Neovisni novinarski portal
11.12.2024.
šibenik
Nakon projekta Batižele, “pao” i mega projekt Valis Solaris na šibenskim Podima!

Nakon projekta Batižele, “pao” i mega projekt Valis Solaris na šibenskim Podima!

Za šibenskog gradonačelnika Željka Burića ( HDZ ) koji godinama kotira kao jedan od uspješnijih lokalnih čelnika, nikad teže političko razdoblje. Dva mega projekta na kojima je temeljio svoj kapital za skore lokalne izbore, ali i cijelu svoju gradonačelničku karijeru- Batižele i Valis Solaris, prsnuli su u kratkom razmaku kao mjehuri od sapunice. Na njima je gradio svoju samouvjerenost, pridobivao povjerenje birača kojima je s jedne strane obećavao izgradnju nove gradske četvrti na prostoru bivše Tvornice elektroda i ferolegura, “Šibenik za 21 stoljeće”, kako se često tepalo tom projektu, a s druge na predjelu poduzetničke zone Podi najavljivao golemu investiciju od bar milijardu eura koja donosi i 5000 novih radnih mjesta. Zvučalo je prebajkovito da bi se u ostvarilo. Pa gradonačelnik, koji je inače navikao na pohvale i titule jednog od najuspješnijih, sada ide ususret lokalnim izborima i svome možebitnom četvrtom mandatu na čelu Šibenika, umjesto s početkom realizacije mega projekata , s mega-porazom…

Ilustracija: Solarne ploče

Kako u subotu piše Forbes Hrvatska, tvrtka Valis Solaris, iza koje navodno stoji njemački kapital i Fraunhofer Institut, unatoč pompoznih najava i grandioznih obećanja, ipak nije potpisala kupoprodajni ugovor s Gradom za zemljište u zoni Podi gdje je planirala ( ? ) 2028. pokrenuti proizvodnju solarnih ćelija. Za Forbes je to i osobno potvrdio gradonačelnik Željko Burić, objašnjavajući da je projekt sada u fazi restrukturiranja. Što to znači, o kakvom je restrukturiranju riječ, nije precizirao, ali nepobitno je da od ulaganja na Podima nema ništa, jer Valis Solaris nije na vrijeme, u zakonom predviđenom roku, potpisao ugovor za kupnju 64 hektara zemljišta na Podima, čija je vrijednost procijenjena na 3,2 milijuna eura. Tvrtka Valis Solaris s kojom dosad nitko u Hrvatskoj nije imao dobro iskustvo, a s ovim je projektom de facto obišla cijelu Dalmaciju, trebala je po prihvaćanju ponude od Gradskog vijeća i potpisivanju ugovora dostaviti Gradu zadužnicu od 10 milijuna eura, a potom do 2028. u solarne fotonaponeske ćelije i module investirati 400 milijuna eura. S tim da bi to bio tek početak velikih ulaganja koja su najavljivali u proizvodnju svih komponenti za proizvodnju solarne energije u šibenskoj zoni Podi.

Nažalost, gradonačelniku Buriću je preostalo da po isteku svih rokova konstatira da od projekta nema ništa jer do konačnog sklapanja kupoprodajnog ugovora za zemljište nije ni došlo. Došlo je tek pismo očitovanja investitora ( Institut Fraunhofer i Valis Solaris ) koji svoj postupak pravdaju navodnim restrukturiranjem projekta zbog rizika ulaganja izazvanih promjenama na tržištu u EU gdje dominiraju kineske tvrtke sa značajno nižim cijenama. No, Burić se i dalje nada da bi ova priča mogla imati svoj pozitivan ishod…

Nakon početnih hiperambicioznih najava o investiciji od  milijardu eura i 5 tisuća novih radnih mjesta, s vremenom se projekt sveo na ulaganje od oko 400 milijuna eura i 350 radnih mjesta u proizvodnji solarnih ćelija koje se danas uvoze iz Kine. A onda- hladan tuš! Investitor odustaje i od toga, ne potpisuje ugovor o kupnji zemljišta , traži timeout od svojih šibenskih partnera , a propali posao kamuflira se „restrukturiranjem”, odnosno „revidiranjem poslovnih planova”.

