombi što prije vratimo u prvobitno stanje, jer naši susjedi ne zaslužuju ispaštati zbog ksenofobnih budala, a djeca koja su pobjegla od ISIL-a ne zaslužuju voziti se u kombiju s takvim natpisom. Pokažimo im da je solidarnost jača od mržnje! Naš IBAN je HR6824020061100765183. Svaka pomoć je dobrodošla, kao i dijeljenje ovog posta. Hvala vam. – napominju.

Inače, AYS ciljeve ostvaruje kroz pružanje direktne pomoći na terenu, prikupljanje i distribuciju donacija, informacijsku i pravnu podršku izbjeglicama i migrantima te logističku podršku drugim volonterskim organizacijama. U RH  volonteri organiziraju i provode obrazovne i integracijske programe za tražitelje azila.

Kao neformalna inicijativa AYS je počeo djelovati u ljeto 2015., te je u prvih 18 mjeseci aktivirala oko 200 volontera iz 29 zemalja.

-Humanitarnu pomoć pružali smo u 12 zemalja. Pomogli smo iznova podići uništeni izbjeglički kamp u Siriji, te distribuirali 50 tona odjeće i obuće duž Balkanske rute. Danas djelujemo na terenima u Grčkoj, Srbiji i Hrvatskoj. Naša kuhinja u Beogradu dijeli tisuću obroka na dan. Volonteri AYS u Zagrebu održali su više od 750 sati učenja s djecom, te više od 200 radionica za odrasle. U svojim izvještajima citiraju nas UNHCR, ECRE i Human Rights Watch, te svjetski mediji poput Guardiana, Al Jazeere, BBC-a i Le Mondea – pojasnili su što zapravo rade još prije dvije godine, no u međuvremenu su pokrenuli i ostvarili još niz akcija kojima su pomogli izbjeglicama.

U nastavku je njihova sinoćnja objava na četiri jezika: hrvatskom, engleskom, farsiju i arapskom, te fotografije vandalskog čina:

(ENG, ARABIC and FARSI BELOW) Sinoć je prostorije AYS-a ponovno posjetio Nepoznati Netko. Noću, jer kukavice ne dolaze danju. Jučer, jer histerija i lažne vijesti o izbjeglicama imaju direktne, opipljive posljedice. Svojim korisnicima poručujemo da smo i dalje uz njih. Svojim susjedima poručujemo da nećemo dozvoliti da itko remeti njihov mir. Svojim sugrađanima poručujemo da znamo da naš grad može bolje. Počinitelju poručujemo da se loše dobrim vraća i da idemo dalje. ?
.
❤️
.
ENGLISH: Dear friends, yesterday night an unknown person visited AYS place once again. By night, because the cowards do not come during the day. Yesterday, because the hysteria and false news have direct, material consequences. There are a couple of things we want to say. To our users – we still stand with you. To our neighbors – we will not let anyone disturb your peace and safety. To the citizens of Zagreb – we know that our city can do better than this. To the perpetrator – you are an inspiration for us to continue with our work. ?
.
FARSI:
دوستان عزیز ،شب گذشته یک شخص ناشناس دوباره به دفتر AYS آمد . شب آمد ،و این شخص ترسو هیچ‌گاه در طول روز نمی‌آید .روز گذشته به دلیل این حمله و خبرهای غلط ،پیامدهای مالی به همراه داشت .دو مسئله ی مهم هستند که میبایست با شما در میان بگذاریم . اول از همه به تماس کاربران خودمان ،ما تا همیشه با شما می‌ایستیم .دوم به همسایگان ،ما به کسی اجازه نخواهیم داد که آرامش و امنیت شما را در هم بریزند .سوم ،به شهروندان زاگرب ،ما میدانیم که شهر ما می‌تواند بهتر از این‌ها رفتار نشان دهد .چهارم ،به تمام مرتکبان این اشتباه ،ما به کارمان به صورت مسمم ادامه خواهیم داد .
.
ARABIC:
أصدقائي الأعزاء ، ليلة أمس زار شخص غير معروف مكان AYS مرة أخرى. في الليل ، لأن الجبناء لا يأتون خلال النهار. الجنون والأخبار الكاذبة لها عواقب مادية مباشرة. هناك شيئان نريد قوله لمساعدينا- ما زلنا نقف معكم. و رسالة إلى جيراننا – لن نسمح لأي شخص بإزعاج سلامتكم . كلمة لمواطني زغرب – نحن نعلم أن مدينتنا يمكن أن تفعل أفضل من ذلك. رسالة الى الشخص المخرب – سنواصل عملنا رغم كل الضغوط

Tags: , , , ,

VEZANE VIJESTI