Voda je život. Bez vode nema života. Čuvajte vodu. Voda je neprocjenjivo blago. – ima podosta ovakvih i sličnih tvrdnji vezanih uz vodu.

Sve navedeno je točno, iako će neki reći da zvuče patetično. No vremena u kojima živimo upozoravaju nas i upućuju na potpuno razumijevanje navedenih izreka. Suše su sve veće, a klimatolozi predviđaju i kako će i naše krajeve vrlo brzo ozbiljno pogoditi posljedice sve viših temperatura zraka i sve manje količine padalina. Na žalost, izvješća znanstvenika i speleologa su zabrinjavajuća jer nas upozoravaju kako su razine podzemnih voda u Hrvatskoj, za koje se obično smatra kako su prebogate, sve niže i rapidno opadaju. Istovremeno, nekompetentne vlasti u Hrvatskoj malo i nimalo ne brinu o ovoj problematici, iako bi osiguravanje zaliha pitke vode za potrebe opskrbe stanovništva i poljoprivrede trebale biti strateška i primarna zadaća za odgovorne nositelje vlasti u bilo kojoj državi.

Nasuprot tome, iste vlasti daju potrebne dozvole raznim sumnjivim projektima i ‘investitorima’ koje ozbiljno prijete vodnim resursima, a sve radi radi profita nekolicine i nauštrb svih građana. Tu je i neodgovorno, nestručno, nehajno i neznalačko gospodarenje vodotokovima i vodim površinama, razna betonizacija i gradnja pogona za obradu otpada iznad krških voda, poput onog u Lećevici, dozvole za gradnju novih hidroelektrana, nekažnjavanje odlaganja opasnog otpada u poroznom krškom području… itd.

Ipak, nije sve tako crno i suho, reklo bi se. Još ima onih koji razmišljaju i djeluju kako bi obrazovali i popularizirali važnost pametnijeg odnosa prema vodi i vodama. Jedan od takvih je incijativa Voda malih divova o kojoj smo na našim stranicama već pisali, te o tome možete čitati na ovoj poveznici. 

Oglas

Stručni skup “We are big on water” ili  “Veliki smo na vodi”, otprilike prevedeno na hrvatski jezik, održava se u Šibeniku 24. ožujka 2025. godine s početkom u 10 sati u prostoru Civitas Sacra u šibenskoj Tomislavovoj ulici (Kalelalargi), a sve to povodom prve obljetnice uspostave inicijative Voda Malih Divova Šibensko-kninske, usput i povodom Svjetskog dana vode u Šibeniku. Govorit će se o vodi i vodama i ljudima…

Teme su sljedeće: Zašto šibensko-kninski kraj za sebe može reći: “We are big on water”?, Kakva je voda našeg krša? Koje su joj prednosti, a koje prijetnje? Kojim uvjerenjima o vodi i njenoj potrošnji podliježemo? Što je mit, a što istina? Što možemo učiniti kao pojedinci, institucije i društvo u svrhu zaštite pitke vode?, re rasprava nazvana: Mladi i struka – pitanja i odgovori na koja će odgovarati stručnjaci iz područja znanosti, gospodarenja vodom te kvalitete vode.

Organizatori podsjećaju kako je glavni cilj inicijative Voda Malih Divova zalaganje za dostupnost, zaštitu i promociju pitke vode Šibensko-kninske županije.

-Od prošlogodišnjeg Svjetskog dana vode, 22. ožujka 2024., kada je inicijativa pokrenuta, Šibensko-kninska županija je donijela konkretne korake kako održivi turizam spojiti s involviranom lokalnom zajednicom za zajedničko promicanje i zaštitu prirodnih resursa. Inicijativom koja promiče korištenje višekratnih boca za vodu, ponudu pitke vode svojim gostima od strane lokalnih ugostitelja, te javno dostupnu pitku vodu, Turistička zajednica Šibensko-kninske županije predvodi pokret mijenjanja navika koje su nužne u svrhu očuvanja pitke vode, smanjenja otpada te promicanja vrijednosti regije koja je dom Malih Divova. Kroz mrežu ugostitelja koji su se ujedinili u ovoj promjeni i time postali službenim Zaštitnicima vode svoga kraja, gostima se za stolom nudi pitka voda te nadopunjavaju njihove višekratne boce svima koji to zatraže. Razvoj inicijative u budućnosti Nastavno na prvu fazu inicijative u kojoj je ona tek ugledala svjetlo dana i ušla u praksu sa 100 umreženih objekata diljem županije, u 2025. godini cilj je intenzivno raditi na osvještavanju javnosti i zajednice. S obzirom da je krovni cilj inicijative dugotrajno se ukorijeniti u lokalnoj zajednici, ove godine Voda Malih Divova postaje dostupna u lokalnim javnim institucijama te turističkim smještajnim objektima županije.- kažu u Inicijativi.

Zašto ime Voda Malih Divova? Kroz 80-e godine prošlog stoljeća se primjećuje neobičan fenomen na šibenskom području: naime, u šibenskoj bolnici je tada skoro svako 4. rođeno dijete – makrosomno (teže od 4 kg pri rođenju). Ovi podaci ih svrstavaju među najveće bebe ne samo u državi, u Europi, nego su čak druge najveće u svijetu, odmah iza potomaka indijanskog plemena Cherokee. 

Upravo radi ovih interesantnih podataka, 90-ih godina u šibenskoj bolnici započinje istraživanje makrosomne djece. Na inicijativu profesora Frane Mikulandre, tadašnji ministar znanosti Flego pokreće znanstveno-istraživačku jedinicu i naučnu knjižnicu, a tim pedijatara predvođen profesorom Mikulandrom, uključujući docenta Eugena Stoinija i doktoricu Milu Periša se udružuje da bi započeo istraživanje ove pojave.

Nažalost, smrću profesora Mikulandre znanstveno-istraživačka jedinica se rasformirala, a rezultati istraživanja su pali u zaborav. Sve do danas, kada ponovno izlazi na svjetlo dana čineći okosnicu novog projekta Turističke zajednice Šibensko-kninske.

Od prapovijesti do danas imamo sustavnu i civiliziranu naseljenost ovog našeg područja krša ispresijecanu malim i srednjim vodotocima. Voda koja je pročišćena u kršu, i obogaćena svim onim dobrim tvarima koje krš ima zasigurno je jedna od najkvalitetnijih na svijetu.

No, na žalost,  toga većina nije svjesna, a najmanje oni koji imaju mogućnost donositi valjane i važne odluke o zaštiti voda.