Dva dana uoči velike mobilizacije građanske solidarnosti s Gospićanima izloženim strašnom ekocidu, sublimirane u akciju Hodaj za Liku, 27. lipnja 2026., koju organizira građanska inicijativa “Gospić je naš dom”, u Gospić su stigli predstavnici nadležnih državnih institucija. Onih istih koje godinu i pol od otkrića ilegalnog odlaganja opasnog i neopasnog otpada u silose nekadašnjeg PPK Velebit, ali i na gradski deponij Rakitovac, ništa konkretno na sanaciji gospićkih toksičnih odlagališta nisu učinili. Njihov dolazak u Gospić puki je pokušaj preveniranja političke štete i manipulacija građanima kojima se odjednom obećava žurna sanacija koju će, nota bene, velikodušno financirati – država. A procjenjuje se da će to državu stajati oko 50 milijuna eura! Sve kako bi se Gospićane, i sve one koji su najavili zajedno s njima ove subote „hodati za Liku”, uvjerilo da nema potrebe za prosvjedom i odvratilo od najavljene akcije. No, neće ići!

Građanska inicijativa Gospić je naš dom lako je prozrela namjere „zabrinute državne administracije koja čini sve da zaštiti zdravlje građana i okoliš”, pa su uoči konferencije za novinare, na koju su dolazak najavili predstavnici Ministarstva zaštite okoliša i zelene tranzicije ( ali ne i ministrica Marija Vučković! ), Fonda za zaštitu okoliša, ravnatelj Instituta za vode „ Josip Juraj Strossmayer” i župan ličko-senjski sa svojom zamjenicom, na društvenim mrežama jasno dali do znanja što misle o tako tempiranoj pressici i koliko institucijama vjeruju.

Godinu i pol dana ničega, bez odgovora, bez analiza, bez obvezujućih rokova.

Sutra u Gospiću, kako doznajemo država ima u prostorijama Županije konferenciju za medije!

Fond za zaštitu okoliša, Hrvatske vode, Institut J.J. Strosmmayer – dolaze na temu sanacije ilegalnog otpada i gospodarenja otpadom.

Dva dana prije HODA ZA LIKU, ono što je trebalo biti moguće prije godinu i pol dana, sad je moguće.

Hod za Liku već radi svoj posao, a još nismo ni krenuli Građani Like natjerali su institucije da rade posao koji je prema njima dužna raditi svaki dan. Ne pred novinarima dva dana prije prosvjeda već svaki dan, transparentno i odgovorno.

Sad hodaj još više i još jače dok ne vidimo prve kamione kako odlaze sa silosa!! HODAJ ZA LIKU!!! poručili su.

Koliko su bili u pravu pokazuje i sve ono što je na spomenutoj konferenciji za novinare izgovoreno. Bez imalo samokritičnosti, naprotiv, nova serija izgovora, samohvale, apologije vlasti s, naravno, obaveznim dodatkom „s Andrejem Plenkovićem na čelu”, jer ništa bez njega i njegova sveprisutnog magičnog doprinosa.

Godinu i pol od otkrića afere s ilegalnim opasnim otpadom u Gospiću koji i danas stoji na onom istom mjestu na koji je odložen i zatrpan tankim slojem zemlje, predstavnici nadležnih institucija ( državna tajnica resornog ministarstva Anja Bagarić, direktor Fonda za zatitu okoliša Luka Balen, ravnatelj Instituta za vode „JJ Storssmayer” Mario Šiljeg ), kako prenosi Lika onlineporučuju Gospićanima da je sanacija nelegalno odloženog otpada na lokaciji PPK Velebit za njih jedan od ključnih prioriteta, te da je „država, zbog razmjera problema i potrebe za što bržim rješenjem, preuzela financijsku i operativnu odgovornost za sanaciju lokacije”. Drsko!

Državna tajnica Bagarić naglašava kako su Ministarstvo i Fond, uz potporu Vlade, „od samog saznanja o slučaju intenzivno uključeni u rješavanje problema” . Kako? Što su poduzeli?Održani su”, kaže Bagarić,koordinacijski sastanci u Gospiću, dok su paralelno s provođenjem izvida i istrage započele pripreme potrebne dokumentacije i stvaranje zakonskih preduvjeta za što skoriju sanaciju.

Radilo se toliko intenzivno da dosad nije učinjeno, u smislu konkretnog uklanjanja otpada, baš ništa! Zanimljivo, a prioritet Ministarstva je, kako veli državna tajnica, od početka bio zaštititi zdravlje građana i okoliš i omogućiti što brže uklanjanje otpada.

Što u terminologiji državne administracije znači fraza „što brže”? Desetljeće, dva, ili još više?!

