Sjednica saborskog odbora za pravosuđe, sazvana na inicijativu Most-ovog Nikole Grmoje, predsjednika Odbora, a u povodu sumnji na curenje informacija u recentnim slučajevima uhićenja HDZ-ovaca Josipa Šarića, bivšeg saborskog zastupnika i gradonačelnika Otoka te Josipa Škorića, bivšeg predsjednika uprave Hrvatskih cesta, neslavno je prošla. Glavni državni odvjetnik Ivan Turudić, koji se odazvao pozivu na sjednicu, nije na njoj dugo i ostao. Naprasno je napustio te ocijenio da je „potpuno promašena”…
“Potpuno promašena sjednica”
Odbor je sazvan zbog sumnji na curenje informacija iz izvida i istraga, s obzirom da su u ova dva recentna slučaja ( Šarića i Škorića ) prije akcije USKOK-a oba dužnosnika podnijela ostavke, neki smatraju zbog manje štete Plenkovićevoj vladi.
Uz glavnog državnog odvjetnika u radu tematske sjednice Odbora sudjelovao je i ministar pravosuđa Damir Habijan. Sazivanju Odbora nije se protivio ni vladajući HDZ, štoviše stekao se dojam da su oni odredili termin i dogovorili ga s glavnim državnim odvjetnikom, mimo predsjednika Odbora Grmoje.
Rasprava je bila oštra, a glavni državni odvjetnik je nije izdržao do kraja, pravdajući se drugim obvezama ( navodno je morao ići na proslavu Dana policije ), što oporba nije dobro primila, jer kako se čulo, Turudić je mogao reći da je zauzet, i predložiti drugi slobodan termin kada je raspoloživ za Odbor. No, odabrao je doći na sjednicu i s nje otići kad mu to odgovara.
Nakon napuštanja sjednice glavni državni odvjetnik novinarima je, javlja N1, kazao da to nije bila sjednica koja bi služila da se utvrdi istina, nego za sitnu promociju dvije stranke koje su vrlo slične u svojim nastojanjima.
-Za njih ne važe zakoni i pravni poredak, DORH je samostalan i neovisan i nikada nećemo postupati po nalozima takvih ljudi”, rekao je Turudić te ocijenio da je to bila „potpuno promašena sjednica”, jer su zaključci bili već unaprijed doneseni, pa, tvrdi, nije bilo uopće bitno što će on reći.
– Grubo se insinuira da sam s nekim dogovorio dolazak na sjednicu. Optužujete me da sam došao na sjednicu na koju ste me vi pozvali. Ovo je nevjerojatno! Prigovarate mi što sam došao. Ispričavam se što sam remetio vaš mir. Doviđenja i hvala vam na pažnji- rekao je Turudić i napustio sjednicu.
Novinarima je po izlasku s Odbora kazao da je odgovorio na pitanja koja su mu postavili, no, činjenica je da nije ostao do kraja niti je dao priliku svim zastupnicima da mu eventualno postave pitanja. Oporba je, pak, demantirala glavnog državnog odvjetnika bar što se tiče sazivanja sjednice, jer, kako je rekao Grmoja, nisu je sazvali oni, nego vladajuća većina, kolega Mažar.
-Ovo je neozbiljno, nije se mogao dići i otići. Zanima me da li bi to napravio da je Vlada sazvala sjednicu. Nikad se ovako nešto nije dogodilo – nezadovoljan je bio zastupnik SDP-a Mišel Jakšić, što je iz redova zastupnika vladajuće većine ocijenjeno kao propali pokušaj izvođenja oporbenog cirkusa, ali nisu uspjeli kontrolirati situaciju.
Za onih nešto malo iznad sat vremena koliko se Turudić zadržao na sjednici Odbora rasprava se svela na polemiku o tome tko je kome nadređen. Glavni državni odvjetnik je inzistirao na tome da je neovisna institucija kojoj Odbor i njegov predsjednik Grmoja nisu nadređeni, njega, rekao je, ne obvezuju njihova pravila i poslovnik…
“…vi nemate respekta prema meni kao glavnom državnom odvjetniku”
– Posve je bespredmetno govoriti o curenju informacija iz istrage. Došao sam ovdje iz respekta prema Saboru, a vi nemate respekta prema meni kao glavnom državnom odvjetniku. Mogli ste me nazvati i pitati hoću li doći. Toliko o vašem postupanju. Što se tiče istrage, inzistiram na poštovanju presumpcije nevinosti, bez izraza “ali”. To rade poricatelji holokausta. Presumpcija nevinosti veća je od svih nas, ali vi je gospodine Grmoja kršite dnevno, govorite da štitim kriminalce. Takvim izjavama doprinosite okrivljenicima. I ovdje ste osnažili položaj okrivljenika u ovom postupku. Dobio sam stotine poruka da se optuženici pozovu iz istražnog zatvora ovdje, a tako nešto se nije dogodilo od 1946. i suđenja Alojziju Stepincu. Kako zamišljate tu situaciju? Da nazovemo Remetinec i tražimo da dođu ovdje svjedočiti na svoju štetu? To je protivno vladavini prava- rekao je Turudić poručujući usput Grmoji da slobodno uživa u svojoj poziciji, ali njemu nadređen ne može biti.
