Neovisni novinarski portal
21.3.2025.
vijesti iz (polu)svijeta
Dabar

Da bar…:
U Hrvatskoj Dabro puca uokolo i troši streljivo, a u Češkoj dabrovi besplatno sagradili branu i uštedjeli državi milijune

Dabar

Mi u Hrvatskoj smo imali ministra koji se prezivao Dabro i od njega, zna se, nije bilo velike koristi. Više štete: trošio je streljivo pucajući iz automobila iz pištolja i iz automatske puške na njivi. To je ono što se zna do sada: uskoro možda netko od njegovih bivših stranačkih kolega iscijedi još kakvu snimku u kojoj, na primjer, on gol do pojasa puca iz tenka u neki napušteni slavonski silos, u kupaćim gaćama raketira bivšu svinjogojsku farmu ili slično.

Dok mi imamo Dabra, i u Češkoj imaju dabra, odnosno više njih: dabrove. Ali oni su Česima vrlo korisni. Čini se da je skupina dabrova Češkoj uštedjela milijune eura. Naime, dabrovi su potpuno besplatno umjesto njihovog poduzeća za vode – sagradili branu. Umjesto da su kao mi raspisali natječaj za obnovu nekog potoka, nabildali vrijednost investicije, potom dali milijunski posao svom rođaku iz stranke, a koji ga je onda obavio tako da je isti zahvat zbog nedostataka trebalo za dvije godine ponoviti iznova, te potrošiti još javnog novca.

Kako javlja češka televizija CT24 U blizini jezera Padrťské u zaštićenom krajobraznom području Brdy  dabar je izgradio nekoliko brana, stvarajući prirodnu močvaru. Naime, Uprava zaštićenog krajolika imala je najmjeru sagraditi branu kako bi zaštitila to mjesto: sliv rijeke Vltave imao je čak i gotovu građevinsku dozvolu, ali onda su shvatili da nema potrebe za radovima – dabrovi su već sve obavili umjesto  građevinaca.

Dabar se hrani lišćem i mladim grančicama, a one veće koristi za gradnju brana.

-Stavlja ih na prsa i penje se iz potoka, gdje ih zatim zbija prednjim šapama . Dabar je može izgraditi za jednu noć, najviše za dvije noći. A vi morate dobiti dozvolu, rješenje o pravu na vodu, a zatim morate vidjeti možete li dobiti novac za to. Ali, naravno, mogli bi sve to izgraditi bagerom, rekao bih, za tjedan dana – opisao je zoolog Jiří Vlček konstrukciju brane.

Dabar

Kod nas vi se to radilo barem dvije godine, a trošak investicije bi s dva milijuna eura porastao barem na sedam, a usput bi vjerojatno bila činjena kolateralna katastrofalna šteta po okoliš u vidu posječenih stabala, prodane šume, spaljene njive, izrovanih puteva i tome slično.

-Vojska koja je u posjedu šuma i imanja, te ustanova Poriječje Vltave međusobno su pregovarali o provođenju tih projekata i vlasništvu nad zemljom, no dabar ih je pretekao. Ovime se uštedio novac, u današnjim cijenama to bi moglo biti čak trideset milijuna kruna – izračunao je Bohumil Fišer, šef Uprave Brdy PLA.

I bez projekta stvorena je močvara s bazenima koja će ponuditi bolje uvjete za život, primjerice, rijetkog kamenog raka, vele.

-To su klasični biotopi koji će pomoći i vodozemcima. U proljeće ćemo čuti ljubavno kreketanje žaba dok polažu jaja – opisao je Fišer lijepo okruženje koje su dabrovi stvorili svojim volonterskim radom.

Dabar uvijek zna najbolje što treba učiniti, dodaje.

Kod nas se za Dabra, zna se, to ne može reći.

Vratimo se na češke dabrove… veselija je to i bolja priča.

-Dabar uvijek bira mjesto gdje će izgraditi branu ili poduzeti neke mjere za sebe bolje nego kad mi to projektiramo na papiru -, rekao je Jaroslav Obermajer, voditelj Srednjočeškog ureda Agencije za zaštitu prirode i krajolika Češke Republike.

Broj dabrova u zemlji Češkoj procjenjuje se na petnaest tisuća.

Blago njima.

Broj istoimenih varijanti u Hrvatskoj se broji u stotinama tisuća, barem se tolikim članstvom hvali vladajuća partija.

Dabar

Tags:

VEZANE VIJESTI