Republika Hrvatska, to jest svi mi, građani koji pošteno plaćamo poreze i prireze u ovoj korupcijom nagriženoj državi, morat ćemo platiti kaznu od milijun  eura (!), te dodatnih 6.5000 eura po danu kašnjenja od obaveze čišćenja i uklanjanja ilegalnog odlagališta otpada u Biljanima Donjim. Zašto? Zna se zašto. Ovo je tek kap u oceanu šteta koju građani direktno i indirektno plaćaju radi nesposobnih, neodgovornih i korumpiranih vlasti. Slučaj otpada u Biljanima, koji je tamo dospio iz šibenske bivše tvornice TEF, u sprezi lokalnih i državnih vlasti, to najjasnije pokazuje… O tome smo pisala i ranije, a prije par godina smo upozorili na mogućnost ovakvog ishoda (poveznica)…

-Danas je Sud EU donio presudu u predmetu C-315/23 EK protiv Republike Hrvatske jer nije sanirala nepropisno odlagalište na lokaciji Biljane Donje. Europska komisija je tražila izricanje jednokratnog iznosa od 1.793.400 EUR i dnevne novčane kazne u iznosu od 7.560 EUR po danu do izvršenja presude. U svojoj presudi Sud zaključuje da Hrvatska nije utvrdila da je odloženi kameni agregat otpad kako bi se s njim gospodarilo u skladu s pravom Unije te nalaže Hrvatskoj plaćanje paušalnog iznosa od 1 mln eura i novčanu kaznu od 6.500 eura za svaki dan kašnjenja. Hrvatska strana je aktivno sudjelovala u procesu te je izrečena novčana kazna značajno niža od one koju je tražila Europska komisija. – pohvalili su se danas iz Ministarstva zaštite okoliša i zelene tranzicije.

Troska koja je nastala poslovanjem tadašnje tvrtke TEF se s područja Šibenika na lokaciju Biljane Donje odlagala od 2010. do 2011., pri čemu tvrtka koja ju je odložila nije postupala po rješenjima tadašnje inspekcije ministarstva nadležnog za okoliš, pojašnjavaju.

Oglas

Foto: TRIS/G.Šimac

U priopćenju Sud navodi da je 2019. presudio da Hrvatska nije poštovala pravo Europske unije te obaveze koje ima na temelju Direktive o otpadu čiji je cilj spriječiti ili smanjiti negativne učinke koje gospodarenje otpadom može imati na okoliš i zdravlje ljudi. Otpad : 140000 tina troske preostale iz bivše eg TEF-a, smješteno je na svega 50-ak metara od kuća, u i tome je ozbiljno narušeno zdravlje i kvaliteta života tamošnjeg stanovništva. Država, mjerodavne inspekcije, županijske i gradske vlasti, svi partijski umreženi… svi  su ignorirali vapaje lokalnog stanovništva.  Jedina adresa na koju su se mogli obratiti bila je – EU.

Hrvatska je, podsjetimo, članica EU-e.

-Sukladno zahtjevima nadležnih tijela, u više navrata od 2018. godine ispitivala se mogućnost korištenja troske u građevinarstvu kako bi se smanjila potencijalna financijska šteta odnosno osigurali imovinskopravni interesi RH, a poziv za prodaju materijala objavljen je 2023. godine. Nakon što se nitko nije javio na ovaj poziv, Vlada RH je svojim Zaključkom iz 2023. obvezala nadležno ministarstvo i Fond za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost da donesu odluku o sanaciji lokacije onečišćene otpadom, osiguraju potrebna sredstva i provedu sanaciju. Fond za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost proveo je 2024. javnu nabavu za radove uklanjanja otpadne troske te je, po odabiru, podnesena žalba od strane jedne zajednice ponuditelja koju je Državna komisija za kontrolu postupaka javne nabave odbila, nakon čega je ista zajednica ponuditelja podnijela tužbu koju je Visoki upravni sud također odbio. – obrazlažu iz tog Ministarstva, bez nakane da se građanima Hrvatske uputi barem formalna isprika zbog štete koja je nanešena.

S milijun i nešto eura mnogo se toga moglo: opremiti škole, vrtiće, domove za starije, zaposliti mlade, sanirati druga divlja odlagališta otpada, kupiti dijagnostički aparat za neku bolnicu… i tako dalje.

-U procesu prikupljanja mišljenja za davanje konačne suglasnosti na odluku o sklapanju ugovora o nabavi radova, pristiglo je mišljenje nadležnog tijela za osiguranje imovinskopravnih interesa RH kako je potrebno dodatno sagledati mogućnost iskorištenja troske kao mineralne sirovine te su u tijeku završne konzultacije. Ministarstvo zaštite okoliša i zelene tranzicije i Fond za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost provode sve aktivnosti radi što skorijeg uklanjanja odložene troske s lokacije Biljane Donje te će nastaviti redovito informirati javnost. – vele u Ministarstvu, u kojem i dalje ‘prikupljaju mišljenja’, dok nam na naplatu stižu drakonske kazne.

Biljane Donje (foto youtube)