Splitski branitelji organizirali su u petak konferenciju za novinare kako bi javnosti demonstrirali svoju ogorčenost zbog najave koncerata srpske pjevačice Aleksandre Prijović 9. i 10. studenoga u Splitu na Gripama. “To je provokacija uoči Dana sjećanja na žrtve Domovinskog rata i Dana sjećanja na žrtve Vukovara i Škabrnje”, poručili su gnjevno, iako je državni praznik kojim se obilježava Dan sjećanja na žrtve Domovinskog rata 18. studenoga, dakle, devet dana poslije gostovanja Prijović…
Konferenciju za novinare organizirala je Koordinacija Udruga Grada Splita i Splitsko-dalmatinske županije zajedno s Udrugom 4. gradijske brigade, a Aleksandra Prijović je imala čast biti jedinom temom i povodom braniteljskog obraćanja javnosti. Njezino gostovanje “u godini obilježavanja 500-te godišnjice smrti oca hrvatske književnosti Marka Marulića “nazvali su opetovanim pokušajem “kulturnog uzdizanja” stanovnika Splita i okolice nametanjem glazbeno-kulturnog sadržaja Srbije”.
–Srbija ovim sustavno provodi dugoročni i detaljno razrađeni plan ‘srpskog svijeta’, između ostaloga i prisvajanjem hrvatskih kulturnih veličina kao što su Gundulić i Marulić– kazao je Ivan Turudić, predsjednik Hrvatskog društva logoraša srpskih koncentracijskih logora Splitsko-dalmatinske županije Ne iznenađuje ga, rekao je, manipulacija, laganje i namjeran odabir datuma održavanja koncerata uoči Dana sjećanja na žrtve Domovinskog rata i Dana sjećanja na žrtvu Vukovara i Škabrnje.
Nasuprot tome, smatraju da su Grad Split i organizatori trebali održati koncerte u nekom drugom terminu, ali ne traže zabranu koncerata već promišljenost onih koji ih organiziraju.
-Nemojte stavljati sol na ranu obiteljima poginulih branitelja i svim Hrvatima- poručio je Turudić organizatorima koncerata, zagrebačkoj tvrtki The Unique i gradskoj upravi Splita, ocjenjujući da se ovim terminima koncerata omalovažavaju žrtve Domovinskog rata.
Turudić je naglasio da studeni u Hrvatskoj ima posebnu simboliku, mjesec je to kada se hrvatski građani s pijetetom i poštovanjem sjećaju svih žrtava iz Domovinskog rata, a napose onih iz Vukovara i škabrnje te zamjeraju organizatorima koncerata što ne vode računa o „širem kontekstu” i ne uzimaju u obzir emocionalne i simbolične aspekte tih događaja na hrvatski narod
Boris Lapenda Lav, predsjednik udruge veterana 4. gardijske brigade kazao je kako su u javnost izašli s priopćenjima na koja su se gradske i državne vlasti oglušile jer očito, veli, nemaju sluha za nas branitelje.
I dok za jednu srpsku pjevačicu čije je gostovanje najavljeno u studenome, branitelji nemaju razumijevanja, ne manjka im ga za dolazak predsjednika Srbije Aleksandra Vučića na summit u Dubrovniku. Ako njih pitate, Vučić je morao doći u Dubrovnik zbog isporuke i prodaje oružja u Ukrajinu, o i njemu se nema što više reći, kratko je kazao Turudić, piše Dalmacija danas.
Ali, koncerti jedne mlade srpske pjevačice su posebna razina “opasnosti i provokacije”. Zato apeliraju na gradske i državne vlasti da pokažu „više senzibiliteta prema braniteljskoj populaciji i žrtvama Domovinskog rata, pogotovo kada planiraju javna događanja u danima nacionalne tuge”.
Aleksandra Prijović je dokazala s pet rasprodanih zagrebačkih Arena koliko je u Hrvatskoj popularna i da njezinoj popularnosti hrvatsko-srpski odnosi zatrovani ratom, ne škode. Hrvatski fanovi na njezine koncerte dolaze svojom slobodnom voljom, kao njezini obožavatelji, pokazujući da glazba nema granice. Kakva god, ako ima svoje poštovatelje, protiv nje nije moguće silom, zabranama, optužbama da se radi o smišljenim provokacijama. Nije zagrebačku Arenu pet puta dupkom ispunila publika iz Srbije, nego iz Hrvatske, i nema tu nikakve provokacije, nikakvog političkog konteksta niti namjere da se žrtve Domovinskog rata omalovažavaju. Organiziraju se koncerti za koje postoji publika i to je sva poslovna filozofija organizatora.
Život je odavno krenuo dalje, samo neki ljudi to još ne žele vidjeti.