Prosvjetni radnici ipak neće u štrajk! Postignut je dogovor sindikata i Vlade koja je prihvatila jedan od ključnih sindikalnih uvjeta i pristala da se zasad u škole ne uvode Pravilnici o ocjenjivanju. Sindikati su se, naime, protivili ocjenjivanju jer su smatrali da bi ono u školama, napose zbornicama, dovelo do značajnog narušavanja međuljudskih odnosa. Ali, što će biti s ocjenjivanjem i spornim pravilnicima u drugim državnim i javnim službama, pitaju se, primjerice, medicinske sestre i tehničari itd.
S predstavnicima sindikata javnih i državnih službi pregovore je vodio ministar rada i socijalne skrbi Marin Piletić ali je pred novinare s vladinim prijedlogom izašao premijer Andrej Plenković i sa zadovoljstvom izvijestio o gotovo potpuno usuglašenim stajalištima sa sindikatima.
U pogledu osnovice, Vlada predlaže rast od 3 posto od 1. veljače, a to će povećanje stići u ožujku, dok bi dodatnih 3 posto povećanja uslijedilo s 1. rujna, i isplatom u listopadu, a na tu ponudu Vlade sindikati bi trebali svoj konačan odgovor, kako je najavio Plenković, dati do 9 sati 31. prosinca, kada bi bio potpisan i dodatak temeljnom kolektivnom ugovoru.
Kad je riječ o noćnom radu, naknada bi se povećala s 40 na 50 posto, jubilarna nagrada raste s 240 na 300 eura, a iznos otpremnine sa sadašnje dvije osnovice na dvije i pol. Oko toga više nema prijepora. O toplom obroku će se pregovarati u svibnju, a ono što je najvažnije, Pravilnici o ocjenjivanju zasad se neće donositi.
Kako je naveo ministar Piletić, bilo je predviđeno u proračunu 850 milijuna, a sada vladina ponuda iznosi 880 milijuna eura, i to nije ukupni trošak za plaće. Taj izdatak se odnosi na dvije uredbe, jednu za državne i drugu za javne službe. No, velik broj ljudi nije obuhvaćen tim uredbama, primjerice oni koji rade u sustavu obrane, a ni njih se ne može izostaviti. Stoga se očekuje da će fiskalni učinak ovih mjesra porasti za bar još 70 milijuna eura, upravo za zaposlene u obrani. Ovim dopunskim pregovaračkim paketom, smatra Plenković, u značajnoj mjeri će se pridonijeti boljem standardu zaposlenih.
No, šteta što su se sve te poboljšice ispregovarale tek u „produžecima”, nakon što su neki od sindikata organizirali prosvjede, a neki ( prosvjetari ) zaprijetili i štrajkom od kojeg, dakako, nakon postignutog dogovora o većini zahtjeva- odustaju.