U petak navečer u Benkovcu otkazana je predstava koja je bila predviđena u okviru Festivala „Nosi se”, ali je umjesto nje održana jedna druga, nenajavljena crna predstava u režiji tzv. braniteljskih, veteranskih udruga čiji su predstavnici, njih dvadesetak, agresivnim „prosvjedom” i vulgarnim pogrdama napali i izvrijeđali organizatoricu Festivala, novinarku Melitu Vrsaljko i onemogućili održavanje planiranog kulturnog programa. Oni su zakon, drugog za njih nema! Protiv čega se to najrigidniji i najagresivniji među veteranima bune, što im smeta? Festival se, naime, kako je to objasnila Vrsaljko, bavi temama dekonstrukcije rata i nasilja promicanjem nenasilja. Zar je zagovaranje nenasilja grijeh? Živimo u državi u kojoj se nenasilje „ne nosi”…

a predsjednik Vlade Andrej Plenković, slijep kod zdravih očiju, s ponosom ovih dana ističe da se Hrvatska nalazi točno tamo gdje bi se trebala nalaziti? Zar u ovoj kaljuži u kojoj neki ( navodno, branitelji ) nesmetano krše zakone, jer oni se na njih ne primjenjuju, oni su iznad zakona ove države, i mogu što hoće i kad hoće, zakonima unatoč. Oni su zakon, drugog za njih nema!

Melita Vrsaljko (redateljica filma, i njezin otac Zvonko Vrsaljko, protagonist filma i dugogodišnji željezničar (foto youtube)

Otkazana predstava zbog benkovačkih ZDS “junaka”

Na društvenim mrežama širi se video zapis iz kojeg je jasno tko su ti koji provode neke svoje, nepisane zakona mimo onih regularnih, zašto su organizirali prosvjed i kakvim riječima su se obraćali organizatorici benkovačkog Festivala „Nosi se”. “Kujo”, “kurvetino”, “kravo”, to je samo dio repertoara prosvjednika koji su ulicama defilirali sa zastavama i prkosno poručivali da su svi oni Za dom spremni, i spremniji nego 90- te kako je rekao jedan od benkovačkih „junaka”.

Predstava je otkazana, za njiu policija nije osigurala elementarne uvjete, ali na žalost nije se pobrinula ni za sigurnost kolegice Vrsaljko koja ih je pozvala da interveniraju i zaštite je od nasilnika koji su joj prijetili.

Organizatorica festivala novinarka Melita Vrsaljko izjavila je da je predstava otkazana zbog verbalnog nasilja na koje policija nije reagirala. Vrsaljko je na svom je Facebook profilu objavila da je pokušala snimiti prosvjed branitelja s javne površine ( što je razvidno iz video zapisa koji kruži društvenim mrežama i portalima ), ali je njih 20-ak okružilo i verbalno vrijeđalo. „Policija nije napravila ništa”– tvrdi Vrsaljko- “samo je to gledala u tišini, iako sam ih zvala da dođu.” Naravno, da bi intervenirali…

U objavi spominje i Nediljka Gendu, jednog od vođa benkovačkih branitelja koji je nekoga zvao na mobitel i tražio da dođe i da nju ukloni s javne površine . Genda je u izjavi za HRT kazao da oni( branitelji ) nisu došli nikoga vrijeđati ( ?! ), da ih je Vrsaljko isprovocirala, navela je da hrvatski branitelji idu u marš, kao da je ovo Jugoslavija a ne Hrvatska ( ??? )

No, dok je pravodobna primjerena reakcija policije izostala, na benkovačku sramotu i bezakonje reagirali su SDP i Možemo! osudom napada na festival “Nosi se”, napada na slobodu umjetničkog izražavanja, prijetnje nasiljem i zastrašivanje organizatora, a čak je i ministrica kulture i medija Nina Obuljen Koržinek osudila nasilje u Benkovcu.

Smrdi več dugo…

Na Facebooku je svoje iskustvo te burne večeri  detaljno prenijela i glumica iz nesuđene festivalske predstave Maruška Aras koja je u objavi napisala:

Ne mogu prešutjeti odgovor na izjavu da glumac po profesiji mora biti apolitičan. Nije sad važno tko je ni kad to rekao ali duboko mislim i osjećam da pogotovo danas čovjek ne može biti apolitičan. Prije svega, nemoguće je u ovoj atmosferi biti apolitičan jer je sve oko nas politika, a stvari koje se događaju oko nas su strašne i u to treba pogledati i treba reagirati. Predstava koju smo otkazali ne propagira nikakvu ideologiju, to je benigna, zabavna, sajmena predstava, doduše stavljena u kontekst, budući da je tema festivala dekonstrukcija rata, empatija i nenasilje, a Alfred Jarry čijim se tekstom u predstavi koristimo ipak ismijava rat i vladare i u tom smislu bila bi se dobro uklopila u program.

Nadali smo se da će možda tu predstavu pogledati i neki ljudi koji se na prvi pogled protive ideji festivala”, piše u svojoj objavi Aras,,odnosno ne razumiju je jer sve što imalo odskače od njihovog normalnog odmah vide kao neprijatelja. Zabavili bi se i bilo bi im dobro, sigurna sam, a to bi možda pokrenulo i dijalog i otvorilo mogućnost za stiskanje ruke mira. Međutim, do toga nije došlo i žao mi je što su moji kolege dovedeni u neugodnu situaciju i što smo morali otkazati predstavu.

