U srijedu, 4. rujna, u sinjskoj Gradskoj galeriji Sikirica, trebala je biti otvorena izložba „Susret na Tromeđi”, hrvatske nagrađivane fotografkinje Inije Herenčić. Ali, kod nas i izložbe mogu biti nepodobne. A ovu je takvom kvalificirao sinjski gradonačelnik i saborski zastupnik Miro Bulj. I zabranio je ? Zašto? Zato što je riječ o ciklusu fotografija koje dokumentiraju i prezentiraju manifestaciju „Sijelo tromeđe” koja govori o tradicijskim običajima Srba u Hrvatskoj, a više od pola stoljeća u kontinuitetu se održava u Strmici kod Knina. Bulj je, koristeći svoju poziciju „gradskog šerifa” zatražio da se izložba otkaže, jer, kao gradonačelnik , izjavio je, ne može dopustiti održavanje izložbe koju organizira Galerija Sikirica uz financijsku potporu Srpskog narodnog vijeća. Pa gdje to mi živimo?!
I pored činjenice da je samovoljno zabranio izložbu, Bulj ima potrebu reći da je „veliki protivnik zabrana”, ali, kaže, “u prostorima i ustanovama kojima upravlja Grad Sinj moram voditi računa o osjećajima građana koji su me izabrali. Kao izabrani gradonačelnik i saborski zastupnik, moram voditi računa o poštivanju temelja na kojima je uspostavljena moderna hrvatska država, a tu prvenstveno mislim na Domovinski rat”- naveo je u obrazloženju ove iracionalne odluke, otkrivajući da je glavni razlog zabrane financijska potpora Srpskog narodnog vijeća, jednog od donatora nesuđene izložbe, a SNV izdaje tjednik Novosti „koji pljuje po hrvatskim braniteljima i hrvatskoj državi”.
-Savjetom tog istog SNV-a- navodi Bulj- predsjedava notorni Dejan Jović koji se složio na društvenim mrežama s izjavom Pere Kvesića da je Hrvatska ne samo propali projekt, nego da je i sama zamisao stvaranja Hrvatske bila ‘retardirana i nakaradna’- niže razloge zabrane Bulj koji fotografije pripremljene za izložbu nije ni vidio. Vidio je, kako je rekao, samo neke opanke, a dobro zna kako izgledaju sinjski i dalmatinski opanci, a “ovo su neki za Kozaračko kolo, šta ja znam, šumadijski”- brljao je u nastupu gluposti i nekontrolirane antisrpske nesnošljivosti gradonačelnik Sinja.
Dohvatio se i Milorada Pupovca, predsjednika SNV-a koji je, veli ‘čuvao leđa’ početniku i diktatoru Aleksandru Vučiću u Bačkoj Palanci, dok je on Hrvatsku zbog oslobodilačke operacije Oluja usporedio s nacističkom Njemačkom. Ako Andrej Plenković i HDZ mogu podržavati Pupovca, koji ne dijeli isti stav kao i moderna hrvatska država o karakteru Oluje, to ne znači da je to normalno i da ćemo mi ostali nacionalno svjesni i odgovorni političari i dužnosnici to tolerirati i na to šutjeti- poručio je Bulj, političar tzv. moderne Hrvatske.
Kako onda izgleda političar primitivne Hrvatske?
SNV-u nitko ne brani organizirati izložbe gdje hoće, reći će još Bulj, pa i u slobodnom Sinju, ali ne u prostorijama i institucijama Grada dok je on ( Bulj ) gradonačelnik i dok ima povjerenje građana.
Zanimljivo, njegovi sugrađani baš i ne dijele isto mišljenje, kako je to pokazala i blic anketa na jednoj nacionalnoj televiziji, u kojoj Sinjani mahom nemaju razumijevanja za gradonačelnika i njegovu odluku da zabrani jednu izložbu.
Mnogi su šokirani neciviliziranim i diskriminatornim ponašanjem sinjskog gradonačelnika koji kao da je ispao iz gnijezda Domovinskog pokreta. Odnosno, onog što je od njega ostalo. Tko zna, možda je ovo Buljeva kandidatura za “pročišćeno” Penavino društvo s kojim bi, ipak, kad tad ušao u vladajuću većinu, a s Mostom pak neće, dok je Plenković na čelu HDZ-a – nikad.
Iz Galerije Sikirica oglasila se ravnateljica Dragana Modrić priopćenjem u kojem se kaže da je „došlo do grubog ograničavanja umjetničke slobode i jednako tako napada na neovisnost rada ustanova u kulturi”.
–Smatramo da se političke nesuglasice i razmirice ni u kojem slučaju ne bi smjele prelijevati na programsko djelovanje ustanova, pogotovo jer je riječ o izložbi koja promovira međukulturni dijalog. Ipak, u suglasnosti s Odjelom za kulturu Srpskog narodnog vijeća donijeli smo odluku o otkazivanju izložbe jer dijelimo mišljenje da u stvorenoj atmosferi kvalitetna realizacija projekta više nije moguća- konstatira ravnateljica, dodajući da je u svojih 15 godina djelovanja gradska Galerija „Sikirica” kreirala prostor slobode izražavanja, dijaloga i uvažavanja različitosti te je kroz brojne projekte senzibilizirala javnost i otvarala osjetljive teme od interesa za lokalnu zajednicu. Vrijednosti koje promoviramo, ističe Modić, temelje se na uključivosti, uvažavanju različitosti i poticanju međukulturnog dijaloga, na čijem je tragu, napominje, bila i izložba Inije Herenčić „Susret na Tromeđi”. Ravnateljica se također ogradila od stavova ( gradonačelnika ) koji promoviraju isključivost po bilo kojoj osnovi, tako i nacionalnoj, a umjetnici, kojoj je na ovaj način ograničen prostor umjetničke slobode izražavanja, izrazila podršku.