Izmijenjen je Plan gospodarenja otpadom i time su, veli državna tajnica, stvoreni zakonski preduvjeti da Vlada RH preuzme financiranje sanacije, a operativnu provedbu Fond za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost. A tko bi drugi trebao? Lokalna zajednica? Čime, kojim to novcem, a naposljetku, nisu li državne institucije odgovorne za uvoz opasnog otpada i njegovo deponiranje u Gospiću tijekom više godina, jer, ne zaboravimo da je, kako se sumnja, i ražalovani glavni državni inspektor Andrija Mikulić, imao u tome svoje prste?

Nadležna tijela, kaže državna tajnica, i dalje prikupljaju relevantne podatke radi utvrđivanja okolnosti nastanka nelegalnog odlagališta. Dok oni to utvrde, iz Like će i ono malo stanovnika otići…

Ali, nije za to kriva država, jer, obranaški će Bagarić, Ministarstvo, Fond, Ličko-senjska županija i Vlada Republike Hrvatske nisu nadležni za komunalne djelatnosti, nego su one u nadležnosti jedinica lokalne samouprave, u ovom slučaju Grada Gospića, čiji su predstavnici, napominje, bili pozvani na konferenciju za medije, no pozivu se nisu odazvali.

Ali, sva sreća na dobrohotnoj državnoj administraciji koja je, eto, preuzela i financiranje i izvedbu sanacije, naravno, sve po slovu zakona, „uključujući postupke javne nabave i izradu potrebne stručne dokumentacije. Nakon što su nadležna pravosudna tijela omogućila pristup lokaciji, Ministarstvo i Fond započeli su dodatna uzorkovanja i stručna ispitivanja koja predstavljaju temelj za provedbu sanacije.” I tako dan, po dan, „intenzivne aktivnosti” države traju, a opasni otpad stoji na istom mjestu.

Ravnatelj Fonda Luka Balen spommenuo je kako se u silosima PPK godinama deponirao opasni i neopasni otpad, dijelom inozemnog porijekla, te da ga na spomenutoj lokaciji, prema procjenama, ima oko 45 tisuća prostornih metara. Fond, inače poznat po brojnim suspektnim sanacijama koje su bile i predmetom sudskih sporova, posebno ističe kako sve aktivnosti provodi u skladu sa Zakonom o javnoj nabavi kako bi postupak bio zakonit, transparentan i financijski odgovoran, prenosi Lika online. Ali, zar zato treba trajati godinama?

U međuvremenu, dok država „u najkraćem roku” ne sanira kontaminirano područje, Fond angažira ovlaštene stručnjake i laboratorije kako bi se napravile dodatne analize otpada, iz Instituta za vode ( Mario Šiljeg ) Gospićanima poručuju kako je njihova voda čista i zdrava za piće, kao i zrak kojeg udišu ( ustvrdila je zamjenica ličko-senjskog župana Jasna Orešković Brkljačić ), koja je čak kazala da županija nije imala zakonsku obvezu provoditi mjerenja kvalitete zraka, ali je to učinila da bi točnim informacijama smirila građane.

Dakle, sve je savršeno u redu, otpad jest opasan, ali građanima nikakva opasnost ne prijeti?! To su rezultati tih prioritetnih aktivnosti nadležnih institucija…

Svakako, država čini sve što je u njezinoj moći, ali na prvi natječaj za izvođače radova na sanaciji nitko se nije javio, iako je zainteresiranih tvrtki bilo, uzimali su uzorke i tražili produljenje rokova za dostavu ponuda.

Bit će, polako. Prije par dana pokrenut je novi postupak javne nabave, paralelno s postupkom za zbrinjavanje otpada u big bag vrećama, a vrijednost radova ( investicije ) je, naravski, povećana…

Istovremeno, Fond radi i na sanaciji ostatka lokacije, priprema se zbrinjavanje otpada uskladištenog u objektima ( silosima), a radi se i tehničko rješenje za privremeno prekrivanje zakopanog otpada radi sprječavanja mogućeg procjeđivanja.

I Balen govori o početku uklanjanja otpada „u najkraćem roku” , a neslužbeno se spekulira kako će sanacija potrajati godinama, iako „županija svakodnevno ulaže maksimalne napore u rješavanju problema građana i sanaciju lokacije”, tvrdi župan Ernest Petry koji „za Liku radi tempom u kojem se „maraton trči sprintom”…

Njegov „sprint” nimalo umirujuće ne djeluje na Gospićane, i zato, u subotu, 27.lipnja, u 10 sati, kod silosa PPK Velebit slijedi okupljanje i HODAJ ZA LIKU! Bez kolebanja.

Odgovorne za otpad navodno istražuje Uskok, no otpad je i dalje tu, zagađuje tlo, zrak, nadzemne i podzemne pitke vode, ma što institucije govorile…
(foto TRIS/G. Šimac)