Zanimljivo je da i u ovom slučaju kao i u slučaju Batižele, nesuđeni investitori, osim dominacije kineskih tvrtki na tržištu solarnih panela, kao opravdanje navode izazovan kupoprodajni ugovor za zemljište, jer, piše Forbes, „predviđa stroge financijske i operativne obveze”, što podrazumijeva da u slučaju nepribavljene lokacijske dozvole ili potvrde glavnog projekta za gradnju, odnosno početka gradnje u predviđenom roku, investitor gubi pravo vlasništva nad nekretninama obuhvaćenim ugovorom s Gradom. Slično je bilo i na prostoru bivšeg TEF-a, u projektu Batižele, gdje je Grad sustavno izlazio u susret prolongiranjem zadanih rokova potencijalnom investitoru, a ovaj je naposljetku ipak odustao. Je li razlog tome i činjenica da je obveza budućeg ulagača bila i sanacija zemljišta od opasnog i neopasnog otpada?

Tko zna. Znamo samo da je tvrtka „Eagle Hills Waterfront Investment „ umjesto očekivane obvezujuće ponude u projektu Batižele ( izgradnja stanova, hotela, javnih sadržaja…) zadnjeg dana odustala od projekta Novog Šibenika. Svoj neočekivani potez obrazložili su „rigidnošću općih uvjeta”.

Batižele su „pale” u rujnu ove godine, a kako vidimo san o pogonu solarnih ćelija na Podima s potencijalno na stotine, pa i tisuće, zaposlenih, rasplinuo se u studenomu iste godine. Za šibenskog gradonačelnika, loša neka 2024. godina…

A prije godinu dana Grad Šibenik je na svojim službenim stranicama s puno entuzijazma objavio priopćenje o očekivanom mega projektu fotonaponske industrije na Podima za koji je tada navedeno kako je riječ o jedinstvenom konceptu na području Europske unije i šire koji podrazumijeva paralelnu izgradnju nekoliko različitih industrija na jednoj lokaciji, povezanih u jedinstvenu cjelinu. A konačan će proizvod, stajalo je u priopćenju, predstavljati fotonaponski modul posljednje generacije.

U priopćenju je također stajalo:

-Za razvoj industrijskog postrojenja u prvoj fazi bit će dostatno 50-60 ha zemljišta, dok je za realizaciju svih predviđenih ulaganja nužno osigurati do 300 ha zemljišta. Poduzetnička zona Podi opremljena je logistički i adekvatnom komunalnom infrastrukturom, nudi mogućnost proizvodnje i dobave  velikih količina zelene električne energije, a u prostoru gravitacije 50-70 km trenutno nudi  raspoloživost radne snage. Prva faza ulaganja trebala bi biti realizirana do kraja 2026. godine te bi trebala doseći visinu ulaganja od jedne milijarde eura, samo u industrijska postrojenja. Ulaganja u energetska polja planirana su u znatno većim iznosima, a njihova dinamika ovisit će također o raspoloživosti lokacija za razvoj, brzini realizacije u smislu provođenja propisanih postupaka i procedura, pravnom okviru čije se donošenje još uvijek očekuje i drugim čimbenicima. Učinak na zapošljavanje u prvoj fazi predviđen je na razini 200-300 zaposlenika, dok ukupne potrebe za radnom snagom na kraju realizacije svih predviđenih ulaganja dosežu brojku od 5.000 zaposlenih. – navodi se u tom priopćenju. A onda su stvari krenule „ po zlu”…

Inače, na internetskim stranicama InfobizFina.hr , kako smo svojevremeno pisali, tvrtka Valis Solaris s adresom u Zagrebu, u 2022. je imala troje zaposlenih, prihod od 11 eura, gubitak od oko 95 tisuća eura, ali to je nije priječilo da s Gradom Šibenikom dogovara mega projekt težak milijardu eura i posao za nevjerojatnih 5000 ljudi!

Ta ista tvrtka prije Šibenika, svoj projekt je nudila bezmalo po cijeloj Dalmaciji. Nije Šibenik prvi u koji je njemački Institut Fraunhofer preko ovlaštenog zastupnika tvrtke Valis Solaris, odnosno njezina direktora Željka Selaka stigao s pretencioznim ulagačkim planovima. Prije Šibenika, isti projekt nudili su i Drnišu, Obrovcu, Sinju, navodno i Lipiku... Nigdje nisu ništa napravili, a kako se čini, neće ni u Šibeniku.

Solarni paneli

Tags: , , , ,

VEZANE VIJESTI