Šibenčani će u iduću, 2015. ući s proračunskom projekcijom od skromnih 209 milijuna kuna, ali i velikom dozom optimizma gradske vlasti. Gradonačelnik Željko Burić obećao je danas na sjednici Gradskog vijeća da nijedna planirana ili započeta investicija neće biti zakočena, ali jamči i da neće biti nikakvog dodatnog opterećivanja građana bilo kakvim nametima ili poskupljenjima dječjih vrtića, povećanim prirezom itd.
A kako je uvijek baš u svemu, sve stvar interpretacije, tako su i ovdje neki oporbeni vijećnici ocijenili da , unatoč gradonačelnikovim tvrdnjama, nema prave štednje u proračunu. Jer, u protivnom, drži Anita Jakšić (SDP) ne bi planirali za prevozna sredstva gotovo 600 tisuća kuna, a ove godine je već potrošeno za vozila oko 300 tisuća kuna. No, pročelnica za financije Senka Ramljak, sporne brojke jednostavno razlaže: ” Radi se o vozilima za dječje vrtiće, dva hibridna vozila za što smo aplicirali u EU fodnovima, te jedno vozilo za Odjel prostornog uređenja koji je stoposto ispunio plan legalizacije”. Dakle, štedi se, ali neki su izdaci neodgodivi…
Ni Joško Šupe ( SDP) nije mogao podržati prijedlog proračuna za iduću godinu, jer ” da bi podmirili konzultante, kamate i nespomenute financijske rashode udvostručili ste komunalnu naknadu i dobili proračun u kojem za konzultante izdvajamo više nego za infrastrukturu i javne površine pojedinačno, a u gospodarstvo i školstvo ulažemo jednako kao i u nogometni stadion, poslovni prostori zjape prazni, a mi plaćamo najamnine, troškovi financiranja rastu”, kazao je Šupe.
Da uvijek ima prostora za dodatnu štednju, smatra HNS-ovac Draško Lambaša koji je gradonačelniku predložio da sve proračunske rashode, osim za zdravstvenu zaštitu i socijalnu skrb za najugroženije, smanji za pet posto, što bi dodatno rasteretilo građane a i pomoglo domaćem gospodarstvu. S druge starne, njegov bivši kolega Petar Baranović, friški šibenski Reformist, pledira na gradsku vlast da izdvoji veća sredstva za studentske stipendije jer je to “subvencija izvrsnosti”, a istodobno osigurava svim mladim ljudima jednake šanse u obrazovanju , a sutra i mogućem zapošljavanju.
Baranović je nastupnu sjednicu, na kojoj je aktivirao svoj vijećnički mandat, iskoristio i za pohvalu gradonačelnika zbog bezuvjetnog mišljenja koje je Grad dobio od Državne revizije, što je kod velikih gradova, kazao je, prava rijetkost. Unatoč tome, dakle činjenici da Revizija nije imala primjedbi na gospodarenje gradskim financijama, rebalans tekućeg proračuna izazvao je veliko zanimanje vijećnika, mada je korigiran za tek tri milijuna kuna. Vijećnici su se ponovo dohvatili starog problema, povećanja komunalnih naknada, koje su posljedično dovele do srozavanja komunalngo doprinosa, čime se u osnovi nagradilo one koji su sve ove godine kršili zakon. Mnogi u oporbi, kako se čulo, vjeruju da će posljedice takve neracionalne odluke Grad i “ostaci njegovog gospodarstva” , kako kaže Draško Lambaša, itekako osjetiti…
Pitanje svih pitanja za vijećnike bilo je zašto, u koju svrhu je gradski Vodovod i odvodnja kupio za preko pet milijuna kuna dionica Jadranske banke Šibenik, a istovremeno nemaju novaca za zaštitu vodnih izvorišta i poboljšanje vodosustava na području grada. Zbog tog nerazložnog poteza SDP-ov vijećnik Ivan Rajić zatražio je ostavku direktora Vodovoda Mihe Mioč, i obrazloženje od gradonačelnika Željka Burića koji je nota bene, i predsjednik Skupštine Vodovoda.
Burić, međutim, nije znao odgovoriti koja je svrha ovog “dioničarstva”, ali se od odluke ogradio tvrdnjom da Skupština o tome nije odlučivala, a direktor Mioč ga je uvjerio kako je sve radio u duhu zakona i u skladu sa svojim ovlastima…