Kad gotovo cijeli mandat županijsku administraciju vode „službenici ovlašteni za privremeno obavljanje poslova pročelnika”, dakle, v.d. pročelnici, a onda se tek koji mjesec prije lokalnih izbora pojavi natječaj za imenovanje pročelnika u Upravnom odjelu za opću upravu, imovinsko-pravne i zajedničke poslove, htjeli- ne htjeli, takav potez izaziva podozrenje. Zašto sada, na kraju mandata? Jer, šibensko-kninski župan Marko Jelić zbog nekih svojih razloga tijekom protekle 3,5 godine nije smatrao potrebnim imenovati nijednog pročelnika, nego ih je držao u statusu privremenosti, da bi, prije izglednog dolaska nove izvršne vlasti u županiju ( sam je župan više puta decidirano izjavio da se ne namjerava kandidirati ), raspisao natječaj za jedan upravni odjel, i to baš onaj kojeg je planirao reorganizirati i podijeliti na dva zasebna odjela. Trebalo se to dogoditi na sjednici Županijske skupštine, koja je, međutim, prekinuta… Pa sada umjesto podjele spomenutog odjela na dva, imamo de facto smjenu aktualnog i izbor novog pročelnika u tom odjelu kao da nije ni bilo govora o reorganizaciji…
Župan Marko Jelić, nakon svega, iako su izbori pred vratima, traži novog pročelnika za jedinstveni odjel?! Što se događa i ima li ovaj potez ikakve veze s glasinama koje kruže županijom da se Jelić želi pod svaku cijenu riješiti sadašnjeg v.d. pročelnika, Joška Nedoklana, koji je svojevremeno kao njegov izbor došao na mjesto pročelnika? Što smeta županu kod Nedoklana da ga tako žurno, par mjeseci prije izbora, navrat- nanos smjenjuje?
Smjena pročelnika na kraju mandata (?! )
S obzirom da je natječaj raspisan za jednog pročelnika, i to dosadašnjeg jedinstvenog Odjela, pitali smo župana Jelića je li cijeli taj rašomon motiviran isključivo njegovom željom da se riješi pročelnika Nedoklana, kako se i govori u županijskim kuloarima, i je li u međuvremenu odustao od preustroja Upravnog odjela za imovinsko-pravne odnose.
Naime, neuobičajenim se čini da se sustav reorganizira na kraju mandata, odnosno da se raspisuje natječaj za novog pročelnika samo nekoliko mjeseci prije lokalnih izbora, pa se postavlja pitanje treba li uskoro očekivati i natječaje za pročelnike ostalih odjela ili će oni, ipak, ostati do kraja mandata aktualne vlasti u županiji. Što Nedoklana čini neprihvatljivim na poziciji koju je dosad obnašao i zbog čega je ( zasad ) jedini na „listi za odstrel” ? Radi li se o nekoj vrsti odmazde prema v.d. pročelniku Jošku Nedoklanu koji se, navodno, opirao odlasku jedne svoje službenice iz odjela ( koji ima ionako premalo djelatnika a iznimno velik obim poslova) u drugi odjel, jer je smatrao da bi se time urušio odjel kojemu je on na čelu? O svemu tome pitali smo župana Marka Jelića, i evo što nam je odgovorio:
– Upravljanje nekretninama u državnom vlasništvu jedno je od ključnih pitanja za razvoj naše županije i njezina gospodarstva, kao i realizaciju važnih infrastrukturnih i razvojnih projekata lokalnih jedinica. Stoga ne treba naglašavati koliko je važno efikasno i u što kraćem roku prionuti rješavanju predmeta državne imovine. Temeljem novog Zakona o upravljanju nekretninama i pokretninama u vlasništvu RH, poslovi upravljanja državnim nekretninama povjeravaju se županijama i većim gradovima, slijedom čega je ŠKŽ sredinom svibnja ove godine dostavljen 351 predmet, čiji je broj do sada narastao na 371. Nešto manje od polovine podnesenih zahtjeva datira iz razdoblja prije 2020., pa je očekivati da podnositelji zahtjeva traže njihovo rješavanje u što kraćem roku. Iako je utvrđeno da će se unutar postojećeg Upravnog odjela za opću upravu, imovinsko-pravne i zajedničke poslove ustrojiti Odsjek za upravljanje nekretninama u vlasništvu RH, u međuvremenu je postalo jasno da će za što efikasnije, kvalitetnije i ažurnije rješavanje imovinsko-pravnih odnosa na nekretninama u državnom vlasništvu biti potrebno osnovati zaseban upravni odjel, što je i predloženo na 30.sjednici ŽS.
