Neovisni novinarski portal
25.9.2022.
EKOLOGIJA / POLITIKA
Akcija mladih Zadar kao borci protiv vjetrenjača

Akcija mladih Zadar:
Koju poruku želite poslati već dovoljno ugroženom, opljačkanom i nezaposlenom stanovništvu?

Akcija mladih Zadar kao borci protiv vjetrenjača
Akcija mladih Zadar kao borci protiv vjetrenjača

Akcija mladih Zadar kao borci protiv vjetrenjača

Ekskurzija teksaške naftaške korporacije Marathon Oil koja bi na Jadranu posijala svoje platforme i bušotine se nakon posjeta Dubrovniku, odnosno tamnošnjem gradonačelniku Andri Vlahušiću, nastavila duž obale, pa je zastala u Zadarskoj županiji. Tamo su ih iz njima poznatog razloga primile županijske glavešine. Njihova turneja po Hrvatskoj traje, no malo tko propituje zašto naftaši inzistiraju na susretima s lokalnim vlastodršcima. Može se samo pretpostavljati.

Među rijetkima kojima je to zapelo za oči i uši je politička stranka Akcija mladih iz Zadra, iz koje su se županu Stipi Zriliću obratili otvorenim pismom. To je tim zanimljivije jer dolazi iz grada iz kojega se već 25 godina rijetko čuje drukčije stajalište od onoga kojega zastupa tamnošnji HDZ i njegovi sateliti. No odnedavno je, vidljivo je, stanje na zadarskoj političkoj sceni ponešto raznovrsnije i višestranačkije.

‘Čije vi interese štitite?’

– Povodom posjeta predstavnika naftne kompanije Marathon Oil, Županu Zadarske županije i Gradskoj upravi Zadarske županije Akcija mladih Zadar pita vladajuće: Čije vi interese štitite i kavu poruku šaljete stanovništvu našeg područja!? Čudi nas župane Zrilić da ste našli vremena za primanje izaslanstva ove naftne kompanije koja se hvali s čak 3000 zaposlenih diljem svijeta!? Znate li Župane koliki broj ljudi čak i u uvjetima ovolike nezaposlenosti radi i živi od turizma, marikulture i ribarstva u našoj županiji? – upitala je Marjana Botić, predsjednica Kluba vijećnika Akcije mladih u Zadarskoj županiji župana Zrilića.
Kako kažu, Klub vijećnika Akcije mladih Zadar aktivno je uključen u informiranje hrvatske javnosti da su poslovi istraživanja i eksploatacije ugljikovodika na Jadranu, koje vodi HNS-ov ministar gospodarstva Ivan Vrdoljak i Agencija za ugljikovodike proceduralno i pravno krivo provedeni, a gospodarski prijete da za uske parcijalne interese ugroze glavne gospodarske grane naše županije; turizam, marikulturu i ribarstvo.
– Stoga nas čudi župane Zrilić da ste našli vremena za primanje izaslanstva ove naftne kompanije koja se hvali s čak 3000 zaposlenih diljem svijeta!? Znate li Župane koliki broj ljudi čak i u uvjetima ovolike nezaposlenosti radi i živi od turizma, marikulture i ribarstva u našoj županiji? Možete li taj broj usporediti s čak 3000(!?) diljem svijeta razasutih vjerujemo nimalo maženih i paženih radnika naftne tvrtke Marathon Oil – nastavlja M. Botić.

‘Ministar i naftna klika’

Nadaje postavlja retoričko pitanje županijskim i gradskim vlastima u Zadru: koju poruku želite poslati već dovoljno ugroženom, opljačkanom i nezaposlenom stanovništvu županije, ako hoćete i cijele Hrvatske?
– Da se pouzdate u to da će vam HNS-ov ministar i naftna klika osigurati poslove; pa oni kao multinacionalna kompanija zapošljavaju manje ljudi nego hotelske kuće naše županije!? Gospodarske dobiti? Prihodi od turizma i marikulture nadvisuju moguće mizerne dobiti uz nesagledive rizike naftnih poslova u omjeru 100 za turizam naspram 1 za ugljikovodike?! Ili možda mislite da će strane naftne tvrtke osigurati napredak naše zajednice; tko je pitao stanovništvo, otočane, radnike u turizmu, marikulturi, brodograđevini, proizvodnji hrane… koje je njihovo određenje dok je ministar Vrdoljak dijelio dozvole za bušenje Jadrana kao da se radi o njegovom osobnom, a ne našem, općem dobru?! – oštra je Marjana Botić.
Potom postavlja pitanje kako to ‘da za takve ljude i njihova bajanja nalazite vremena, a od 2. ožujka 2015. niste našli vremena da odgovorite na upućen zahtjev Akcije mladih Zadar za održavanjem tematske sjednice skupštine Zadarske županije o bušenju na Jadranu?’.
– Zašto je naša županija na začelju događanja, budući su Šibensko-kninska, Dubrovačko–neretvanska, a Splitsko-dalmatinska će 12. ovogo mjeseca, zaključcima svojih skupština odbile mogućnost ugroze vlastitog stanovništva i upuštanje u visokorizične naftne poslove koje je vrlo loše i gospodarski potpuno nerazumno postavila garnitura okupljena oko HNS-a. Smatrate li čudnim da su samo kod osuđenog gradonačelnika Dubrovnika, k tome i HNS-ovca, i nakon toga ovdje u Zadru gospoda iz Marathon Oil-a održala posjete? – pita S. Zrilića M. Botić.
Tko zna, možda u Akciji mladih i dobiju odgovore na ova nanizana pitanja.
Dok su još mladi.
Tags: , , , , , , , , ,

VEZANE VIJESTI