Aktivisti udruge ‘Živi zid’ koji su u Šibenik stigli iz čitave Hrvatske uspjeli su na šest mjeseci odgoditi deložaciju obitelji Slavica iz njihove kuće u Bilicama kraj Šibenika. Njih nekoliko desetina od ranog jutra čuvali su kuću, skandirali i pjevali. Sudski ovrhovoditelj Općinskog suda u Šibeniku i ovršitelj Jadranske banke, kad su ih u 11 sati, za kada je zakazana deložacija, ugledali okružene novinarima, jednostavno su se okrenuli i otišli.
Vratili su se za sat vremena s dobrom vijesti za obitelj koja je trebala biti deložirana. – Uobičajena je praksa da ovršenici mole za milost, da kleče pred bankarima i mole. Ovdje se dogodilo nešto sasvim drugačije. Obitelj nije tražila milost. Banka se jednostrano odlučila na odgodu – rekao je aktivist Živog zida Ivan Pernar. On je pred okupljenima pročitao sudsku odluku, što su okupljeni dočekali skandiranjem ‘Pobjeda, pobjeda’.
Vinko Slavica (68) podigao još 1999. godine kredit za samozapošljavanje HBOR-a i Jadranske banke u iznosu od 200.000 kuna.
Posao s izlijevanjem metalnih stupića se izjalovio i Slavica nije mogao vraćati kredit. Naima, kredit je dobio temeljem poslovnog plana koji je izradio uz pomoć gradske uprave. – Radilo se o izlijevanju metalnih stupića koji se postavljaju uz nogostupe, kako se automobili ne bi penjali na njih, te nosačima za klupe u parkovima. Izradili smo prva dva primjerka stupova, sa šibenskom kapom na vrhu i svetim Mihovilom sa strane. Odnijeli smo ih u gradsku upravu, gdje su bili jako zadovoljni napravljenim. Temeljem tih razgovora krenuli smo u realizaciju kredita. Dobili smo kredit i počeli raditi, ali Grad Šibenik je odlučio raspisati natječaj. Tražili su od drugih da realiziraju našu ideju. Posao je dobila tvrtka iz Buja, a mi smo propali – ispričao nam je Vinko.

Vinko Slavica za Grad Šibenik je trebao raditi ovakve stupiće. Posao je dodjeljen tvrtci iz Buja i Vinko je propao.
Dug je s kamatama i svim ostalim troškovima narastao na 580.000 kuna, zbog čega je banka postala vlasnik kuće procijenjene za 170.000 eura ili 1,3 milijuna kuna. U utorak u 11 sati zato je bila zakazana deložacija kojom su na ulicu trebali biti izbačeni Jakov, njegova majka 94-godišnja majka Zorka i 40-godišnji sin Robert.
– Nakon ove odgode mi je malo lakše, ali i dalje ne znam što će biti s nama. Nadam se da ćemo kroz šest mjeseci naći način kojim će banka iz moje imovine doći do svojeg novca, a da ja, majka i sin nećemo biti na ulici – rekao je Vinko.
– Živi zid brani obitelji širom Hrvatske od deložacija, jer su ti krediti matematički neotplativi, pa su samim time prijevara neviđenih
razmjera. Zastrašujuća je činjenica da je 2006. godine u Hrvatskoj bilo oko 300 ovrha nad nekretninama, a u 2013. godini taj broj je narastao na zapanjujućih oko 6770 ovrha, što je porast od oko 2100 posto! Ovim problemom pogođeni su svi slojevi društva, a javnost mora znati što se događa, kako bi se kod građana probudila svijest o ovom strašnom problemu, koji država ne želi riješiti. Više se ne radi o problemu financijski neodgovornog pojedinca, nego o problemu društva – rekao je aktivist Živog zida Jakov Perica.