Želio bih svakako naglasiti- poručuje u svom očitovanju župan Jelić– da sam prema Zakonu o lokalnoj i područnoj ( regionalnoj ) samoupravi ( čl.42 ) kao župan odgovoran za zakonito i pravilno obavljanje povjerenih poslova državne uprave tijelu državne uprave nadležnom za upravni nadzor u odgovarajućem upravnom području.
S obzirom na to da do danas nije riješen niti jedan od dostavljenih predmeta državne imovine, cijenim nužnim predložiti osnivanje zasebnog odjela. Uz to je raspisan javni natječaj za imenovanje pročelnika Upravnog odjela za opću upravu, imovinsko-pravne i zajedničke poslove s ciljem poduzimanja svih odgovarajućih mjera i radnji za što efikasnije i racionalnije upravljanje poslovima iz djelokruga ovog upravnog odjela, a što uključuje i upravljanje državnim nekretninama.
-U ŠKŽ– tvrdi župan- ne postoje tzv. liste za odstrel, već samo mjere učinkovitog rješavanja poslova. Za svakog postoji mjesto u sustavu prema njegovim ili njezinim sposobnostima.
A što se tiče raspisivanja natječaja za izbor novih pročelnika– na kraju će Jelić– hoće li do toga doći ili ne u budućnosti, ovisi o potrebama županije i njezinih stanovnika.
Dakle, iz županovog očitovanja moglo bi se zaključiti da je Nedoklan loše i neučinkovito upravljao odjelom, da u tom odjelu od svibnja do danas nije riješen nijedan predmet zaprimljen od državne uprave, pa se želi izborom novog pročelnika ubrzati rješavanje zaprimljenih zahtjeva. No, koliko realno novi pročelnik može učiniti u samo dva-tri mjeseca koliko bi mu bilo na raspolaganju do dolaska nove vlasti i novog pročelnika?
Iris Ukić Kotarac : Nedoklan je kolateralna žrtva!
Zamjenica župana Iris Ukić Kotarac, koja, kako nas uvjerava, nije ništa znala o namjerama župana, ne podržava ovaj postupak i tvrdi da je on osvetnički i da je pročelnik Nedoklan zapravo kolateralna žrtva. Skupo ga je, navodno stajalo to što se usprotivio Jelićevom planu da iz Nedoklanovog odjela, koji je ionako kadrovski podkapacitiran, jednu službenicu premjesti u Upravni odjel za prosvjetu i to na mjesto pročelnice. Iris Ukić Kotarac tome se također suprotstavila.
Radi se, kaže županova zamjenica, o vrsnoj pravnici koja obavlja najsloženije poslove u Upravnom odjelu za imovinsko-pravne poslove i njezinim bi odlaskom na novu funkciju kompletan rad u Odsjeku bio kompromitiran, a ne sumnjajući u sposobnosti kolegice, dodaje, ne bi se, bar ne u kratkom roku, postigli značajniji rezultati u odjelu u koji je Jelić želi instalirati.
-Jedan odjel ne možemo spašavati- naglašava dožupanica- na način da uništavamo drugi.
Stoga je županu predložila da na dužnost pročelnika u Odjelu za prosvjetu imenuje Marija Huljeva, koji ima vrlo korektne odnose s kolegama, zdrave međuljudske odnose i trebat će mu manje vremena da se stabilizira na pročelničkoj funkciji od nekog tko dolazi izvan sustava, jer je to već radio i sve je u tom Odjelu dobro funkcioniralo.
Županova zamjenica u dopisu koji je uputila županu, kolegi dožupanu Ognjenu Vukmiroviću i predsjedniku Županijske skupštine Stipi Petrini, podsjeća Jelića da je upravo kadar oko kojeg su se sporili, a koji je imao njegovu podršku i zaštitu, bez obzira na to, ipak napustio službu. Ukić Kotarac sugerira, da se ne bi dodatno komplicirao rad u službi, ukoliko Huljev pristane, da ga imenuje na mjesto v.d. pročelnika, a službenicu koju je namjeravao dovesti na to mjesto pusti da i dalje kvalitetno radi posao za koji se godinama obučavala. A ako mu taj prijedlog ne odgovara, piše dožupanica, „predlažem da raspišete natječaj za pročelnika jer raspoloživog kadra u županiji jednostavno nema.”
