U kampanji za predstojeće lokalne izbore Šibenčani će se, sudeći po svemu, uz opredjeljivanje za kandidate, opredjeljivati i „ZA” ili „PROTIV” izgradnje energane u Šibeniku, odnosno na gradskom deponiju Bikarac. Temu je otvorio SDP-ov gradonačelnički kandidat Tonči Restović, otkrivajući da je u posjedu ugovora potpisanog između Grada Šibenika i Fonda za zaštitu okoliša koji se obvezuje osigurati 3 milijuna eura Gradu za financiranje projektne dokumentacije za buduću energanu, a kojeg mu je netko ubacio u saborski kaslić. Bila je to uvertira u sjednicu šibenskog Gradskog vijeća na kojoj se dodatno rasplamsala polemika oko energane, a pale su i teške riječi između pozicije i opozicije, da bi gradska vlast darujući SDP-ovom vijećniku još jedan primjerak spornog ugovora demantirala Restovićevu tezu o čuvanju tog dokumenta daleko od očiju vijećnika, nekmoli javnosti. A onda se podužim priopćenjem na temu energane oglasila i kandidatkinja za šibensku gradonačelnicu Nezavisne liste Stipe Petrine, aktualna dužupanica Iris Ukić Kotarac…
-Nije trebao koristiti privilegirane pozicije da bi došao do ugovora- poručio je na „aktualcu” Gradskog vijeća Tončiju Restoviću gradonačelnik Željko Burić- bilo je dovoljno da dođe do mene na kavu i po ugovor…Ili da ga uzme kod pročelnika…
Pa je pročelnik Odjela za gospodarenje gradskom imovinom Tihomir Paškov, očito spreman za „predstavu”, ugovor izvadio iz džepa i dao ga Restoviću.
Gradonačelnik Burić osporio je i da bi Grad mogao doći u neugodnu situaciju da Fondu vraća tri milijuna eura. Ključno je, rekao je Burić, da se ne radi ni o spalionici ni o energani, jer se ovog trenutka u Šibeniku ne gradi ništa od toga ( ?)
– Tri milijuna eura su jamstvo za korektno odrađivanje posla, a mi imamo ogromno iskustvo s EU fondovima, nijedan ugovor nikad nije bio upitan, i nikakvog povrata novca neće biti – samouvjereno će gradonačelnik.
Ali, svi nisu tako optimistični, a neki smatraju da je pitanje energane u Šibeniku, na rubu grada, veliki izazov za političke aktere. Kandidatkinja NLSP-a za gradonačelnicu Šibenika, Iris Ukić Kotarac pozvala je sve relevantne političke aktere u gradu da se jasno očituju o tom pitanju- jesu li zaista protiv spalionice na Bikarcu ili nisu.
–Puštanjem Bikarca u rad kao prvog Centra za gospodarenje otpadom u Dalmaciji, uz stalno ponavljanje kako centri trebaju imati “cjelovita rješenja”, moglo se naslutiti da je spalionica (tzv. postrojenje za energetsku oporabu otpada) zapravo neizrečeni sljedeći korak.
Stranačka HDZ-ova vertikala, u skladu s EU standardima, na državnoj razini napravila je svoje: godine 2017. osigurala je 245 milijuna kuna ne samo za izgradnju CGO-a, već je i 30. prosinca 2023. osigurala dodatnih 3 milijuna eura za projektnu dokumentaciju. Da im nije cilj pogurati rješenje očito je da ne bi dali novac za financiranje potrebnih planova, studija i tehničkih rješenja za izgradnju i puštanje u rad postrojenja za energetsku oporabu otpada i posušenog mulja- ocijenila je Ukić Kotarac u priopćenju kojim se obratila javnosti.
Pozajmicom od 3 milijuna eura, za koje je Grad u lipnju 2024. izdao zadužnicu „platit će se projektni nacrti, tehničke specifikacije, studije utjecaja na okoliš te druge relevantne analize koje osiguravaju usklađenost projekta s važećim zakonima i propisima”.
Priča o spalionici, tvrdi kandidatkinja NLSP-a, započinje puno prije 2023. godine. Zapravo, počela je već 2014. u mandatu ministra Zmajlovića koji je tada pred akademicima HAZU-a kazao da nakon iscrpljivanja drugih mogućnosti zbrinjavanja otpada, na red dolazi oporaba – ponajprije energetska:
“Nijedan sustav koji se želi smatrati cjelovitim nije cjelovit ako nema ovaj segment. Cilj je energetski oporabiti, a ne spaliti, kako se često laički i populistički prezentira. U energanama se koristi gorivo iz otpada i nastaje do 80 % toplinske energije.”
