Vladimir Putin poručio je u četvrtak, na zajedničkoj konferenciji za novinare s bjeloruskim predsjednikom Aleksandrom Lukašenkom, da je Rusija za primirje koje predlaže Ukrajina, ali uz određene uvjete. Putin zagovara primirje koje vodi prema dugoročnom miru i otklanjanju uzroka sukoba, a vjeruje da je Zelenski donio odluku o primirju isključivo zbog američkog pritiska, u to su ga, kaže, uvjerili Amerikanci zbog situacije na terenu koja je krajnje nepovoljna za Ukrajinu.

Putin se posebno zahvalio američkom predsjedniku Donaldu Trumpu na angažmanu u rješavanju sukoba, za njega je mir moguć ali nema govora o ulasku Ukrajine u NATO, nema međunarodnih mirovnih snaga i naravno, nema govora o predaji okupiranih ukrajinskih teritorija.

-Bio sam u Kursku, situacija je potpuno pod našom kontrolom. Grupa koja je ušla na to područje je opkoljena. Zapovjedništvo ukrajinske vojske je pogubljeno, izgubili su tamo. Pokušavali su otići u malim grupama… Ostavili su opremu. Blokirat ćemo regiju u sljedećih par dana, nitko neće moći otići. Bit će samo dva načina za odlazak – smrću ili predajom. Bilo bi dobro za ukrajinsku stranu da imaju 30 dana primirja, i mi smo „za”. Ali što to znači za Kursk? Da bi Ukrajinci mogli slobodno otići, ljudi koji su činili zločine? Što će biti na prvoj liniji? Rusija je sada u ofenzivi na svim pravcima. Kako će koristiti tih 30 dana prekida vatre? Da nastave prisilnu mobilizaciju u Ukrajini, da dostavljaju oružje i treniraju jedinice? Kako ćemo provoditi kontrolu, kako nam može biti zajamčeno da se to neće događati? Tko će izdavati naredbe za prekid vatre? Riječ je o 2000 kilometara, tko će odlučiti tko je i gdje prekršio primirje? – pitanja su koja je posebno apostrofirao Putin. Samu ideju o primirju prihvaća, ali to treba, kazao je, prenose agencije, dobro proučiti i raspraviti s američkim partnerima, možda telefonski i sa samim Trumpom.

Oglas

Putin navodno pozdravlja mirno rješenje ratnog sukoba, svjestan da je pozicija Rusije u odnosu na Ukrajinu znatno povoljnija i da de facto može diktirati uvjete mira. Ne propušta spomenuti ni poniženje koje je Zelenski doživio u Bijeloj kući, odakle je otišao riješen da ne potpiše sporazum o mineralima a sada je spreman i na to. Pa i na činjenicu da se uvjeti mira dogovaraju između Rusije i SAD-a, a da je Ukrajina zapravo promatrač s klupe iako se o koži njezinog naroda radi.

Usput je dodao, ukoliko se postigne dogovor između Rusije i SAD-a oko pitanja energetike, tada bi cijevi prema Europi mogle biti puštene u upotrebu i Europa bi dobila jeftin plin. Baš poput Ukrajine, i Europa je promatrač s klupe

Nakon sastanka Putina i Lukašenka objavljeno je priopćenje u kojem se navodi kako dvije zemlje smatraju da su potezi NATO-a u kontekstu rata u Ukrajini neprijateljski i destabilizirajući te da nose rizik nuklearnog sukoba. Osudili su politiku Europske unije prema Rusiji i Bjelorusiji nazivajući je agresivnom i konfrontacijskom. Poručili su također da su obje zemlje spremne poduzeti vojne i diplomatske mjere kao odgovor na postupanje NATO-a.

Trump je u opsesivnoj potrebi da bude svjetski mirotvorac, zaslužan za okončanje rata u Ukrajini, trogodišnji krvavi otpor Ukrajinaca ruskoj okupacijskoj vojsci učinio potpuno bezvrijednim, nepotrebnim. Istodobno je potpuno rehabilitirao Putina, ponizio Zelenskog i ucijenio Ukrajinu blokadom američke vojne pomoći ukoliko ne pristane na mir pod rusko-američkim uvjetima.  Pod takvim uvjetima Ukrajina će možda dobiti mir, ali će sve ostalo, zbog čega je tri godine ratovala- izgubiti. Rusi nemaju namjeru povući se s okupiranog ukrajinskog teritorija ( 20 posto ukupne površine Ukrajine ), Amerikanci dobivaju 50 posto mineralnog bogatstva Ukrajine. A što će ostati Ukrajini? Razorena zemlja, više od milijun žrtava, uništeno gospodarstvo, zemlja na koljenima. A takva je lak plijen, najlakše pristaje na kojekakve uvjete moćnika…