No, župan nije poslušao svoju zamjenicu, a Nedoklan se našao „na ledu”. Jer je Jelić smatrao izrazom nelojalnosti to što je pročelnik prenio Ukić Kotarac što Jelić namjerava i pokušao od nje dobiti podršku za spas svog Odjela i sprječavanje kadrovskog odljeva službenika iz njega. I tako se, vjeruje dožupanica, pojavio taj natječaj za pročelnika Upravnog odjela za imovinsko-pravne poslove koji je odjednom postao prioritetniji čak i od Odjela za prosvjetu, a Nedoklan, iako ga je sam župan svojevremeno imenovao, naglo je postao neprihvatljiv.
–Mijenjanje pročelnika na kraju mandata čista je podvala onima koji će doći nakon lokalnih izbora. Župan to čini jer ne želi preuzeti nikakvu odgovornost za rezultate rada u županiji, a ovako će imati alibi da su to bili stari pročelnici. On nije čovjek od rezultata nego čisti propovjednik. On sebi samo traži odstupnice, sve radi iz druge ili treće ruke tako da se sutra ni za što ne može reći da je on kriv, sve će prebaciti ili na pročelnike ili zamjenike, kojima je tobože dao sve ovlasti, a zapravo imaju kikiriki. Vjerovali ili ne kao zamjenica župana nisam znala za reorganizaciju Upravnog odjela za imovinsko-pravne poslove i njegovo cijepanje na dva zasebna odjela jer župan uglavnom solira. Okružen je pročelnicima koji se održavaju na svojim pozicijama tako da mu se dodvoravaju. Zbog toga sam u travnju 2023. zatražila od svih pročelnika da mi svoje prijedloge odluka dostavljaju istodobno kad i županu, tako da budem informirana, a ne da saznajem za odluke istodobno s vijećnicima ŽS, mada smo mi tobože predlagatelji. A ja ni o čemu ništa ne znam… – žali se Iris Ukić Kotarac, čvrsto uvjerena da je natječaj za pročelnika Upravnog odjela za imovinsko-pravne poslove raspisan isključivo kako bi se kaznio pročelnik Nedoklan koji se suprotstavio odlasku službenice iz svog Odjela radi „krpanja” drugog odjela u kojem je vladao nered.
-Župan je u taj resor za v.d. pročelnicu stavio Sanju Kumanović koja je došla iz općine Tribunj, međutim ona se na tom poslu nije snašla i zalagala sam se za to- kaže dožupanica- da se smijeni. Župan na to nije pristajao čak i kad je sama Kumanović izrazila želju da ode. Kad je prvi put otišla, .mijenjao ju je Marijo Huljev, koji županu sada ne odgovara jer on vjeruje da je to „naš čovjek”, odnosno čovjek Stipe Petrine, što apsolutno nije točno. Kumanović se vratila, ali je došlo do problema sa školama, i prije tri mjeseca ona je dala otkaz. Predložila sam županu da imenuje Marija Huljeva, on je to odbio i postavio Marlenu Floigl koja je ranije vodila gospodarstvo, a u tom trenutku je već bila najavila da odlazi u Poreznu upravu gdje je i otišla prije mjesec i pol dana. Ukratko, župan je kadrovske promjene uporno izbjegavao, a i one koje je napravio nisu dugo trajale, njegovi su kadrovi redom sami odlazili iz županije- tvrdi Ukić Kotarac i zaključuje:
-Dakle, u slučaju Nedoklan stvari su vrlo jednostavne: Župan ide na Županijsku skupštinu s prijedlogom odluke o razdvajanju Upravnog odjela za imovinsko-pravne poslove na dva zasebna odjela, pa mu, znači, trebaju i dva pročelnika, a dok se o tome odlučuje, on otvara natječaj za jednog pročelnika i to za jedinstveni odjel!? Samo zato da kazni Nedoklana, da mu pokaže tko je vlast. To je odmazda za moje protivljenje njegovom prijedlogu da iz UO za imovinsko-pravne poslove službenicu koja godinama radi na izvlaštenjima, premjestiti u prosvjetu gdje neće od nje biti koristi, a UO za imovinsko-pravne poslove će se urušiti. Protivila sam se tome jer nisam htjela da se kompromitira odjel koji dobro funkcionira, a Nedoklan je ispao kolateralna žrtva– zaključuje Ukić Kotarac.