Dakle – energana nam, na ovaj način, ne gine– zaključuje Ukić Kotarac.
Dokaze za to nalazi i u infrastrukturnim rješenjima „koja su se tako lijepo “potrefila” kako bi omogućila novi ulaz vozila s autoputa. Milijuni kuna uloženi su u novi čvor s autoceste za ulaz u Podine iz smjera Splita, ali i iz pravca Šibenika prema Lećevici”
Hrvatski sabor je, navodi u svom priopćenju trenutna šibensko-kninska dožupanica, 2. lipnja 2021., većinom od 75 zastupnika izglasao Strategiju niskougljičnog razvoja Republike Hrvatske do 2030. s pogledom na 2050. godinu. Parlamentarna većina predvođena HDZ-om, uz partnere poput HSLS-a, HNS-a i drugih manjih stranaka te zastupnika nacionalnih manjina, razmišljala je o oporabi, dok su strategiju oporbene stranke ocijenile zastarjelom i nedovoljno ambicioznom (6 protiv, 39 suzdržanih)- kaže u svom priopćenju Ukić Kotarac i nastavlja:
“Dana 28. travnja 2021., u obilasku Bikarca u društvu gradonačelnika Željka Burića, koji se pohvalio da će Šibenik postati jedan od prvih gradova s cjelovitim sustavom gospodarenja otpadom, župana Gorana Pauka i državne tajnice Maje Feketić iz Fonda, dometnuto je kako je jedan od nusprodukata i gorivo iz otpada – kruto oporabljivo gorivo, tzv. SRF – koje se koristi u energanama ili cementarama, ali i kompost od biološkog otpada.
Dana 23. siječnja 2024., prilikom puštanja Bikarca u rad, ministar Habijan pohvaljuje Grad i potvrđuje ono što je svima jasno pa se navodi da se izgradnjom energane zatvara tzv. “kružna briga” o otpadu, koja uključuje i zbrinjavanje posušenog mulja iz Aglomeracije.
Dakle, energana je već jako dugo u planu. Problem je što sve to prolazi bez javne rasprave, bez konzultacija s građanima i bez ijednog pokušaja da se ljudima objasni – zašto baš Šibenik?– poručuje dožupanica s ambicijama da preuzme upravljanje Šibenikom.
A ono što je građanima zaboravio reći gradonačelnik Burić ( što donosi prvi CGO u Dalmaciji ), to danas Iris Ukić Kotarac, u susret lokalnim izborima, postavlja kao krucijalno pitanje svim kandidatima za gradonačelnika i župana, svim političkim strankama, vijećnicima i onima koji to žele postati:
– Hoćete li glasovati za izmjene prostornih planova grada i županije koje će omogućiti izgradnju spalionice? Da ili ne?
I još važnije:
–Hoće li itko od vas imati hrabrosti potpisati obvezu da, ako dođe na vlast, neće predložiti niti podržati izmjene prostornih planova koje omogućuju gradnju ovakvog postrojenja – bez javne rasprave i bez konsenzusa građana – bez obzira na moguću kaznu od 3 milijuna eura?
Ja svoj stav već danas potpisujem: Neću predložiti niti podržati takve izmjene.
Svi ostali – neka potpišu ili neka šute. HDZ je svoje već rekao još 2021.- izrijekom će Ukić Kotarac, naglašavajući da bez izmjena prostorno-planske dokumentacije nema spalionice, ma što god studija govorila, pa je deplasirano, kaže, skrivati se iza procedure.
Jedina je, dodaje, kao predstavnica Šibenika i županije, u privatnom aranžmanu, sudjelovala na javnoj raspravi o studiji utjecaja na okoliš 5. ožujka 2025. u Lećevici i tom prilikom saznala da će „smeće” iz Splita i Dalmacije ( Dubrovnika, Splita, Zadra ) sigurno dolaziti u šibensku energanu na spaljivanje. Jer, kako veli, što je splitskoj Čistoći voziti 30 kilometara od Lećevice do Podina?
Zbog svega toga, Ukić Kotarac poziva sve političke aktere da se javno očituju da neće podržati izmjenu prostorno-planske dokumentacije Grada Šibenika, kao i županije, da to učine javno, transparentno i svojim potpisom. Štoviše, predlaže da potpišu i posebnu Deklaraciju o prostornom suverenitetu grada Šibenika.
– Zašto baš Šibenik? Zbog “sjajne priče” koja nam se prodaje od 2013., a za to se vrijeme od bajke za malu djecu pretvorila u pravu vruću spalioničku priču?- zaključuje dožupanica Iris Ukić Kotarac spremajući se za skoru izbornu utakmicu i osvajanje čelne pozicije u gradu Šibeniku.