Mostov Nikola Grmoja uz ostalo je pitao glavnog državnog odvjetnika smatra li da građani mogu imati povjerenje u instituciju kojoj treba tri godine za izvide, koliko traje istraga u slučaju Šarić ( bivši gradonačelnik Otoka ), a prema informacijama iz medija čak osam godina je peglao službenu karticu grada za privatne potrebe.
Turudić je Grmoji uzvratio da krši zakon jer govori o detaljima istrage, a time pomaže da predmet padne, zbog toga dolaze pred Europski sud za ljudska prava, rekao je, prenosi N1. A što se tiče trajanja izvida „po mom su mišljenju predugo trajali. Ali, bio sam rješenje problema, ne problem. Izvidi su završeni u moja četiri mjeseca. Odmah je stiglo i rješenje o istražnom zatvoru. Konstatirali ste da je došlo do curenja informacija i time dali presudu. Ja sam rekao da smo utvrdili kako ne postoji sumnja u to. I to je to.”
“Odabrali ste taktiku napada umjesto odgovaranja na pitanja. To mi samo potvrđuje da sumnje imaju temelje. Nisam čovjek kojeg se da zastrašiti. To dobro znate. Što se tiče mojih pressica ispred DORH-a… Znate li koliko sam kao predsjednik Antikorupcijskog vijeća prosvjedovao jer se gospodina Sabljaka potjeralo s posla jer je radio svoj posao? Da nije bilo Antikorupcijskog vijeća, to se nikad ne bi dogodilo, ne bi se ništa napravilo ni oko slučaja Gabrijele Žalac. I dalje ću raditi takav pritisak na institucije kako bi radile svoj posao”, poručio je Grmoja, prenosi N1, a glavni državni odvjetnik mu na to uzvratio da će, bude li tako mahao dokumentima u njegovom mandatu, biti procesuiran.
“Jezična poduka”(?! )
Urša Raukar Gamulin ( Možemo! ) postavila je pitanje :
“Ponudili su neuvjerljive argumente za ostavke i hoćete li provesti istragu o tome, zašto su prije hapšenja to učinili? Evidentno je da su dobili informacije o tome. Lijepo vas molim, hoćete li pokrenuti, ili već jeste, a trebali ste, istragu o toj podudarnosti?”
Na to je dobila jezičnu poduku od glavnog državnog odvjetnika:
“Hapšenje je srpska riječ, ovdje se kaže uhićenje i morali ste se pripremiti kad dolazite na ovakvo mjesto. Posao u konkretnim predmetima nije utvrđivati unutarnje porive okrivljenika o tome zašto su dali ostavke. To su činjenice. Mislite li da bi se glavni državni odvjetnik… Nisam ograničen vremenom? Ne možete mi govoriti da stanem nakon minute i pol. Nisam saborski zastupnik, mene vaša pravila ne vežu, ja sam glavni državni odvjetnik! To je neshvatljivo.”
Ivan Turudić optužio je Grmoju i za snishodljivu srdačnost koju prema njemu pokazuje kad se sretnu na ulici, a na Odboru hini hrabrost i drskost. Izrijekom je odbacio mogućnost da je iz DORH-a u javnost izašao bilo koji podatak iz istrage o spornim slučajevima, te ironično dobacio da o tome treba pitati Grmoju koji je mahao podacima pred zgradom DORH-a.
“U ovom slučaju očito lažete i to se može potvrditi na snimci. Moram reći kad se obmanjuje javnost”, ljutio se Grmoja, a Turudić potom zaključio:
“Što da ovdje dalje radim kad me optužujete da lažem”.
Hoće li biti nove sjednice Odbora, hoće li se na nju ponovo odazvati glavni državni odvjetnik, ostalo je nedefinirano. No, čini se da to nema smisla, jer Turudić ne misli da je dužan odgovarati saborskom Odboru, muči ga pitanje nadređenosti, iritira ga inzistiranje predsjednika Odbora na jednakim pravilima za sve koji sudjeluju u raspravi, a glavni državni odvjetnik nipošto se ne osjeća jednakim s ostalima. Uvjeren je da je -jednakiji…