Nedoklan: U pet natječaja, za 14 radnih mjesta, dobili smo samo jednu službenicu!
Na sporni natječaj su se, kako saznajemo, javila tri kandidata a među njima je i Joško Nedoklan koji je svojevremeno iz Knina s mjesta imenovanog pročelnika došao u Šibenik na mjesto v.d. pročelnika. Baš je pogodio!
Sam Nedoklan o neugodnoj poziciji u kojoj se našao ne želi šutjeti, bez obzira što izbor po natječaju nije završen.
–Župan me se želi pošto-poto riješiti– odmah će aktualni pročelnik.- Razlog za to je banalan, zato što sam dožupanicu informirao da Jelić želi službenicu iz mog odjela imenovati u Upravni odjel za prosvjetu. Smatrao sam potrebnim o tome informirati zamjenicu župana, a za kaznu župan mi je odmah htio oduzeti ovlasti za obavljanje poslova pročelnika, ali su mu objasnili da me ne može razriješiti bez raspisivanja natječaja. U svoju obranu mogu reći da radim sukladno zakonu, da smo prošli reviziju, da nikakvih nepravilnosti u radu odjela nema, i da, javio sam se na natječaj za pročelnika, a razmišljam čak i da njegovu pravnu valjanost osporim- kaže Nedoklan. Ističe da sa županom nije imao nikakvih problema, osim nekih političkih neslaganja vezanih za njegovu političku aktivnost u Drnišu gdje je nezavisni vijećnik. U Šibenik, odnosno u županijsku administraciju, došao je iz Knina gdje je bio imenovani pročelnik, a ovdje je v.d. pročelnik. Nije mu se baš isplatilo…
A propos nerješavanja predmeta upravljanja državnim nekretninama, što mu župan, očito uzima formalno kao najveći grijeh, Nedoklan objašnjava da je trebalo sve te predmete uvesti, organizirati odsjek, kojem je za voditeljicu postavio službenicu Jasenku Nakić Baturinu, sve s namjerom da se predmeti sustavnije rješavaju a ne ad hoc, „ po nečijem shvaćanju hitnosti”. Glavni kriterij je javni karakter predmeta i EU novac, kaže.
-U Upravnom odjelu za imovinsko-pravne poslove imamo dramatičan manjak službenika. U pet provedenih natječaja za14 radnih mjesta dobili smo samo jednu službenicu. Ništa čudno- napominje Nedoklan- ne možete očekivati da će pravnik s položenim državnim ispitom i 4 godine radnog iskustva u struci doći u županiju za 1300 eura plaće. Mislim da mi župan želi na leđa natovariti neke svoje propuste u organizaciji rada, a ja sam, vjerujte, sve poduzeo što sam mogao da sustav bude funkcionalan i učinkovit. Ali, to bez ljudi ne ide. Osobe s iskustvom na naše natječaje se i ne javljaju. Na zadnji natječaj nam se javila samo jedna osoba s iskustvom i 2 vježbenice, a tražili smo ih 6. Kad nismo mogli dobiti ljude s iskustvom, snizili smo kriterije na 1 godinu iskustva ( umjesto 4 ), što je vrlo upitno. Svako gradilište u županiji mora proći proces izvlaštenja, to ne mogu raditi neiskusne osobe. A mi smo u rujnu dobili tek dva vježbenika.. U srpnju je plaća pročelnika iznosila 1400 eura, tko će preuzeti takvu odgovornost za taj novac?! A još se očekuje da ljudi rade i prekovremeno…Ne znam što županu znači na kraju mandata raspisivati natječaj za pročelnika, jer tko god dođe u županiju nakon lokalnih izbora donijet će svoj pravilnik o unutarnjem ustrojstvu i imenovati svoje pročelnike. A mene smjenjuje par mjeseci prije izbra… Naravno da me to vrijeđa, jer, otkad sam došao u županiju ni godišnji odmor nisam koristio zbog obima posla. Ovo mi je hvala za sve to. Zbilja me povrijedilo- priznaje Nedoklan.
Za „utjehu” mu ostaje županova fraza da „za svakog postoji mjesto u sustavu prema njegovim ili njezinim sposobnostima”. Sjećamo se slučaja Zlatke Kundid, kojoj nisu pomogle ni dvije fakultetske diplome ni vrlo dobre ( i odlične ) ocjene rada, kad je župan odlučio da mora otići iz sustava. Za nju više mjesta nije bilo…