Od veljače ove godine svi apeli, svi dopisi zdravstvenih radnika i sindikata adresirani na Ministarstvo zdravstva kao tijelo izvršne vlasti koje je pozvano rješavati probleme u zdravstvu, bili su bez ikakvog odgovora. No, trećeg dana štrajka, koji je Sindikat Zajedno organizirao od ponedjeljka, 11. studenoga, ministar Vili Beroš najavljuje za četvrtak razgovor u Ministarstvu s organizatorima štrajka. Ali, čini to, kako izgleda, u znak “dobre volje”, jer i dalje “pere ruke” od odgovornosti za štrajk i rješavanje problema nezadovoljnih djelatnika u zdravstvu, jer, kaže, nema mandat za rješavanje njihovih zahtjeva niti će pristati na ucjene. Ali, ako za probleme u zdravstvu nije nadležno Ministarstvo zdravstva, što mu je uopće funkcija?
Ovog puta je Ministarstvo odlučilo odgovoriti na zahtjev za razgovor iz Sindikata koji okuplja laborante, radiološke tehnologe, medicinske sestre, , pa će ga i organizirati, ali ključ rješenja problema štrajkaša nije kod njih, poručio je Beroš. Što u tom slučaju znači razgovor sa sindikalistima? Možda tek neutraliziranje štrajka…
Uostalom, u srijedu su se sudionici u štrajku, vozači saniteta, pod prijetnjom otkazima vratili na posao, jer im je, s obzirom da su dio županijskih zavoda za hitnu medicinu, zakonom zabranjeno sudjelovati u štrajku. A kad je tako, poručili su iz Sindikata Zajedno, sanitetsko osoblje će voziti, ali samo striktno u skladu sa zakonom. To znači da bez medicinskog nadzora, što su dosad radili u nebrojeno slučajeva, neće prihvatiti i prevoziti pacijente. Jer je to tako zakon propisao…
Inače, zdravstveni radnici, laboranti, radiološki tehničari, medicinske sestre itd., u organizaciji Sindikata Zajedno u štrajku su od ponedjeljka sa zahtjevom da im se plaće povećaju za najmanje 20 posto te se se izmijene koeficijenti za obračun njihovih plaća i vrati naknada za topli obrok.
Ministar Beroš tvrdi da je svaki dan u štrajku sve manje ljudi, i čini se da mu je namjera štrajk slabiti, a ne probleme i zahtjeve štrajkaša, veće plaće i koeficijente, rješavati. Uz ostalo i zato što štrajk smatra sredstvom prisile, a na to ne pristaje. Zahtjeve zdravstvenih radnika u štrajku Beroš delegira na Vijeće za evaluaciju učinaka uredbe o koeficijentima. A što se tiče osnovice i toplog obroka, uskoro počinju razgovori oko temeljnog kolektivnog ugovora i socijalni dijalog.
“Ono što ne mogu podržati otkazivanje je operacija kod djece, pogotovo ako je riječ o ozbiljnoj bolesti. Međutim sad ih neću javno apostrofirati, bit će vrijeme kada ćemo razgovarati o tome”, kazao je ministar novinarima u Osijeku, aludirajući na ovotjedno otkazivanje operacije zbog štrajka u KBC-u Zagreb. Naglasio je da samo liječnik može odrediti kod kojeg se stanja pacijenta može odgoditi pretraga, pregled ili kontrola.
Komentirao je i poziciju vozača saniteta u štrajku, koji su se, veli Beroš, pobunili jer vozači vlakića u Nacionalnom parku imaju 18 eura veću plaću od njih, ali, kako to vide u Ministarstvu rada koje je nadležno za evaluaciju koeficijenata, vozači vlakića voze 20,30, 40 turista (?! ) Takvo objašnjenje ne bi se očekivalo ni u djece vrtićkog uzrasta, jer zar se uopće vožnja turističkog vlakića, ma koliko turista bilo u njemu, može usporediti s vožnjom nekog zdravstveno ugroženog pacijenta?