Na kraju priopćenja Modrić skreće pozornost na činjenicu „da je izlaganje u muzejima i galerijama još uvijek jedan od ključnih načina prezentacije i promoviranja umjetnosti široj publici, od čega u konačnici umjetnicima/icama ovisi i egzistencija, mogućnost da plaćaju račune i donose kruh na stol. Solidarno stajemo uz Iniju Herenčić kao i sve radnike u kulturi kojima politički motivirane odluke ograničavaju umjetničku slobodu, a samim tim i životnu egzistenciju dovode u pitanje”, poručila je ravnateljica sinjska gradske Galerije “Sikirica”.
Ministrica kulture i medija Nina Obuljen Koržinek je zgrožena, kako je rekla, postupkom gradonačelnika Sinja.
–Zgrožena sam činom Mostovog gradonačelnika Sinja, gospodina Bulja, i porukom koju tim činom šalje- kazala je ministrica, priopćeno je iz Ministarstva kulture i medija.
Republika Hrvatska je demokratska zemlja i “svi smo dužni čuvati temeljne vrednote hrvatskoga Ustava, što uključuje slobodu izražavanja i sve oblike umjetničkih sloboda”. U demokratskom društvu ne zabranjuju se niti se cenzuriraju umjetnički sadržaji –ističe se priopćenjem i izražava zabrinutost što Bulj ovim činom šalje poruku nesnošljivosti izravno usmjerenu prema jednoj nacionalnoj manjini.
-Hrvatska javnost zna da postoje brojni problemi i otvorena pitanja u odnosima Hrvatske i Srbije koje s više ili manje uspjeha rješavamo zadnja tri desetljeća, svjesni posljedice srpske agresije na Hrvatsku koja je ostavila brojne žrtve i stradanja. Međutim, kao što ne želimo da bilo tko prijeti ili ograničava slobode pripadnika hrvatskoga naroda u Srbiji, tako ne smijemo dozvoliti da se u Republici Hrvatskoj zabranjuju umjetnički sadržaji samo zato što su financirani od strane jedne manjinske zajednice”, stoji u očitovanju ministrice Obuljen Koržinek koja daje punu podršku Galeriji “Sikirica” i njezinim djelatnicima, kao i svim drugim umjetnicima i kulturnim radnicima uz poruku da hrvatska Vlada neće dozvoliti ograničavanje sloboda i temeljnih vrijednosti koje su upisane u Ustav RH.
Odluku gradonačelnika Sinja Mira Bulja osudio je i hrvatski PEN, podsjećajući da je „doba totalitarnih i nedemokratskih režima iza nas i da je sloboda izražavanja jedna od ključnih vrijednosti koje čine srž hrvatske države, kao samostalne i demokratske članice EU.”
Pučka pravobraniteljica Tena Šimonović Einwalter također izražava zabrinutost zbog zabrane izložbe u Sinju te najavljuje da će tražiti detaljno pisano očitovanje relevantnih sudionika.
Smatra problematičnom samu zabranu izložbe jer se time ograničava prostor manjinskih prava i prostor umjetničke slobode i izražavanja, a problematični su napose razlozi koji su gradonačelnika motivirali da donese takvu odluku protivnu Ustavu i zakonima RH.
–Ustav RH pripadnicima nacionalnih manjina jamči ravnopravnost, kao i kulturnu autonomiju, koja predmnijeva održavanje, razvoj i iskazivanje vlastite kulture te očuvanje i zaštitu svojih kulturnih dobara i tradicije – podsjetit će Bulja pučka pravobraniteljica, koja smatra posebno opasnim poruke koje se šalju u javnost na ovaj način, a političari i druge javne osobe, kaže Šimonović Einwalter, trebaju biti naročito obazrivi jer njihovi istupi i izjave mogu imati dalekosežne štetne posljedice na društvenu koheziju te potaknuti širenje diskriminacije.
Miro Bulj je notorni populist koji je spreman podilaziti i najnižim strastima svojih sugrađana i birača ako misli da će mu to priskrbiti njihove glasove na izborima. Bulj je nacionalist lažne socijalne osjetljivosti, jer da je doista socijalno osjetljiv i solidaran ne bi dovodio u pitanje egzistenciju umjetnice i zaposlenika Galerije. Ne bi ugrožavao ničiju egzistenciju, pa ni građana srpske nacionalnosti. Ali, on nema stvarni socijalni senzibilitet i solidarnost nego samo paradni. On ne razumije pravo na slobodu umjetničkog izražavanja, neovisnost kulturnih institucija u kreiranju umjetničkih programa i sadržaja, u njegovoj logici vlast u gradu daje mu za pravo da šerofovski odlučuje o svim segmentima gradskog života, da diskriminira koga hoće i ograničava prava i slobode komu hoće, da propisuje što je podoban a što nepodoban program u gradu, dok ima „povjerenje građana”, Tko kaže da su mu građani dali mandat za provođenje tako rigidne, cenzorske politike koja nema baš ništa zajedničko s demokracijom?
Most je konzervativna desna stranka, a Bulj je njezin ultraš. Kojemu bi bolje stajao DP Ivana Penave i Stipe Mlinarića Ćipe.