Neovisni novinarski portal
9.12.2024.
štrajk! / zdravlje
Štrajk zdravstvenih radnika: Sindikat kaže u štrajku je 4000 radnika, ministar Beroš tvrdi jedva 600-tinjak…

Štrajk zdravstvenih radnika:
Sindikat kaže u štrajku je 4000 radnika, ministar Beroš tvrdi jedva 600-tinjak…

Oko 4000 zdravstvenih radnika u 58 zdravstvenih ustanova od ponedjeljka je, tvrde organizatori, Sindikat zajedno, stupilo u štrajku. Ministar zdravstva Vili Beroš, međutim, pokušava minimizirati razmjere štrajka pa, nasuprot sindikatu, navodi da je u štrajku jedva 600-tinjak zdravstvenih radnika. Prosvjednici zahtijevaju povećanje osnovica plaća za minimalno 20 posto, te izmjenu uredbe o koeficijentima. Predsjednik Sindikata Zajedno Krunoslav Kušec zadovoljan je odzivom nezadovoljnih radioloških tehničara, laboranata, djelatnika saniteta, medicinskih sestara i farmaceutskih tehničara koji su odlučili boriti se do kraja za svoja radnička, sindikalna prava…

Ministar Beroš ustvrdio je da je Vlada spremna razgovarati ali ne putem ucjena. Ne može se reći- tražimo da u dva mjeseca riješite naše zahtjeve, „riješit će se”, polako, veli ministar kojemu se ne žuri kao onima koji smatraju da za svoj rad nisu adekvatno plaćeni. Jer, kako to reče jedan od prosvjednika u Rijeci, kako može vozač saniteta biti manje plaćen od vozača vlakića u Nacionalnom parku?!

Iz Vlade poručuju da nije oportuno štrajkati baš sada, nakon što su plaće u zdravstvu povećane…

Štrajk se, kažu u Sindikatu, na sve načine pokušava onemogućiti, suzbiti, zdravstvene radnike koji su u štrajku prebacuje se na druga radna mjesta ili ih se šalje na izvanredne edukacije kako bi se štrajk sabotirao, ali u tome neće uspjeti, poručuju iz Sindikata. U nekim ustanovama odaziv je i 100 posto, kao što je slučaj s Institutom za tumore gdje se odazvalo kompletno sindikalno članstvo. A koliko će štrajk trajati, poručuju, to ovisi o Ministarstvu zdravstva na čija vrata kucaju od veljače, a do danas im nitko nije ni odgovorio, a kamoli ih pozvao za stol.

Tijekom štrajka, najavili su organizatori, radit će se samo hitni slučajevi, dok se ostala dijagnostička, laboratorijska i radiološka obrada neće obavljati. Ministarstvo zdravstva ističe da štrajk nije prihvatljivo rješenje, a građane umiruju tvrdeći da će sve usluge biti, onima kojima su nužne – pružene. Mjesecima iz Ministarstva ne odgovaraju na dopise Sindikata koji je ne jednom upozorio na nelogičnosti u uredbi o koeficijentima, a prošli su i proces mirenja, ali nažalost – neuspješno.

Naravno, kao i kod svakog štrajka, i predsjednik Vlade Andrej Plenković ne vidi razloga za njega, te posebno ističe kako ga organizira samo jedan sindikat, dok ostali to ne podržavaju. Osim toga, kazao je premijer, o koeficijentima se ne pregovara, njih Vlada donosi jednostrano, pa komu paše, paše…

Sindikalistica, voditeljica odjela za medicinsko-laboratorijsku dijagnostiku u Sindikatu Zajedno, Petra Medač Čorak izjavila je za N1 televiziju da je štrajk posljedica nagomilanih problema koji su se akumulirali zadnjih godina, a vrhunac je uredba o koeficijentima i radnim mjestima koja je poražavajuća i ponižavajuća za medicinsko -laboratorijeske radnike, radiološke djelatnike, za vozače saniteta i za farmaceutske tehničare .

Prijeti se otkazima, s rasporedom smjena, prijeti se s promjenama radnih mjesta, prijeti se sa smjenjivanjem glavnih inženjera, krivotvore se zdravstveni statusi pacijenata. Naprimjer, u Općoj bolnici u Požegi preko noći su pacijenti, koji su nekoliko mjeseci bili na listi čekanja za CT, znači oni su se jutros pojavili u sustavu kao da su hitni pacijenti, a nisu hitni pacijenti jer su mjesecima čekali. Ili su bili hitni pacijenti, a mjesecima su mogli čekati. Uglavnom, sustav zdravstva je doslovno u raspadu- dramatično će na N1 Medač Čorak.

Na pitanje je li sigurna u to da se krivotvori zdravstveni status pacijenata, Medač Čorak odgovara: “Sigurna sam u to”. Takvi pritisci, kaže, dodatno motiviraju sve sudionike štrajka da zapnu još više, jer im je sve ovo pokazalo koliko se malo cijeni njihov rad i koliko se malo cijene pacijenti. A što Ministarstvo i Vlada budu tvrđi prema njihovim zahtjevima to će štrajk duže trajati a pacijenti će pritom najviše ispaštati. Ali, dosta je više toga, rekla je, da ih se hvata na empatiju prema pacijentima radi kojih su uvijek prelazili preko svega na svoju štetu.

Tags: , , , , ,

VEZANE VIJESTI