Nije nam ni na kraj pameti bilo da bi se tako nešto moglo dogoditi. I mi zbog toga možda jesmo naivni, ali kako da se čovjek bori protiv zla ako nije naivan? Da nije bilo naivnih koji su mislili da mogu nešto postići svojim djelovanjem ne bi se nijedan rat završio, ne bi ni ja danas imala pravo glasa.

Ja tako naivna jučer možda i ne bi bila otkazala predstavu, da sam bila sama u tome. Ja bi”, veli Aras, „ lajala preko njih, već tjednima ionako govorim da se osjećam kao chihuahua u ovom svijetu. Dobro je da smo je otkazali na vrijeme jer se ipak ispostavilo da bi bilo sranja. A dobro je i možda da se sve odvilo tako kako se odvilo. Stvari će kad tad morati eskalirati, nisam baš sigurna da možemo proći bez toga, a možda je onda bolje da erupcija krene čim prije pa da se čim prije i završi.

Svašta sam snimila jučer, dok su meni vikali da sam kurvetina i greška prirode, a Meliti da je treba bacit pod auto jer je provokatorica, dok nas brižnih tridesetak policajaca kao štiti, ali se paralelno i grle sa ekipom koja preko njih nama gromoglasno viče Za dom spremni. Provokacije su očito nužne da stvari isplivaju na površinu. Kod nas to malo sporije ide, svašta je na površini i smrdi već dugo, ali mi eto začepljenog nosa s rozim naočalama plivamo u tim govnima.

Hvala vam svima na porukama i podršci. Na jednom dječjem festivalu u Zagrebu kad sam bila mala navodno sam izjavila rečenicu koja se i danas ponavlja ‘Festival mora trajati vječno i svi trebaju pjevati!’. Samo treba bolje birati koje će se pjesme pjevati”, poručila je Maruška Aras.

Ravnateljstvo policije poslalo stručni tim

Ravnateljstvo policije oglasilo se u subotu priopćenjem u kojem se navodi da su za petak, 22. kolovoza, u benkovcu bila prijavljena dva događaja- javno okupljanje- mini prosvjed branitelja, koje se i održalo, a istodobno se trebao održati i kulturni program, uredno najavljen policiji, otvaranje Festivala „Nosi se „. Festival se održava uz podršku Ministarstva kulture i medija, Grada Benkovca, Zadarske županije i Zaklade Kultura nova.

Policija je, ističe se u priopćenju, provodila mjere osiguranja oba javna okupljanja sukladno planovima osiguranja koji su izrađeni temeljem sigurnosne prosudbe, a tijekom osiguranja policija je zaprimila prijave sudionika oba događaja sa zahtjevom za intervencijom- novinarke koja je i predstavnica organizatora kulturnog događanja te jednog od sudionika prosvjeda branitelja.

Zadarska policija, navodi se dalje, raspolaže snimkama javnog okupljanja, kao i javno objavljenim snimkama, koje su obuhvaćene kriminalističkim istraživanjem radi utvrđivanja okolnosti javnih okupljanja i eventualnog protupravnog ponašanja sudionika. A s ciljem utvrđivanja svih okolnosti događaja i postupanja policijskih službenika koji su provodili osiguranje, glavni ravnatelj policije uputio je stručni tim u PU zadarsku da utvrdi je li policijsko postupanje bilo sukladno pravilima struke, kaže se u priopćenju Ravnateljstva. S nestrpljenjem čekamo epilog djelovanja policijskog stručnog tima…

Bulić: Nećemo ih više financirati!

Benkovački gradonačelnik Tomislav Bulić za HTV je izjavio da se na ovaj način toj skupini koja je organizirala Festival daje na važnosti koju ne zaslužuju. Ako problematiziraju hrvatske branitelje i Domovinski rat, oni nisu dobrodošli u ovaj grad. I ovaj grad u budućnosti sigurno neće financirati ne samo njih, nego sve udruge koje bi se bavile takvim aktivnostima i koje bi problematizirale i dovodile u pitanje Domovinski rat i njegove vrijednosti– poručio je Bulić, prenosi N1.

I gdje smo tako stigli? Do društva u kojem braniteljske udruge definiraju kulturu, umjetnost, javna okupljanja koja su poželjna i ona koja su nepoželjna, pa ih silom onemogućavaju dok institucije sustava ( policija ) to šutke promatraju? Do negacije pravne države, do afirmiranja psihologije džungle gdje tko je jači taj kvači, gdje dvadeset nasilnika vrijeđa jednu ženu i prijeti joj bacanjem pod auto, gdje joj policija ne može jamčiti sigurnost pa je najbolje da napusti svoj grad?!

Je li to ono mjesto na kojem je Hrvatska baš trebala biti, kako veli samozaljubljeni, egoistični Plenković dok mu se država naočigled urušava zajedno sa svojim ključnim institucijama i pretvara u bure baruta? Samo zato što je, da bi se učvrstio na vlasti, pustio zloduha iz boce u koju ga više ne može vratiti, uvjeren da populističkim podilaženjem najnižim ljudskim strastima, koje uvijek završe nasiljem, može trajati vječno…